Pierwsze dwie niedziele wyłączone z handlu już za nami. Z sondażu przeprowadzonego przez IBRIS dla dziennika „Rz” wynika, że ponad połowa Polaków jest zadowolona z zakazu handlu w niedziele.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 22.03.2018
Udostępnij:

W badaniu brało udział około tysiąc sto dorosłych osób. Polacy o wykluczonych z handlu niedzielach mają bardzo odmienne zdania. Warto jednak zauważyć, że osoby popierające partię Prawo i Sprawiedliwość w 97% popierają zakaz handlu w niedziele. Jak do ustawy odnoszą się inni?


 

WYNIKI SONDAŻU

Ponad połowa respondentów, bo aż 52% uważa, że zakaz handlu w niedzielę to zdecydowanie dobry pomysł. Nieco mniej, bo 41% osób uważa, że zamknięcie sklepów w niedziele nie jest potrzebne. Najmniej ankietowanych, bo tylko 7% nie ma zdania w tym temacie. 

Wyniki zależą od wieku

Im respondent młodszy, tym gorzej nastawiony jest do ustawy, która obowiązuje od 1 marca bieżącego roku. Aż 65% ankietowanych w wieku od 18 do 29 lat jest przeciwnych zakazowi handlu w niedzielę. Przypuszcza się, że jest to głównie spowodowane odjęciem, póki co, dwóch weekendowych dni pracy w miesiącu, co np. dla studenta może skutkować bardzo złą sytuacją finansową.

Jak Polacy spędzali niedziele bez handlu

Jak wynika z badania, Polacy nie nudzili się w niedziele wolne od handlu. 81,5% respondentów na pytanie „Jak spędzili niedzielę bez handlu?” odpowiedziało, że ten czas poświęcili na wypoczynek w domu lub spacery z rodziną. Utworzyły się też dwiegrupy z wynikiem ponad 13%, które spędziły ten czas na samotnym wypoczynku lub wypoczynku wśród znajomych.

Najbardziej zadziwić mogła liczba osób, które w te dni udały się do kościołów. Przypuszczano, że zakaz handlu w niedzielę „wypchnie” wierzących do świątyń w całej Polsce, jednak tak się nie stało. Odsetek ankietowanych obecnych w kościele podczas niedziel wolnych od handlu był niższy, niż w zwykłe niedziele. 28,1% badanych stwierdziło, że spędziło niedzielę w Kościele.

Wsie przeciwne

Nie ma się czemu dziwić. Osoby mieszkające i pracujące na wsi bardzo często wykonują swój zawód sześć dni w tygodniu. Niedziela była zatem jedynym dniem wolnym, podczas którego można było spokojnie zrobić zakupy na cały tydzień. Dlatego też 52% mieszkańców wsi sprzeciwia się zakazowi handlu w niedziele.

Kalendarz zakazanych niedziel handlowych w 2018Warto wiedzieć, że w 2020 roku wszystkie niedziele (poza wyjątkami) będą wyłączone z hanldu.
 

Komentarze