Urlop rodzicielski – najważniejsze informacje

Urlop rodzicielski – najważniejsze informacje

author
22 lutego 2020

Macierzyństwo to czas, który wielu młodych rodziców pragnie wykorzystać najlepiej, jak to tylko możliwe. Dlatego właśnie ustawodawca umożliwił świeżo upieczonym rodzicom skorzystanie z tak zwanego urlopu rodzicielskiego. Dzięki puli dni wolnych rodzice mogą poświęcić się opiece nad dziećmi, nie zważając na konieczność powrotu do pracy zarobkowej. Co ważne, z urlopu mogą skorzystać oboje rodziców – osobno bądź równolegle. Sprawdzamy najważniejsze informacje na  temat urlopu rodzicielskiego w roku 2020.

  

Urlop rodzicielski – co to jest?

Urlop rodzicielski jest specjalną pulą dni wolnych od pracy, jaką pobrać mogą “świeżo” upieczeni rodzice zaraz po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego (i analogicznie – tacierzyńskiego). W praktyce urlop rodzicielski służy niejako przedłużeniu urlopu macierzyńskiego. Dzięki niemu młodzi rodzice mogą pozostać w domu z własnymi pociechami przez kolejne tygodnie – oczywiście bez obowiązku natychmiastowego powrotu do pracy zarobkowej.

Od początku 2016 roku urlop rodzicielski wynosi 32 lub 34 tygodnie, w zależności od liczby urodzonych przez matkę dzieci. Czas ten można wykorzystać właściwie w dowolny sposób. Oznacza to, że dniami wolnymi można podzielić się z ojcem dziecka, można także wykorzystać urlop jednocześnie (biorąc na przykład 16 tygodni wspólnego urlopu rodzicielskiego). Co więcej, pulę dni urlopowych można podzielić na kilka mniejszych części. 

Na skorzystanie z urlopu rodzicielskiego nie musimy decydować się od razu po porodzie. W końcu sam okres przebywania na urlopie macierzyńskim może wynieść nawet 20 tygodni (w przypadku ciąży pojedynczej). W ciągu tego czasu rodzice mogą zastanowić się nad tym, czy wrócić do pracy, czy skorzystać z przysługującego im urlopu rodzicielskiego. Ważne, by wniosek o urlop złożyć najpóźniej 21 dni przez jego rozpoczęciem. 

 

Sprawdź nasz ranking najlepszych kredytów na oświadczenie: https://www.zadluzenia.com/kredyt-na-oswiadczenie/

Dla kogo urlop rodzicielski?

Urlop rodzicielski, jak sama nazwa wskazuje, przysługuje rodzicom dziecka, którzy chcą poświęcić czas opiece nad potomstwem. By skorzystać z urlopu rodzicielskiego, najpierw należy wykorzystać pulę przysługującego urlopu macierzyńskiego. To samo dotyczy urlopu tacierzyńskiego czy świadczenia rodzicielskiego nazywanego kosiniakowym. Dopiero po wykorzystaniu tej „podstawowej” formy wolego, możliwe będzie pobranie urlopu rodzicielskiego. 

Formalnym warunkiem przyznania urlopu rodzicielskiego jest również sam fakt złożenia wniosku u pracodawcy. Rodzic nie uzyska prawa do urlopu rodzicielskiego, jeśli zapomni o tejże formalności i nie złoży wniosku najpóźniej do 21 dni przez rozpoczęciem wolnego. Jeśli jednak nie spóźni się on z wyznaczonym terminem, pracodawca nie będzie miał prawa odmówić mu przyznania urlopu rodzicielskiego. Powinność wynika wprost z przepisów polskiego prawa.

Warto w tym miejscu wspomnieć także, iż wniosek o przyznanie urlopu rodzicielskiego możemy złożyć już po samym porodzie. Nie musimy z tym czekać do końca „podstawowego” urlopu macierzyńskiego. Tym sposobem rodzic będzie mógł połączyć 20 tygodni urlopu macierzyńskiego bezpośrednio z 32-tygodniami urlopu rodzicielskiego. W takim przypadku skorzysta on z tak zwanego „rocznego urlopu macierzyńskiego”. 

     

Wymiar urlopu rodzicielskiego 2020

Wymiar urlopu rodzicielskiego, podobnie jak w przypadku urlopu macierzyńskiego, uzależniony jest od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Wynosi on odpowiednio:

 1. do 32 tygodni w przypadku ciąży pojedynczej,
 2. do 34 tygodni w przypadku ciąży mnogiej (gdy na świat przyszło dwoje lub więcej dzieci).

Jeśli rodzic zdecyduje się na wykorzystanie urlopu rodzicielskiego w ciągu 21 dni po porodzie, będzie mógł liczyć na tak zwany „roczny urlop macierzyński”. Oznacza to, że tygodnie urlopu macierzyńskiego zostaną bezpośrednio połączone z tygodniami urlopu rodzicielskiego, dając razem ponad 50 tygodni wolnego od pracy (ile dokładnie – zależy od liczby urodzonych dzieci). Co więcej, przez cały ten okres rodzic będzie miał otrzymywał jednolite wynagrodzenie. 

 

Wymiar urlopu podzielony na części

Oczywiście rodzice nie mają obowiązku skorzystania z całej przysługującej im puli dni urlopowych – zwłaszcza, jeśli na urlop zdecydują się dopiero pod sam koniec przebywania na urlopie macierzyńskim. Odpowiednio 32 lub 34 tygodnie wolnego mogą podzielić oni na pomniejsze partie. Ważne jednak, by nie zapomnieć o następujących zasadach urlopowych:

 1. Urlop rodzicielski możemy podzielić maksymalnie na cztery części.
 2. Poszczególne części urlopu rodzicielskiego powinny przypadać bezpośrednio jedna po drugiej (zasada zachowania ciągłości).
 3. Jeśli rodzic zdecyduje się wykorzystać pierwszą część urlopu rodzicielskiego od razu po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, będzie miał możliwość skorzystania z aż 16 tygodni urlopu bez konieczności zachowania ciągłości.
 4. Poszczególne części urlopu nie mogą być krótsze niż 8 tygodni, choć są od tej reguły dwa wyjątki: pierwsza część urlopu może trwać 6 tygodni, a ostatnia – dowolną liczbę tygodni.
 5. Każda z części urlopowych powinna być wskazana w pełnych dniach. Nie można wydzielić partii urlopowej o długości na przykład 20 i pół dnia.
 6. Do każdej z części urlopu powinniśmy złożyć osobny wniosek urlopowy.
 7. Całość urlopu możemy wykorzystać nie później niż do ostatniego dnia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy sześć lat.

Oczywiście poszczególne części urlopu mogą być wykorzystane dowolnie – przez ojca lub przez matkę dziecka. Rodzice mogą także zdecydować się na wspólne i jednoczesne skorzystanie z wolnego. W tym przypadku jednak dla każdego z nich urlop będzie naliczał się osobno – zamiast 32 tygodni urlopu będą mogli wykorzystać 16 tygodni równolegle. 

Urlop rodzicielski a wynagrodzenie i praca

W czasie urlopu rodzicielskiego, podobnie jak w czasie urlopu macierzyńskiego, rodzice otrzymują zasiłek macierzyński. Jego wysokość będzie się różniła od sposobu, w jaki zdecydujemy się skorzystać z puli przysługującego nam wolnego. 

Jeśli rodzic zdecyduje się na łączne wykorzystanie urlopu macierzyńskiego i następującego po nim urlopu rodzicielskiego, korzystając w ten sposób z tak zwanego „rocznego urlopu rodzicielskiego”, będzie mógł on liczyć na wypłatę 80% podstawy zasiłku przez cały okres przebywania na urlopie. Ważne jednak, by wniosek o łączne udzielenie urlopów złożyć do 21 dni po porodzie. 

Jeżeli jednak rodzic nie chce skorzystać z roku wolnego i woli rozbić pulę dni urlopu rodzicielskiego na mniejsze partie, przez okres urlopu macierzyńskiego i przez pierwsze 6 tygodni urlopu rodzicielskiego otrzyma 100% podstawy zasiłku, natomiast przez pozostałe tygodnie urlopu rodzicielskiego – jedynie 60% postawy zasiłku.

  

Jak uzyskać urlop rodzicielski?

By uzyskać urlop rodzicielski, należy przede wszystkim złożyć u swojego pracodawcy wniosek urlopowy w odpowiednim czasie. W zależności od tego, w jaki sposób chcemy wykorzystać urlop, powinniśmy zachować odrębnych terminów:

 1. do 21 dni po porodzie – jeśli rodzic chce skorzystać z tak zwanego „rocznego urlopu rodzicielskiego”, czyli chce połączyć pulę dni urlopu rodzicielskiego bezpośrednio z pulą urlopu macierzyńskiego, otrzymując za cały czas wolnego 80% podstawy zasiłku.
 2. do 21 dni przez planowanym rozpoczęciem urlopu – jeśli rodzic chce dowolnie wykorzystać pulę dni urlopu rodzicielskiego, przy czym za pierwsze 6 tygodni otrzyma on 100% podstawy zasiłku, a za pozostałe 60% podstawy.

Warto pamiętać, iż wniosek o udzielenie pracownikowi części urlopu rodzicielskiego powinien zawierać:

 • imię i nazwisko pracownika (rodzica);
 • wskazanie terminu zakończenia urlopu macierzyńskiego (lub odpowiednio: urlopu tacierzyńskiego albo świadczenia kosiniakowego);
 • podanie okresu dotychczas wykorzystanego urlopu rodzicielskiego wraz z liczbą wykorzystanych części urlopowych i terminem zakończenia ostatniej z nich – jeśli rodzic korzystał już z dni urlopu rodzicielskiego;
 • wskazanie okresu, na który ma być udzielona część lub całość urlopu rodzicielskiego.

Co równie istotne, do wniosku o przyznanie urlopu rodzicielskiego należy dołączyć:

 • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub zagraniczny akt urodzenia dziecka (mogą to być kopie owych dokumentów),
 • zaświadczenie pracownika, którym potwierdzi on, że wraz z drugim rodzicem dziecka nie wykorzysta większej liczby dni urlopu rodzicielskiego, niż jest to dozwolone. 

 

Podsumowanie


Źródła:
http://www.rodzicielski.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Jadzia czytelniczka
Jadzia czytelniczka
2019-04-13 07:52:55

prosze o pomoc zmagam sie z dlugami a moja corka choruje bede czekac na odpowieć

Podobne artykuły

Nowej pracy szukamy średnio 2 miesiące
Blog
author
08 października 2018

Nowej pracy szukamy średnio 2 miesiące

Bankowcy dla edukacji
Bez kategorii
author
28 stycznia 2019

Bankowcy dla edukacji

Nowe narzędzie do walki z Dłużnikami
Wpisy
author
18 lipca 2013

Nowe narzędzie do walki z Dłużnikami

Kredyt samochodowy Gliwice
Kredyty miasta
author
02 listopada 2017

Kredyt samochodowy Gliwice

Powstanie polska agencja ratingowa
Aktualności
author
20 lipca 2018

Powstanie polska agencja ratingowa

Hedonizm finansowy Polaków
Blog
author
16 września 2017

Hedonizm finansowy Polaków