zadluzenia.com
zamknij

Narodziny dziecka zgłosimy przez Internet

Możliwość rejestracji nowo narodzonego dziecka bez konieczności wizyty w urzędzie stanu cywilnego. To nowa usługa resortu cyfryzacji, która ma być dostępna jeszcze w tym roku.

 

 

Minister Anna Streżyńska zapowiedziała kolejne plany resortu i zdradziła, że będzie on pracował przede wszystkim nad usługami cyfrowymi, z których Polacy będą mogli skorzystać na co dzień. W rozmowie z Radiem Zet, poinformowała, że jeszcze w tym roku pojawi się kilka nowych usług dostępnych za pomocą sieci.

 

Natychmiastowa rejestracja

 

Rejestracja dziecka ma być możliwa w szpitalu. Natomiast wiarygodność danych, które zostaną złożone we wniosku rejestracyjnym, potwierdzi lekarz. Co więcej, przez Internet będzie można też zapisać dziecko do szkoły czy zarówno złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy jak i wniosek o odpis aktu stanu cywilnego.

 

Cyfrowa rewolucja

 

Wniosek w ramach programu "Rodzina 500+" również zostanie poprawiony. Minister tłumaczyła, że będzie "mniej rzeczy do wpisywania, więcej samo zaciągających się danych z istniejących rejestrów państwowych". Dodała też, że "elementem tej rewolucji będą dokumenty przez telefon”. Anna Streżyńska zauważyła, że już dziś Polacy mogą płacić telefonem, więc mogliby również potwierdzać nim swoją tożsamość. 

 

Posługiwanie się “dowodem na telefon” ma być dobrowolne - każdy kto woli wersję plastikową, będzie mógł ją zachować. W ministerstwie ma też powstać urząd ds. tożsamości, którego zadaniem będzie pilnowanie wiarygodności tożsamości cyfrowej.

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY