zadluzenia.com
zamknij

Od kogo pożyczają Polacy

Badania Blue Media, operatora serwisu pożyczek społecznościowych Kokos.pl, pokazały, że co trzeci Polak pożycza pieniądze. Młodzi wolą pożyczać od rodziny, a starsi raczej zwracają się do banku. Co więcej, w tej kwestii przodują kobiety i mieszkańcy mniejszych miast. 

 

Na co pożyczamy ?


Jak wynika z badania, mniej niż połowa Polaków (36%) deklaruje, że pożycza od kogoś pieniądze.  Większość z nich przeznacza je przede wszystkim na bieżące potrzeby - 63%. Sytuacja finansowa Polaków mogła się poprawić, bo w 2015 roku wskaźnik ten był wyższy o 9 punktów procentowych. Wzrósł natomiast procent badanych, którzy przeznaczają pożyczone środki na dobra materialne takiej jak samochód czy sprzęt RTV.    Od kogo pożyczamy ?

 

Zdecydowana większość Polaków - 60% - pożycza pieniądze od banku. Na drugim miejscu jest rodzina -35%, a na trzecim przyjaciele i znajomi -14%. Od rodziny zwykle pożyczają kobiety - 38% wskazań i osoby młode - 41% wskazań w grupie dwudziestolatków i trzydziestolatków. Wśród mężczyzn procent pożyczających od rodziny wynosi 30%. Starsi wiekowo wolą pożyczać od banków, do których większość badanych ma duże zaufanie. 


- Większość badanych po pożyczkę zwraca się poza rodzinę i grono przyjaciół oraz znajomych. Polacy wolą posiadać zobowiązania finansowe wobec banków niż wobec najbliższych. Tym bardziej, że sektor bankowy w Polsce cieszy się niezmiennie dobrą reputacją-  komentuje Joanna Tokarska z Kokos.pl.


 

Dzielimy się z innymi 


Prawie wszyscy pożyczający od kogoś deklarują, że “zawsze” lub “przeważnie” oddają pieniądze.Co ciekawe, ponad połowa Polaków twierdzi, że może pożyczyć pieniądze innym. Najchętniej pożyczylibyśmy pieniądze rodzinie - 88%, później przyjaciołom i znajomym - 53%, a ostatecznie kolegom z pracy - 13%.  


 
Zdjęcia pochodzą z serwisu Kokos.pl.

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY