Niska aktywność zawodowa Polaków

Niska aktywność zawodowa Polaków

author
Aneta Jankowska
07 czerwca 2018
Z danych GUS wynika, że obecnie aktywność zawodowa Polaków jest na najniższym poziomie od ostatnich trzech lat. Co na to eksperci?

Główny analityk Cinkciarz.pl, Marcin Lipka tłumaczy, że w I kwartale 2018 roku bezrobocie w Polsce wynosiło tylko 4,2%, czyli o 1,2 punktów procentowych mniej niż przed rokiem. To najniżej od 25 lat. 

Oznacza to, że na przestrzeni 12 miesięcy ponad 200 tys. osób przestało szukać pracy. Fakt jednak, że ktoś nie szuka zatrudnienia, wcale nie oznacza, że je znalazł – wyjaśnia analityk.

Wskaźnik aktywności zawodowej najniższy od 3 lat

Liczba pracujących Polaków w ciągu roku wzrosła o 63 tys. To mało, bo liczba bezrobotnych spadła jednocześnie o 217 tys. osób. 

Stosunek pracujących osób do tych szukających pracy spadł w I kwartale do 56%. Tym samym był najniższy od trzech lat. Dane dotyczące aktywnych zawodowo Polaków również są niepokojące. Liczba pracujących rodaków jest najmniejsza od ośmiu lat – wynosi lekko ponad 17 mln.

Przyczyny niskiej aktywności zawodowej Polaków

Powodem niechęci do podejmowania pracy mogą być różne czynniki. Jedną z przyczyn niskiej aktywności zawodowej Polaków jest z pewnością rządowy program “Rodzina 500+”. Osoby, które przekraczają kryterium dochodowe programu, po prostu rezygnują z pracy. Z danych wynika, że niższa aktywność zawodowa rodzin z jednym dzieckiem dotyczy głównie kobiet – wśród rodzin, które pobierają środki z 500+, współczynnik aktywności zawodowej kobiet w tej grupie sięga 57,5%. Dla porównania, wskaźnik ten u kobiet, które nie otrzymują pieniędzy z programu, sięga już 82,4%.

Kolejny problem, to brak powszechnego zatrudnienia osób z niższym wykształceniem. Mowa tu o wykształceniu średnim ogólnokształcącym, zasadniczym zawodowym oraz policealnym. Wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 25-74 lata z wykształceniem na tym poziomie wynosi prawie 60%.

 Nad Wisłą, wyższe wykształcenie w tym przedziale wiekowym ma tylko 30% z nas. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt na 30 tysięcy zł – najlepsze oferty
Kredyty
autor wpisu
Marta Janusz
30 września 2022

Kredyt na 30 tysięcy zł – najlepsze oferty

Eurobank na sprzedaż ?
Wpisy
author
Patryk Byczek
13 czerwca 2018

Eurobank na sprzedaż ?

Drugi próg podatkowy przekroczyło milion Polaków
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
04 stycznia 2020

Drugi próg podatkowy przekroczyło milion Polaków

Zarobki kadry kierowniczej NBP
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
01 marca 2019

Zarobki kadry kierowniczej NBP

Porównaj