Od kogo pożyczają Polacy

Od kogo pożyczają Polacy

author
Aneta Jankowska
29 października 2016
Badania Blue Media, operatora serwisu pożyczek społecznościowych Kokos.pl, pokazały, że co trzeci Polak pożycza pieniądze. Młodzi wolą pożyczać od rodziny, a starsi raczej zwracają się do banku. Co więcej, w tej kwestii przodują kobiety i mieszkańcy mniejszych miast. 

Na co pożyczamy ?

Jak wynika z badania, mniej niż połowa Polaków (36%) deklaruje, że pożycza od kogoś pieniądze.  Większość z nich przeznacza je przede wszystkim na bieżące potrzeby – 63%. Sytuacja finansowa Polaków mogła się poprawić, bo w 2015 roku wskaźnik ten był wyższy o 9 punktów procentowych. Wzrósł natomiast procent badanych, którzy przeznaczają pożyczone środki na dobra materialne takiej jak samochód czy sprzęt RTV.    

Od kogo pożyczamy ?

Zdecydowana większość Polaków – 60% – pożycza pieniądze od banku. Na drugim miejscu jest rodzina – 35%, a na trzecim przyjaciele i znajomi – 14%. Od rodziny zwykle pożyczają kobiety – 38% wskazań i osoby młode – 41% wskazań w grupie dwudziestolatków i trzydziestolatków. Wśród mężczyzn procent pożyczających od rodziny wynosi 30%. Starsi wiekowo wolą pożyczać od banków, do których większość badanych ma duże zaufanie. 

– Większość badanych po pożyczkę zwraca się poza rodzinę i grono przyjaciół oraz znajomych. Polacy wolą posiadać zobowiązania finansowe wobec banków niż wobec najbliższych. Tym bardziej, że sektor bankowy w Polsce cieszy się niezmiennie dobrą reputacją –  komentuje Joanna Tokarska z Kokos.pl.

 

Dzielimy się z innymi 

Prawie wszyscy pożyczający od kogoś deklarują, że “zawsze” lub “przeważnie” oddają pieniądze. Co ciekawe, ponad połowa Polaków twierdzi, że może pożyczyć pieniądze innym. Najchętniej pożyczylibyśmy pieniądze rodzinie – 88%, później przyjaciołom i znajomym – 53%, a ostatecznie kolegom z pracy – 13%.  

 
Zdjęcia pochodzą z serwisu Kokos.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

DNB Bank przystąpił do Kodeksu Dobrych Praktyk PSEW
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
11 października 2019

DNB Bank przystąpił do Kodeksu Dobrych Praktyk PSEW

Ile zarabia księgowa?
Bez kategorii
author
Sandra Tessmer
11 października 2019

Ile zarabia księgowa?

Wonga.com także na raty
Wpisy
autor wpisu
Tadeusz_Miziak
21 grudnia 2015

Wonga.com także na raty

Alior Bank w Aleksandrowie Łódzkim
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
09 lipca 2019

Alior Bank w Aleksandrowie Łódzkim

Credit Agricole w Pułtusku
Oddziały
author
Patryk Byczek
28 lipca 2019

Credit Agricole w Pułtusku

Porównaj