Blockchain, czyli łańcuch bloków. To system, którego nie da się złamać. Zawarte są w nim informacje o różnych transakcjach - handlowych, stanach właśności czy akcjach. W jaki sposób działa taki łańcuch?

Autor: Aneta Jankowska
Dodano: 06.01.2017
Udostępnij:

Co to jest blockchain ?

Technologia blockchain służy do przechowywania i przesyłania informacji o transakcjach zawartych w Internecie. Są one ułożone w postaci kolejnych bloków danych. Każdy z nich zawiera informacje o konkretnie zdefiniowanej liczbie transakcji.

Po jednym bloku wypełnionym informacjami o transakcjach, tworzy się kolejny i później następny. Tak powstaje łańcuch. Dlatego też nazwa “blockchain”, czyli łańcuch bloków. Nowy blok pojawia się zwykle co 10 minut. Mogą być w nim zakodowane informacje o różnych transakcjach: handlowych, udziałach, akcjach, stanach własności, wytworzeniu energii elektrycznej jak i kupnie lub sprzedaży walut, w tym też kryptowalut – walut elektronicznych.

Jak działa blockchain ?

Ta technologia ma utrzymać za pomocą bitów wspólną, grupową księgę rachunkową transakcji. Ma być zbiorem wszystkich transakcji, które zostaną zrealizowane w danym momencie w blockchain. Metoda opiera się na sieci peer-to-peer. Brakuje tu centralnych komputerów, systemów zarządzających i weryfikujących transakcje. Każdy komputer w sieci może brać udział w przesyłaniu i uwierzytelnianiu transakcji. W przypadku blockchain są to bloki w ramach księgi transakcji, która jest otwarta dla wszystkich, jednak bardzo dobrze zabezpieczona przez skomplikowane narzędzia kryptograficzne przed niepowołanym dostępem.

Transakcje są publiczne i dostępne dla wszystkich dzięki takiemu zapisowi. Natomiast widoczne tylko w ramach praw dostępu dla konkretnego użytkownika. 

Do czego służy ?

Dziś blockchain jest wykorzystywany do obsługi różnych transakcji. Trwają też prace na zastosowaniem tej technologii jako postać księgi rachunkowej w bankowości, podpisu cyfrowego w administracji państwowej i zapisu notarialnego, ale i systemu uwierzytelniania dokumentów. Te wymienione transakcje mogą się w przyszłości odbywać bez udziału tzw. instytucji zaufania publicznego – tylko między stronami transakcji. W blokach w sieci można też przechowywać jakiekolwiek typy transakcji, np. jednym z zastosowań są opisywana przez nas wcześniej kryptowaluta bitcoin – BTC.

Czy ta technologia jest bezpieczna ?

Chcąc złamać blockchain potrzebowalibyśmy mocy obliczeniowej, która byłaby równa połowie Internetu. Jednak wprowadzenie komputerów kwantowych spowoduje konieczność wprowadzenia nowych zabezpieczeń kryptograficznych.

Zapisane w łańcuchu bloków transakcje są nieodwracalne. Modyfikacja jednego bloku narzuca zmianę całego następującego po nim łańcucha. W sytuacji gdy ktoś spróbuje zmienić czy wprowadzić nieautoryzowaną transakcję, wówczas węzły blockchain w trakcie weryfikacji i uzgadniania, zauważą, że w jednej z kopii księgi pojawia się niezgodna z zapisami w  sieci transakcja. Automatycznie odmówią uwzględnienia jej w łańcuchu. 

Filozofia technologii blockchain pozwala ufać danym, które są zawarte w księgach rachunkowych transakcji. Zaawansowane metody matematyczne jak i zabezpieczenia kryptograficzne jeszcze bardziej skłaniają do tej tezy. 

Komentarze (2)

to jak skasowali mi portfel, nie umiem sie zalogowac przywrucic konta malo tego nie idzie sie w zaden sposub z nimi skontaktowac….

brzmi madrze, brzmi dobrze .ale zawsze znajdzie sie madrzejszy ktory to zlamie niestety. 100% pewnosci nigdy nie ma