Laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii zostali William D. Nordhaus i Paul M. Romer. Wyróżnienie otrzymali za uwzględnienie innowacji i ocieplenia klimatu w makroekonomii.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 08.10.2018
Udostępnij:

9 milionów koron szwedzki powędruje do Williama D. Nordhausa i Paula M. Romera. Każdy z Laureatów Nagrody Nobla 2018 w dziedzinie ekonomii otrzyma około 3,7 mln złotych.

Sylwetki nagrodzonych

Pierwszy z laureatów, amerykański ekonomista, otrzymał nagrodę za badania nad wpływem dynamicznego rozwoju gospodarczego na klimat oraz patrząc w druga stronę – klimatu na gospodarkę. 

Badania Williama Nordhausa pokazują, jak działalność gospodarcza współgra z podstawami chemii i fizyki, wywołując zmiany klimatyczne. Zaczął pracować nad nimi już w latach 70. ubiegłego wieku. Nordhaus jako pierwszy stworzył model, który opisuje globalne wzajemne oddziaływanie gospodarki i klimatu. Dziś służy do symulacji współrozwoju gospodarki i klimatu. Wykorzystuje się go do badania konsekwencji interwencji w ramach polityki klimatycznej, na przykład podatków od emisji dwutlenku węgla.


Źródło: https://twitter.com/NobelPrize

Paul M. Romer dostał wyróżnienie za rozważania nad wpływem innowacji na gospodarkę oraz za matematyczne przedstawienie gospodarek, w których zmiany technologiczne wynikają z celowych działań ludzi takich jak badania czy rozwój.

Amerykański ekonomista pokazał, jak wiedza może funkcjonować jako siła napędowa długoterminowego wzrostu gospodarczego. Kilkuprocentowy roczny wzrost gospodarczy rosnący przez dziesięciolecia, zmienia życie ludzi. Paul Romer przedstawił, jak siły gospodarcze rządzą gotowością firm do tworzenia nowych pomysłów i innowacji.

W 1990 roku ekonomista przedstawił rozwiązanie, obecnie nazywane endogeniczną teorią wzrostu. Teoria wyjaśnia, w jaki sposób pomysły różnią się od innych towarów i dlaczego wymagają specyficznych rozwiązań, aby rozwijać się na rynku. Akademia podkreśla, że jego rozwiązanie doprowadziło do przeprowadzenia wielu nowych badań nad przepisami, które zachęcałyby do nowych pomysłów i długofalowych działań na rzecz zamożności społeczeństwa.

W oficjalnym komunikacie Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk czytamy, że wkład Paula Romera i Williama Nordhausa ma charakter metodologiczny. Dzięki niemu uzyskujemy podstawowe informacje na temat przyczyn i konsekwencji innowacji technologicznych i zmian klimatycznych. 

Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych przyznawana przez Komitet Noblowski. 

Komentarze