PKO BP wykorzysta blockchain na masową skalę
Technologia blockchain w PKO BP
Więcej niż 5 000 000 klientów PKO BP otrzyma w najbliższym czasie nowe regulaminy produktowe w formie cyfrowej. Wszystko za sprawą wdrożenia technologii blockchain, która polega na przechowywaniu i przesyłaniu informacji o transakcjach zawartych w sieci. Są one ułożone w postaci kolejnych bloków danych, a każdy z nich zawiera informacje o konkretnie zdefiniowanej liczbie transakcji.
Więcej o technologii blockchain pisaliśmy tutaj.
Adam Marciniak, Wiceprezes Zarządu PKO Banku Polskiego, tłumaczy, że blockchain ma ogromny potencjał do tego, aby zwiększyć konkurencyjność polskiego sektora bankowego.
– To stosunkowo młoda technologia, dla której na całym świecie nieustannie znajdowane są kolejne zastosowania. PKO Bank Polski z sukcesem realizuje strategię ukierunkowaną na cyfryzację, a pełne wdrożenie rozwiązania opartego na blockchainie jest kolejnym krokiem na obranej przez nas ścieżce, który umacnia naszą pozycję lidera technologicznego polskiej bankowości. Pracujemy nad kolejnymi innowacyjnymi rozwiązaniami, a w pracę angażujemy partnerów zewnętrznych, wspólnie tworząc nowoczesną bankowość w Polsce – mówi.
PKO BP wprowadził rozwiązanie we współpracy z Krajową Izbą Rozliczeniową,dostawcami technologicznymi oraz z polsko-brytyjską firmą Coinfirm. Prace nad wdrożeniem nowego rozwiązania trwały już od kilku miesięcy.
Wiadomość elektroczniczna skierowana do klientów banku
Komunikację elektroniczną otrzyma ponad 5 000 000 klientów banku, którzy wyrazili zgodę na taką formę przekazywania informacji. PKO BP zapewnia w oficjalnym komunikacie, że korzystający z usług banku, znajdą w wiadomości 64-znakowy unikalny identyfikator hash dokumentu oraz odnośnik do strony banku. Później, bez potrzeby logowania w prosty sposób po wklejeniu identyfikatora hash lub po wgraniu wcześniej pobranego dokumentu, otrzymają informację czy dokument jest autentyczny oraz kiedy po raz ostatni był modyfikowany.
“Dzięki takiemu rozwiązaniu, klienci zachowają dostęp do dokumentów nawet po zakończeniu współpracy z bankiem oraz będą mieli pewność, że nie zostały one zmodyfikowane. Dokumenty zapisane są jednocześnie na serwerach PKO Banku Polskiego i KIR, a dostęp do nich możliwy jest przez strony internetowe obu instytucji” – czytamy w komunikacie PKO BP.
Dodaj komentarz