Niska aktywność zawodowa Polaków
Główny analityk Cinkciarz.pl, Marcin Lipka tłumaczy, że w I kwartale 2018 roku bezrobocie w Polsce wynosiło tylko 4,2%, czyli o 1,2 punktów procentowych mniej niż przed rokiem. To najniżej od 25 lat.
– Oznacza to, że na przestrzeni 12 miesięcy ponad 200 tys. osób przestało szukać pracy. Fakt jednak, że ktoś nie szuka zatrudnienia, wcale nie oznacza, że je znalazł – wyjaśnia analityk.
Wskaźnik aktywności zawodowej najniższy od 3 lat
Liczba pracujących Polaków w ciągu roku wzrosła o 63 tys. To mało, bo liczba bezrobotnych spadła jednocześnie o 217 tys. osób.
Stosunek pracujących osób do tych szukających pracy spadł w I kwartale do 56%. Tym samym był najniższy od trzech lat. Dane dotyczące aktywnych zawodowo Polaków również są niepokojące. Liczba pracujących rodaków jest najmniejsza od ośmiu lat – wynosi lekko ponad 17 mln.
Przyczyny niskiej aktywności zawodowej Polaków
Powodem niechęci do podejmowania pracy mogą być różne czynniki. Jedną z przyczyn niskiej aktywności zawodowej Polaków jest z pewnością rządowy program “Rodzina 500+”. Osoby, które przekraczają kryterium dochodowe programu, po prostu rezygnują z pracy. Z danych wynika, że niższa aktywność zawodowa rodzin z jednym dzieckiem dotyczy głównie kobiet – wśród rodzin, które pobierają środki z 500+, współczynnik aktywności zawodowej kobiet w tej grupie sięga 57,5%. Dla porównania, wskaźnik ten u kobiet, które nie otrzymują pieniędzy z programu, sięga już 82,4%.
Kolejny problem, to brak powszechnego zatrudnienia osób z niższym wykształceniem. Mowa tu o wykształceniu średnim ogólnokształcącym, zasadniczym zawodowym oraz policealnym. Wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 25-74 lata z wykształceniem na tym poziomie wynosi prawie 60%.
Nad Wisłą, wyższe wykształcenie w tym przedziale wiekowym ma tylko 30% z nas.
Dodaj komentarz