Emerytura bez podatku to marzenie wszystkich emerytów. Trudno się dziwić – seniorzy dostawaliby świadczenia wyższe o około 20%. Sprawdzamy, jakie są szanse na wprowadzenie emerytur bez podatku. Według ekspertów, roczny koszt takiego rozwiązania przekroczyłby 16 mld złotych.

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 23.08.2019
Udostępnij:

Emerytura bez podatku – postulaty

Emeryci od wielu lat walczą o zniesienie podatku dochodowego od emerytur. Według sondażu Super Expressu, takie rozwiązanie popiera aż 80% ankietowanych. Jak wskazuje Elżbieta Ostrowska (szefowa Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów) w wywiadzie dla Super Expressu:

"

To rozwiązanie trwałe, systemowe. To byłaby znacząca, odczuwalna podwyżka i rzeczywista ulga. Niezmiennie apelujemy do polityków o emeryturę bez podatku.

Tradycyjnie okres przed wyborami sprzyja wysuwaniu nowych propozycji zarówno przez rządzących, jak i opozycję. Pomysł emerytur bez podatku od dwóch już lat stara się promować Polskie Stronnictwo Ludowe. Po wielu odmowach w końcu rząd Prawa i Sprawiedliwości także pochyla się nad tematem, choć jednoznaczna deklaracja jeszcze nie padła.

Jedno jest pewne – takie rozwiązanie byłoby dla seniorów największą ulgą finansową. Obecnie podatek zabiera im około 20% świadczenia w każdym miesiącu.

Rząd szuka pieniędzy?

Wcześniej Prawo i Sprawiedliwość opierało się pomysłowi wprowadzenia emerytur bez podatku. Ostatnio jednak posłowie PiS coraz częściej wspominają, że rozważą rozpoczęcie poszukiwań finansowania takiego projektu.

„Podczas naszych spotkań z wyborcami temat emerytury bez podatku często się pojawia. W tej sprawie nie mówię: nie. Będziemy na pewno pochylać się nad tym tematem, już o nim rozmawiamy w PiS, ale odpowiedzialnie możemy o tym mówić dopiero, gdy znajdziemy na to pieniądze” – powiedziała posłanka Krystyna Wróblewska z Komisji Polityki Senioralnej.

Emerytura bez podatku – pomysł niesprawiedliwy?

Do tematu odniósł się także Premier Mateusz Morawiecki, który w wywiadzie z 22 sierpnia 2019 dla Super Expressu wskazał między innymi:

"

to, co proponują nasi polityczni konkurenci, czyli emeryturę bez podatku, uważam za pomysł niesprawiedliwy. Co by oznaczało jej wprowadzenie? To, że ci, którzy mają wysokie świadczenia, np. 4, czy 5 tys. zł, dostaliby wysoki dodatek, ale ci, którzy mają bardzo niewielkie emerytury, np. 1 -1,5 tys. zł, prawie nie odczuliby zwolnienia z podatku. W tym sensie nasza propozycja, nasze wdrażane programy emeryckie, są dużo bardziej sprawiedliwe i dlatego będziemy je kontynuować.

Zdaniem Premiera, rząd ma lepsze narzędzia na pomoc najuboższym emerytom. Mateusz Morawiecki wskazał na trzy główne obszary:

1) waloryzacja kwotowa emerytur

2) Emerytura Plus (zwana potocznie „trzynastą emeryturą”)

3) Obniżenie podatku z 18% do 17% (od 1 października 2019).

Emeryci wolą emeryturę bez podatku od trzynastki

Emeryci woleliby wprowadzenie emerytur bez podatku od trzynastych emerytur, ponieważ zamiast jednorazowej pomocy finansowej mogliby liczyć na całoroczne świadczenie wyższe o nawet kilkaset złotych.

Póki co nie ma żadnej pewności, czy PiS lub inne partie będą chciały kontynuacji wypłat trzynastych emerytur. Wprowadzenie zwolnienia z podatku emerytur byłoby rozwiązaniem trwałym i przyniosłoby emerytom realną comiesięczną korzyść finansową.

Ile zyskaliby emeryci na emeryturze bez podatku

Według lidera PSL, Władysława Kosiniak-Kamysz, średnia podwyżka dla seniorów po wprowadzeniu emerytur bez podatku wyniosłaby 400 zł.

Najwięcej na emeryturze bez podatku zyskaliby ci, którzy już teraz otrzymują najwięcej. Osoby z emeryturą bliską 3000 zł, mogliby liczyć nawet na 500 zł podwyżki. Dla emerytur minimalnych podwyżka wyniosłaby około 150 zł.

Nie chcę widzieć więcej seniorów, którzy przez 40 lat pracowali i płacili podatki, a teraz z apteki odchodzą z niczym. Emerytura bez podatku to średnio blisko 400 zł podwyżki dla seniorów” – wskazywał podczas konwencji w Płocku lider PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Emerytura bez podatku – projekt PSL

Projekt „Emerytura bez podatków” od kilku już lat wysuwany był przez PSL. Zdaniem partii jest to grupa, która na wszystkich zmianach rządowych korzysta w ostatnich latach najmniej.

Dlatego też partia ludowców zaproponowała zaprzestanie pobierania jakichkolwiek części świadczenia od emerytów i rencistów. Emerytura i renta miałaby do seniorów trafiać w całości (w kwocie brutto).

Walka trwa od dawna

PSL składał już projekt tej ustawy w grudniu ubiegłego roku. Sejm znalazł czas na jej rozpatrzenie dopiero po kilku miesiącach. Wtedy to też Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że partia ludowców nie nawiąże koalicji z nikim, kto nie będzie dążył do realizacji tego planu.

Ludowcy uzasadniali słuszność wprowadzenia takiego rozwiązania realnymi korzyściami dla osób starszych – podawali liczne przykłady osób, które na skutek wprowadzenia tego projektu zyskałyby kilkaset złotych miesięcznie, czyli nawet kilka tysięcy złotych rocznie.

Projekt złożono ponownie

Kiedy wcześniej PSL składał projekt tej ustawy, Sejm zdecydowanie go odrzucił. Tym razem projekt po pierwszym czytaniu został odesłany z Sejmu do prac w komisji. Projekt do odczytu przedstawiał Mieczysław Kasprzak z PSL.

PiS zaproponował, by skierować projekt do prac w komisji sejmowej. Głos zabrała głównie  Joanna Borowiec, która wskazała na to, że gdyby projekt PSL rzeczywiście przeszedł, znacząco zmniejszyłyby się wpływy do państwa. Z tytułu podatku dochodowego straty wynosiłyby 15 miliardów złotych, a ze składki na ubezpieczenia zdrowotne – jeszcze 20 mld.

"

Z punktu widzenia budżetu takie działanie jest nieodpowiedzialne. Wprowadzanie tak nagłych zmian, które wywołują lukę rzędu 20 mld zł, nie jest dobrym pomysłem. PiS nie poparło tego projektu z powodów czysto ekonomicznych.

Jeżeli byłaby taka wola, żeby zmniejszać obciążenia dla emerytów, to należałoby to robić stopniowo. Zwolnienie wszystkich emerytów z płacenia podatku wywołałoby zbyt dużą luką. Na to obecnie nie ma pokrycia, bo realizujemy inne projekty społeczne

– mówił jeszcze po pierwszym czytaniu projektu Andrzej Szlachta z Prawa i Sprawiedliwości.

Emerytura bez podatku – jakie kraje mają?

PSL jako dodatkowy argument w tej dyskusji wskazuje, że takie prawo od wielu lat obowiązuje już w niektórych krajach Unii Europejskiej. Chociażby na Węgrzech, gdzie emerytury, zgodnie z ustawą z roku 1995 o podatku dochodowym, są zupełnie wolne od opodatkowania i uznane jako dochody osobiste.

Ponadto w tym kraju emeryt, jeśli nie posiada innych dochodów niż sama emerytura, nie musi nawet wypełniać zeznania podatkowego. Podobnie sytuacja wygląda w Bułgarii i na Litwie, gdzie również od emerytów nie pobiera się podatku dochodowego.


Źródła:

https://finanse.wp.pl/psl-stawia-sprawe-jasno-emerytura-bez-podatku-warunkiem-koalicji-6400247012075649a
https://www.money.pl/emerytury/emerytura-bez-podatku-pis-szuka-pieniedzy-6415470770456705a.html
https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/seniorzy-emerytura-bez-podatku-pis-szukamy-pieniedzy-aa-74Hs-Cb5W-b2Qf.html
http://www.gazetasenior.pl/w-grupie-sila-rozmowa-z-dr-elzbieta-ostrowska

Komentarze (2)

Emerytura bez podatku? Najpierw należałoby obniżyć zbyt wysokie emerytury

Na początek można by zwolnić z podatku emerytury najniższe lub średnia emeryturę ( 2220zl)