Oszczędności Polaków to ponad 1,35 bln zł

Oszczędności Polaków to ponad 1,35 bln zł

author
Aneta Jankowska
06 lutego 2018
Prawie 50% Polaków oszczędza. Około 16% deklaruje, że robi to regularnie. Jak wypadamy pod tym względem na tle innych krajów w Europie? Czy lubimy oszczędzać i w jaki spsób odkładamy nasze dodatkowe środki?

Z danych Analiz Online, na koniec III kwartału 2017 roku wynika, że łączna wartość oszczędności Polaków przekroczyła 1,35 bln zł. Okazuje się, że najczęściej odkładamy pieniądze na lokatach w bankach, ale inwestujemy też w nieruchomości. 

Polak oszczędny ?

Polacy przeznaczają zbyt mało pieniędzy na zabezpieczenie swojej przyszłości finansowej, ufamy bowiem, że państwo zrobi to za nas. Każdy powinien jednak samodzielnie pracować na to, żeby kolejne lata życia były spokojne i przebiegły w dostatku. Należy więc budować odpowiedzialną świadomość, że to w dużej mierze zależy od nas samych – wyjaśnia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Paweł Ziemba, prezes zarządu Vienna Life TU na Życie SA Vienna Insurance Group.

Inne badanie, Fundacji Kronenberga „Postawy Polaków wobec finansów” informuje, że 47% z nas sporadycznie odkłada pieniądze, a 16% respondentów oszczędza co miesiąc. Raport BGŻ Optima „Polak oszczędny 2017” pokazał, że co piąta osoba oszczędzająca myśli o swoich środkach w dłuższej perspektywie. Natomiast 40% badanych w ogóle nie odkłada środków na emeryturę. Co ciekawe, jest to niezależne od analizowanych grup wiekowych.  

Nasze oszczędności rosną

Chociaż pieniądze odkłada jedynie połowa Polaków, to w łącznym rozrachunku nasze oszczędności idą w górę. Raport Analiz Online „Struktura oszczędności Polaków” pokazuje, że na koniec III kwartału ubiegłego roku wartość oszczędności przekroczyła 1,3 bln zł. 

Sondaż Deutsche Banku informuje, że w 2018 roku 18% Polaków zamierza samodzielnie oszczędzać na emeryturę np. w ramach planów regularnego oszczędzania. 16,2% zapytanych zamierza ulokować pieniądze na lokatach, a około 8% wybierze inwestycje alternatywne. Lekko ponad 7% chce zakupić fundusze inwestycyjne, a 4,1% oszczędzających – akcje. 

Polacy chętnie inwestują także w nieruchomości. Jak wynika z szacunków Open Finance opartych o dane NBP, w 2017 roku w 7 największych miastach w Polsce za gotówkę kupiono 50 tys. mieszkań. Zakupy gotówkowe stanowiły dwie trzecie dokonanych transakcji, a pozostała część została zawarta z udziałemkredytu. Statystyki z 2016 roku były podobne – wówczas udział gotówki w wartości transakcji w największych miastach wyniósł 70%.

Depozyty mają jednak największy udział w oszczędnościach. Zgodnie z danymi Analiz Online, Polacy zgromadzili na nich 735 mld zł, chociaż że nie mogą liczyć na żadne zyski z tego tytułu. 

Raport Fundacji Kronenberga pokazuje, że 8% Polaków lokuje pieniądze z myślą o zysku w przyszłości. Prawie 50% respondentów w 2017 roku stwierdziło, że sukces w inwestowaniu to głównie kwestia przypadku lub szczęścia.

Polacy, o dziwo, kupują też bardzo dużo produktów ryzykownych. Patrząc na naszą spółkę, 50% aktywów jest zgromadzonych w produktach opartych o inwestycje na rynku akcji, co dziwi, bo rynek zachodni znacznie bezpieczniej podchodzi do tego obszaru. Polacy oczekują produktów pewnych, gwarantowanych, natomiast oferują one znacznie niższe stopy zwrotu. Chcąc osiągnąć wyższe zyski, częściej podejmujemy więc ryzyko, nawet przy braku świadomości – analizuje Paweł Ziemba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

kasia
kasia
2018-02-10 19:00:49

Przede wsyztskim postawić na bank który ma jasne zasady a nie na taki który gra na niedomówieniach. Ja przeniosłam sie do getin banku i już widzę ze to być dobry wybór.

Podobne artykuły

Roboty obsłużą reklamacje w BZ WBK
Wpisy
author
Patryk Byczek
19 stycznia 2018

Roboty obsłużą reklamacje w BZ WBK

Pożyczki Piaseczno
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
21 stycznia 2022

Pożyczki Piaseczno

Jak zamknąć konto w ING Banku Śląskim?
Banki
author
Dominika Sobieraj
06 października 2018

Jak zamknąć konto w ING Banku Śląskim?

Polityka kredytowa banku – co to jest?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
07 czerwca 2019

Polityka kredytowa banku – co to jest?

Promocja: „Jedziemy z tym – edycja III” w PKO BP
Promocje bankowe
author
Patryk Byczek
05 października 2021

Promocja: „Jedziemy z tym – edycja III” w PKO BP

Porównaj