zadluzenia.com
zamknij

Co to jest blockchain

Blockchain, czyli łańcuch bloków. To system, którego nie da się złamać. Zawarte są w nim informacje o różnych transakcjach - handlowych, stanach właśności czy akcjach. W jaki sposób działa taki łańcuch?

 

 

Co to jest blockchain ?

 

Technologia blockchain służy do przechowywania i przesyłania informacji o transakcjach zawartych w Internecie. Są one ułożone w postaci kolejnych bloków danych. Każdy z nich zawiera informacje o konkretnie zdefiniowanej liczbie transakcji.

 

Po jednym bloku wypełnionym informacjami o transakcjach, tworzy się kolejny i później następny. Tak powstaje łańcuch. Dlatego też nazwa “blockchain”, czyli łańcuch bloków. Nowy blok pojawia się zwykle co 10 minut. Mogą być w nim zakodowane informacje o różnych transakcjach: handlowych, udziałach, akcjach, stanach własności, wytworzeniu energii elektrycznej jak i kupnie lub sprzedaży walut, w tym też kryptowalut - walut elektronicznych.

 

Jak działa blockchain ?

 

Ta technologia ma utrzymać za pomocą bitów wspólną, grupową księgę rachunkową transakcji. Ma być zbiorem wszystkich transakcji, które zostaną zrealizowane w danym momencie w blockchain. Metoda opiera się na sieci peer-to-peer. Brakuje tu centralnych komputerów, systemów zarządzających i weryfikujących transakcje. Każdy komputer w sieci może brać udział w przesyłaniu i uwierzytelnianiu transakcji. W przypadku blockchain są to bloki w ramach księgi transakcji, która jest otwarta dla wszystkich, jednak bardzo dobrze zabezpieczona przez skomplikowane narzędzia kryptograficzne przed niepowołanym dostępem.

 

 

Transakcje są publiczne i dostępne dla wszystkich dzięki takiemu zapisowi. Natomiast widoczne tylko w ramach praw dostępu dla konkretnego użytkownika. 

 

Do czego służy ?

 

Dziś blockchain jest wykorzystywany do obsługi różnych transakcji. Trwają też prace na zastosowaniem tej technologii jako postać księgi rachunkowej w bankowości, podpisu cyfrowego w administracji państwowej i zapisu notarialnego, ale i systemu uwierzytelniania dokumentów. Te wymienione transakcje mogą się w przyszłości odbywać bez udziału tzw. instytucji zaufania publicznego - tylko między stronami transakcji. W blokach w sieci można też przechowywać jakiekolwiek typy transakcji, np. jednym z zastosowań są opisywana przez nas wcześniej kryptowaluta bitcoin - BTC.

 

Czy ta technologia jest bezpieczna ?

 

Chcąc złamać blockchain potrzebowalibyśmy mocy obliczeniowej, która byłaby równa połowie Internetu. Jednak wprowadzenie komputerów kwantowych spowoduje konieczność wprowadzenia nowych zabezpieczeń kryptograficznych.

 

 

Zapisane w łańcuchu bloków transakcje są nieodwracalne. Modyfikacja jednego bloku narzuca zmianę całego następującego po nim łańcucha. W sytuacji gdy ktoś spróbuje zmienić czy wprowadzić nieautoryzowaną transakcję, wówczas węzły blockchain w trakcie weryfikacji i uzgadniania, zauważą, że w jednej z kopii księgi pojawia się niezgodna z zapisami w  sieci transakcja. Automatycznie odmówią uwzględnienia jej w łańcuchu. 

 

Filozofia technologii blockchain pozwala ufać danym, które są zawarte w księgach rachunkowych transakcji. Zaawansowane metody matematyczne jak i zabezpieczenia kryptograficzne jeszcze bardziej skłaniają do tej tezy. 

Skomentuj artykuł
captcha
Twoja ocena
Średnia ocena
0 / 5 z 0 ocen
~mich

to jak skasowali mi portfel, nie umiem sie zalogowac przywrucic konta malo tego nie idzie sie w zaden sposub z nimi skontaktowac....   Odpowiedź

~casper

brzmi madrze, brzmi dobrze .ale zawsze znajdzie sie madrzejszy ktory to zlamie niestety. 100% pewnosci nigdy nie ma   Odpowiedź