Ktoś z naszych znajomych chciałby wziąć kredyt z poręczeniem. Czy bez problemu poręczymy za niego? Z analizy Biura Informacji Kredytowej wynika, że coraz częściej zdarza się, że tego odmawiamy.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 15.06.2018
Udostępnij:

Liczba poręczycieli zmalała w trakcie ostatnich czterech lat o 46%. Polacy niechętnie zaciągają już tego typu kredyty.
 

Jak podaje BIK, w ubiegłym roku w Polsce 309 tys. osób było poręczycielami 255 tys. kredytów. W tym ponad 11% poręczycieli poręczyło kredyt, który jest spłacany z opóźnieniem przekraczającym 90 dni.

W komunikacie BIK czytamy:

Z powodu podżyrowania kredytu, który przestał być obsługiwany prawie 37 tys. osób zostało wpisanych do prowadzonego przez BIG InfoMonitor Rejestru Dłużników. Banki domagają się od tych osób zwrotu ponad 483 mln zł.  Największe zobowiązanie wynikające z umowy poręczenia mają 40-kilkuletni małżonkowie z woj. śląskiego, od każdego z nich wierzyciel domaga się ponad 2,6 mln zł.”.


 

Poręczyciel – coraz mniej popularny

Dziś znaczenie gwaranta jest mniej istotne. Niektóre firmy pożyczkowe nie wymagają od przyszłego klienta posiadania żyranta i wprowadzają pożyczki online, sprowadzając przy tym formalności do minimum.

Spadek popularności kredytów poręczanych może wynikać z postępującej automatyzacji procesów kredytowych, z zaawansowanych statystycznie metod oceny klientów oraz z informacji pozyskiwanych z baz zewnętrznych takich jak BIK – wyjaśnia Sławomir Grzybek, Dyrektor Departamentu Business Intelligence BIK.

Okazuje się, że co 10-ty poręczyciel z powodu poręczenia ma gorszą historię kredytową. Z BIK dowiadujemy się, że spośród 309 tys. poręczycieli poręczających 255 tys. kredytów, 11,5% poręczycieli poręczyło kredyty mające opóźnienia w spłacie powyżej 90 dni. 

Natomiast średnia zaległość poręczyciela wpisanego do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynosi 13 130 zł.

Komentarze