Od kiedy będą wydawane e-dowody osobiste?
Pierwsze e-dowody będą wydawane już w marcu tego roku – taka jest ostateczna decyzja rządu. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji otrzymało 100 000 oficjalnych blankietów.
Puste blankiety do nowych dowodów są już gotowe. Centrum Personalizacji Dokumentów otrzymało także urządzenia, które pozwolą na personalizację dokumentów, czyli w wdrukowanie w dowód koniecznych danych elektronicznych.
E-dowody – najważniejsze informacje
od kiedy: 4 marca 2019 roku
organ odpowiedzialny: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
dla kogo: dla tych, który zawnioskują
zmiana dowodu zwykłego na e-dowód: nieobowiązkowa
pierwotna liczba blankietów: 100 000
Wydawanie e-dowodów rozpocznie się dokładnie 4 marca. Od tego dnia będzie można wymienić tradycyjny dowód na nowy, posiadający warstwę elektroniczną. Aktualnie przeprowadzane są testy integracyjne. Badane jest połączenie rozwiązania dostarczonego przez PWPW z częścią, za którą jest odpowiedzialny Centralny Ośrodek Informatyki.
Zgodnie z harmonogramem projektu Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych (PWPW) przekazała Centrum Personalizacji Dokumentów (CPD) MSWiA 100 tys. blankietów dowodów osobistych, które posłużą do personalizacji nowych e-dowodów. Oznacza to, że zasadnicza część prac po stronie PWPW została wykonana, a blankiet nowego dowodu osobistego jest już gotowy
– wskazuje komunikat resortu.
Pierwsze 100 000 blankietów to jednak tylko początek. Ruszyła już masowa produkcja dokumentu.
NAPRAWA NIEUDANEGO PROJEKTU
Wprowadzenie e-dowodów było konieczne, jeżeli Polska chciała uniknąć kary w wysokości prawie 150 milionów złotych. Tyle bowiem należało wpłacić do Unii Europejskiej w ramach zwrotu za nieudane przeprowadzenie projektu pl.ID z 2008 roku. Pomysł wprowadzenia e-dowodów jest kontynuacją tego projektu i w związku z tym jego terminowa realizacja pozwoliła na uniknięcie konieczności zwrotu otrzymanej uprzednio gotówki.
ZNAMY JUŻ WYGLĄD NOWEGO DOWODU
Wygląd e-dowodów osobistych będzie zbliżony kolorystycznie do dowodu tradycyjnego. Różnicą będzie sposób rozmieszczenia danych i ich prezentacja. Wzór jest w pełni zgodny z uniwersalnymi wskazaniami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego nr 9303.
Awers e-dowodu osobistego
źródło grafiki: https://www.mswia.gov.pl/pl/aktualnosci/18069,Znamy-wzor-nowego-e-dowodu.html
Rewers e-dowodu osobistego
źródło grafiki: https://www.mswia.gov.pl/pl/aktualnosci/18069,Znamy-wzor-nowego-e-dowodu.html
Wszystkie wrażliwe dane osobowe nadal będą wyeksponowane na dokumencie. Z tego względu powinniśmy bezwzględnie chronić go przed osobami trzecimi. Nadal zdarza się wiele prób wyłudzenia pożyczek na dowód. Wystarczy do tego znajomość kilku danych z czyjegoś dokumentu.
OBOWIĄZEK, ALE ZA 10 LAT
Zamiana dowodu tradycyjnego na dowód z warstwą elektroniczną będzie nieobowiązkowa, ale tylko do czasu. Ostatecznie wszyscy Polacy będą mieli obowiązek posiadania e-dowodu za 10 lat (od marca 2029 roku). Dlaczego wtedy? Ponieważ dokładnie w tym terminie ważność stracą ostatnie dowody wydawane na starych zasadach.
Wymiana starego dowodu na nowy przed upływem ważności będzie bezpłatna. Skorzystać z niej będzie mógł każdy, kto wyrazi taką wolę i samodzielnie zgłosi się do urzędu. Nie będzie jednak odgórnego obowiązku wymiany dokumentów. Jednakże wszystkim, którym ważność dowodu upłynie już po 4 marca 2019 roku, będą już odgórnie wydawane nowe dowody.
Dodaj komentarz