Polacy coraz rzadziej poręczają kredyty

Polacy coraz rzadziej poręczają kredyty

author
Aneta Jankowska
15 czerwca 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
Ktoś z naszych znajomych chciałby wziąć kredyt z poręczeniem. Czy bez problemu poręczymy za niego? Z analizy Biura Informacji Kredytowej wynika, że coraz częściej zdarza się, że tego odmawiamy.

Liczba poręczycieli zmalała w trakcie ostatnich czterech lat o 46%. Polacy niechętnie zaciągają już tego typu kredyty.
 

Jak podaje BIK, w ubiegłym roku w Polsce 309 tys. osób było poręczycielami 255 tys. kredytów. W tym ponad 11% poręczycieli poręczyło kredyt, który jest spłacany z opóźnieniem przekraczającym 90 dni.

W komunikacie BIK czytamy:

Z powodu podżyrowania kredytu, który przestał być obsługiwany prawie 37 tys. osób zostało wpisanych do prowadzonego przez BIG InfoMonitor Rejestru Dłużników. Banki domagają się od tych osób zwrotu ponad 483 mln zł.  Największe zobowiązanie wynikające z umowy poręczenia mają 40-kilkuletni małżonkowie z woj. śląskiego, od każdego z nich wierzyciel domaga się ponad 2,6 mln zł.”.


 

Poręczyciel – coraz mniej popularny

Dziś znaczenie gwaranta jest mniej istotne. Niektóre firmy pożyczkowe nie wymagają od przyszłego klienta posiadania żyranta i wprowadzają pożyczki online, sprowadzając przy tym formalności do minimum.

Spadek popularności kredytów poręczanych może wynikać z postępującej automatyzacji procesów kredytowych, z zaawansowanych statystycznie metod oceny klientów oraz z informacji pozyskiwanych z baz zewnętrznych takich jak BIK – wyjaśnia Sławomir Grzybek, Dyrektor Departamentu Business Intelligence BIK.

Okazuje się, że co 10-ty poręczyciel z powodu poręczenia ma gorszą historię kredytową. Z BIK dowiadujemy się, że spośród 309 tys. poręczycieli poręczających 255 tys. kredytów, 11,5% poręczycieli poręczyło kredyty mające opóźnienia w spłacie powyżej 90 dni. 

Natomiast średnia zaległość poręczyciela wpisanego do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynosi 13 130 zł.

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Promocja: „Sportowo z kontem” w BNP Paribas

W BNP Paribas trwa promocja, w której nowi Klienci w zamian za otworzenie konta oraz spełnienie prostych warunków mogą zgarnąć 450 złotych premii w gotówce lub w formie bonu do sklepów Decathlon. Promocja trwa do 30 listopada 2021 roku. Sprawdź warunki.

author
Patryk Byczek
20 listopada 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Ile zarabia genetyk?

Rozwój biotechnologii i innych, bliskich jej dziedzin wiązał się także z powstaniem nowych specjalności i dyscyplin. Takim stosunkowo nowym zawodem jest profesja o nazwie genetyk. Sprawdzamy, ile zarabiają osoby na tym stanowisku.

author
Sandra Tessmer
22 września 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Ile komornik może zająć z emerytury w 2020?

Egzekucja z emerytury to jeden z najprostszych sposobów odzyskiwania długu przez komornika. Sprawdzamy, ile komornik może zająć z emerytury w 2020 roku. Zobacz tabelę z kwotami brutto/netto.

author
Dominika Byczek
25 listopada 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Santander Consumer Bank Wałbrzych

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Profesjonalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Wałbrzychu – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
25 lipca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Recepta na rozrzutność – materiał Profi Credit

31 października obchodzimy wyjątkowe święto - jest to oficjalny Światowy Dzień Rozrzutności. Okazuje się, że nawet co trzeci Polak przyznaje się do tego, że zdarza mu się wydać zbyt dużą kwotę na zakup, którego potem żałuje. Przy okazji zbliżającego się święta warto zastanowić się, czym tak naprawdę jest rozrzutność i czy w prosty sposób jesteśmy w stanie jej uniknąć. 

author
Dominika Byczek
25 października 2017
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Program Opieka 75+

Polscy seniorzy przez wiele ostatnich lat nie mogli liczyć na pomoc finansową ze strony państwa. Rządowy Program „Opieka 75+” ma zmienić ten stan rzeczy i wesprzeć potrzebujących Polaków w ich codziennym życiu.

author
Halszka Gronek
29 września 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Porównaj