Emerytura bez podatku ? Najważniejsze informacje

Emerytura bez podatku ? Najważniejsze informacje

author
Dominika Byczek
26 stycznia 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Kategoria

Emerytura bez podatku to marzenie wszystkich emerytów. Trudno się dziwić – seniorzy dostawaliby świadczenia wyższe o około 20%. Sprawdzamy, jakie są szanse na wprowadzenie emerytur bez podatku. Według ekspertów, roczny koszt takiego rozwiązania przekroczyłby 16 mld złotych.

Uwaga! Wpis został zaktualizowany. Przejdź do sekcji informacji dodanych 26.01.2019 roku.

Emerytura bez podatku – postulaty

Emeryci od wielu lat walczą o zniesienie podatku dochodowego od emerytur. Według sondażu Super Expressu, takie rozwiązanie popiera aż 80% ankietowanych. Jak wskazuje Elżbieta Ostrowska (szefowa Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów) w wywiadzie dla Super Expressu:

"

To rozwiązanie trwałe, systemowe. To byłaby znacząca, odczuwalna podwyżka i rzeczywista ulga. Niezmiennie apelujemy do polityków o emeryturę bez podatku.

Tradycyjnie okres przed wyborami sprzyja wysuwaniu nowych propozycji zarówno przez rządzących, jak i opozycję. Pomysł emerytur bez podatku od dwóch już lat stara się promować Polskie Stronnictwo Ludowe. Po wielu odmowach w końcu rząd Prawa i Sprawiedliwości także pochyla się nad tematem, choć jednoznaczna deklaracja jeszcze nie padła.

Jedno jest pewne – takie rozwiązanie byłoby dla seniorów największą ulgą finansową. Obecnie podatek zabiera im około 20% świadczenia w każdym miesiącu.

Rząd szuka pieniędzy?

Wcześniej Prawo i Sprawiedliwość opierało się pomysłowi wprowadzenia emerytur bez podatku. Ostatnio jednak posłowie PiS coraz częściej wspominają, że rozważą rozpoczęcie poszukiwań finansowania takiego projektu.

“Podczas naszych spotkań z wyborcami temat emerytury bez podatku często się pojawia. W tej sprawie nie mówię: nie. Będziemy na pewno pochylać się nad tym tematem, już o nim rozmawiamy w PiS, ale odpowiedzialnie możemy o tym mówić dopiero, gdy znajdziemy na to pieniądze” – powiedziała posłanka Krystyna Wróblewska z Komisji Polityki Senioralnej.

Emerytura bez podatku – aktualizacja 26.01.2019  

Prace nad obywatelskim projektem “Emerytura bez podatku” stale trwają. W środę (22 stycznia 2019 roku) pochylił się nad nim polski Sejm. Żywo dyskutowano na temat zwolnienia emerytów i rencistów z obowiązku płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych oraz ze składki na ubezpieczenie zdrowotne, czyli tego, co znacznie pomniejsza kwotę wypłacanych emerytom i rencistom świadczeń. Za skierowaniem projektu do dalszej analizy przez komisję były wszystkie kluby.

Nie obyło się jednak bez podzielonych zdań. Nie do końca przekonana okazała się być partia Prawo i Sprawiedliwość, która w obywatelskim projekcie upatrywała korzyści przede wszystkim dla osób, które pobierają najwyższe w kraju emerytury. Zdaniem posłów partii na takim rozwiązaniu najwięcej zyskaliby najbogatsi.

Opozycja w odpowiedzi na to stwierdzenie podkreśliła jednak, że bardzo wielu innych seniorów nie może pozwolić sobie na godne życie i bardzo często ciężko im „związać koniec z końcem”. A zatem podniesienie najniższej emerytury w kraju o choćby te blisko 20 proc. może istotnie wpłynąć na ich stopę życiową.

Co więcej, dokonana w tym roku waloryzacja świadczeń emerytalnych nie jest w stanie zniwelować efektów zmian, jakie dokonały się od momentu złożenia obywatelskiego projektu ustawy. Mowa tutaj przede wszystkim o wzroście cen żywności, leków, energii oraz większości usług.

Stanisław Szwed zaprezentował jeszcze inne stanowisko. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej podkreślał, że projekt „nie jest sprawiedliwy społecznie”. Co więcej, przedstawiciel rządu podkreślił, że w obecnym brzmieniu trudno będzie taki projekt zaakceptować. Wiceminister dokonał również pewnych interesujących wyliczeń.

Albowiem najwięcej na takim rozwiązaniu zyskałyby osoby o najwyższej wartości emerytur. Osoba, która pobiera emeryturę w wysokości 1 200 złotych brutto dostałaby zaledwie 175 zło więcej miesięcznie. Zaś emeryt otrzymujący 5 000 zł świadczenia emerytalnego miałby zysk w postaci 868 złotych miesięcznie.

Niemniej jednak, wiceszef MRPiPS podkreślił, iż jest to projekt obywatelski, co oznacza niezwykłą jego wagę. Dlatego też polityk zadeklarował, że odpowiednia komisja podejmie pracę nad jego brzmieniem. Ponadto podkreślił, że w istocie nastąpił spory skok w wartości emerytur.

Dyskusje rządu nad niesprawiedliwością  założeń projektu

W 2015 roku najniższa emerytura w kraju wyniosła 880,45 zł podczas gdy od marca będzie to 1 200 zł – obie wartości podano brutto. Stanisław Szwed poinformował również, że łączna suma środków, jakie pokryją w tym roku trzynastą emeryturę oraz wypłatę zwaloryzowanych świadczeń to blisko 22 mld złotych.

Minimalna emerytura 2020 – ile wyniesie?
"

Prawo i Sprawiedliwość swoimi rządami udowodniło, że w sposób szczególny troszczy się o najsłabszych, o emerytów i rencistów. Dużo można byłoby wymieniać rzeczy, które wprowadziliśmy za naszych rządów, od trzynastej emerytury poprzez wprowadzenie waloryzacji kwotowo-procentowej, matczynej emerytury i zwiększenie o prawie jedną czwartą najniższej emerytury

– powiedziała posłanka PiS Urszula Rusecka.

Zdania na temat „Emerytury bez podatku” w dalszym ciągu są niezwykle mocno podzielone. Ważne jednak jest to, że projekt nie trafi do kosza. Jak poinformowała wicemarszałek Małgorzata Gosiewska, Marszałek Sejmu zamierza zasięgnąć w tej sprawie opinii Prezydium Sejmu.

W następnej kolejności natomiast projekt zostanie skierowany do dalszych prac. Komisjami, które zajmą się jego przygotowaniem będą komisja finansów publicznych oraz komisja polityki społecznej i rodziny. Pozostaje czekać zatem na kolejne propozycje polityków w sferze „Emerytury bez podatku”.

Emerytura bez podatku – pomysł niesprawiedliwy?

Do tematu odniósł się także Premier Mateusz Morawiecki, który w wywiadzie z 22 sierpnia 2019 dla Super Expressu wskazał między innymi:

"

to, co proponują nasi polityczni konkurenci, czyli emeryturę bez podatku, uważam za pomysł niesprawiedliwy. Co by oznaczało jej wprowadzenie? To, że ci, którzy mają wysokie świadczenia, np. 4, czy 5 tys. zł, dostaliby wysoki dodatek, ale ci, którzy mają bardzo niewielkie emerytury, np. 1 -1,5 tys. zł, prawie nie odczuliby zwolnienia z podatku. W tym sensie nasza propozycja, nasze wdrażane programy emeryckie, są dużo bardziej sprawiedliwe i dlatego będziemy je kontynuować.

Zdaniem Premiera, rząd ma lepsze narzędzia na pomoc najuboższym emerytom. Mateusz Morawiecki wskazał na trzy główne obszary:

1) waloryzacja kwotowa emerytur

2) Emerytura Plus (zwana potocznie “trzynastą emeryturą”)

3) Obniżenie podatku z 18% do 17% (od 1 października 2019).

Emeryci wolą emeryturę bez podatku od trzynastki

Emeryci woleliby wprowadzenie emerytur bez podatku od trzynastych emerytur, ponieważ zamiast jednorazowej pomocy finansowej mogliby liczyć na całoroczne świadczenie wyższe o nawet kilkaset złotych.

Póki co nie ma żadnej pewności, czy PiS lub inne partie będą chciały kontynuacji wypłat trzynastych emerytur. Wprowadzenie zwolnienia z podatku emerytur byłoby rozwiązaniem trwałym i przyniosłoby emerytom realną comiesięczną korzyść finansową.

Ile zyskaliby emeryci na emeryturze bez podatku

Według lidera PSL, Władysława Kosiniak-Kamysz, średnia podwyżka dla seniorów po wprowadzeniu emerytur bez podatku wyniosłaby 400 zł.

Najwięcej na emeryturze bez podatku zyskaliby ci, którzy już teraz otrzymują najwięcej. Osoby z emeryturą bliską 3000 zł, mogliby liczyć nawet na 500 zł podwyżki. Dla emerytur minimalnych podwyżka wyniosłaby około 150 zł.

Nie chcę widzieć więcej seniorów, którzy przez 40 lat pracowali i płacili podatki, a teraz z apteki odchodzą z niczym. Emerytura bez podatku to średnio blisko 400 zł podwyżki dla seniorów” – wskazywał podczas konwencji w Płocku lider PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Emerytura bez podatku – projekt PSL

Projekt “Emerytura bez podatków” od kilku już lat wysuwany był przez PSL. Zdaniem partii jest to grupa, która na wszystkich zmianach rządowych korzysta w ostatnich latach najmniej.

Dlatego też partia ludowców zaproponowała zaprzestanie pobierania jakichkolwiek części świadczenia od emerytów i rencistów. Emerytura i renta miałaby do seniorów trafiać w całości (w kwocie brutto).

Walka trwa od dawna

PSL składał już projekt tej ustawy w grudniu ubiegłego roku. Sejm znalazł czas na jej rozpatrzenie dopiero po kilku miesiącach. Wtedy to też Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że partia ludowców nie nawiąże koalicji z nikim, kto nie będzie dążył do realizacji tego planu.

Ludowcy uzasadniali słuszność wprowadzenia takiego rozwiązania realnymi korzyściami dla osób starszych – podawali liczne przykłady osób, które na skutek wprowadzenia tego projektu zyskałyby kilkaset złotych miesięcznie, czyli nawet kilka tysięcy złotych rocznie.

Projekt złożono ponownie

Kiedy wcześniej PSL składał projekt tej ustawy, Sejm zdecydowanie go odrzucił. Tym razem projekt po pierwszym czytaniu został odesłany z Sejmu do prac w komisji. Projekt do odczytu przedstawiał Mieczysław Kasprzak z PSL.

PiS zaproponował, by skierować projekt do prac w komisji sejmowej. Głos zabrała głównie  Joanna Borowiec, która wskazała na to, że gdyby projekt PSL rzeczywiście przeszedł, znacząco zmniejszyłyby się wpływy do państwa. Z tytułu podatku dochodowego straty wynosiłyby 15 miliardów złotych, a ze składki na ubezpieczenia zdrowotne – jeszcze 20 mld.

"

Z punktu widzenia budżetu takie działanie jest nieodpowiedzialne. Wprowadzanie tak nagłych zmian, które wywołują lukę rzędu 20 mld zł, nie jest dobrym pomysłem. PiS nie poparło tego projektu z powodów czysto ekonomicznych.

Jeżeli byłaby taka wola, żeby zmniejszać obciążenia dla emerytów, to należałoby to robić stopniowo. Zwolnienie wszystkich emerytów z płacenia podatku wywołałoby zbyt dużą luką. Na to obecnie nie ma pokrycia, bo realizujemy inne projekty społeczne

– mówił jeszcze po pierwszym czytaniu projektu Andrzej Szlachta z Prawa i Sprawiedliwości.

Emerytura bez podatku – jakie kraje mają?

PSL jako dodatkowy argument w tej dyskusji wskazuje, że takie prawo od wielu lat obowiązuje już w niektórych krajach Unii Europejskiej. Chociażby na Węgrzech, gdzie emerytury, zgodnie z ustawą z roku 1995 o podatku dochodowym, są zupełnie wolne od opodatkowania i uznane jako dochody osobiste.

Ponadto w tym kraju emeryt, jeśli nie posiada innych dochodów niż sama emerytura, nie musi nawet wypełniać zeznania podatkowego. Podobnie sytuacja wygląda w Bułgarii i na Litwie, gdzie również od emerytów nie pobiera się podatku dochodowego.


Źródła:

https://finanse.wp.pl/psl-stawia-sprawe-jasno-emerytura-bez-podatku-warunkiem-koalicji-6400247012075649a
https://www.money.pl/emerytury/emerytura-bez-podatku-pis-szuka-pieniedzy-6415470770456705a.html
https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/seniorzy-emerytura-bez-podatku-pis-szukamy-pieniedzy-aa-74Hs-Cb5W-b2Qf.html
http://www.gazetasenior.pl/w-grupie-sila-rozmowa-z-dr-elzbieta-ostrowska

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

niji9
niji9
2021-10-27 14:20:35

emerytura bez podatku jest tez w UK

Podobne artykuły

Komornik Sądowy Elżbieta Suchonek

Jeżeli nie spłacamy naszych zobowiązań, sprawa może trafić do Komornika Sądowego. Sprawdź co możesz zrobić, gdy zostanie wszczęta egzekucja komornicza.

author
Dominika Byczek
30 czerwca 2022
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

PKO BP w Węgorzewie

PKO BP jest największym bankiem w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Węgorzewie – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
23 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

KredytOK w Mińsku Mazowieckim

KredytOK jest polską firmą pożyczkową, która działa na rynku od blisko 20 lat. Firma posiada ponad 100 oddziałów w największych miastach. Sprawdź, gdzie znajdziesz placówkę w Mińsku Mazowieckim.

author
Patryk Byczek
04 lutego 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

ING Bank Śląski wspiera polską służbę zdrowia

W najnowszym komunikacie prasowym ING Bank Śląski poinformował o przekazaniu dla polskiej służby zdrowia darowizny, która ma pomóc w walce z wciąż rozprzestrzeniającym się w Polsce koronawirusem. Finansowe wsparcie trafi do szpitali i placówek medycznych.

author
Patryk Byczek
01 kwietnia 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Santander Bank Polska wyniki III kwartał 2020

Najnowszy raport Santander Banku Polska zawiera informacje na temat zysków banku z III kwartału 2020 roku. Okazuje się, że wyniki są nawet nieco wyższe, niż przewidywano. W poniższym artykule przedstawiamy, ile wynoszą wspomniane zyski.

author
Aleksandra Gościnna
28 października 2020
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Wyniki Banku Pocztowego w II kwartale 2018

Bank Pocztowy zakończył pierwszą połowę bieżącego roku z bardzo dobrym wynikiem. Jak się okazało, instytucja wypracowała ponad 10 600 000 złotych skonsolidowanego zysku netto. Oznacza to wyniki pięciokrotnie wyższy, niż ten przed rokiem.

author
Patryk Byczek
01 października 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj