Polacy dorabiają na potęgę

Polacy dorabiają na potęgę

author
Aneta Jankowska
31 stycznia 2017
O hucznie obchodzonym sylwestrze i bogatej kolacji wigilijnej zapomnieliśmy już dawno. Jednak nasze portfele nadal odczuwają skutki zabawy sylwestrowej czy zakupionych prezentów. 

Badania przeprowadzone na zlecenie aplikacji rekrutacyjnej Jobsquare wykazały, że coraz więcej Polaków poświąteczną dziurę w swoim domowym budżecie stara się zakleić pieniędzmi z dodatkowej pracy.

 

Bierzemy pożyczki

Według badań IBRIS, w 2016 roku przeciętna rodzina wydała na święta około 1475,80 złotych. Jest to o ponad 112 złotych więcej niż rok wcześniej. Część z nas nie stać na pokrycie tych bożonarodzeniowych wydatków. Dlatego też Polacy zaciągają pożyczki z sektora pozabankowego. W okresie świątecznym zainteresowanie takimi ofertami jest większe o 26%. Natomiast średnia wartość takich kredytów rośnie o 17%
 
Szukając środków na pokrycie swoich zadłużeń polacy chętnie chwytają się prac dodatkowych. Jak wynika z przeprowadzonych analiz – 79% badanych deklaruje, że dorabia do podstawowego źródła dochodu.

Dodatkowa praca fizyczna

Najczęściej pracujemy fizycznie – 21%, dorabiając na budowach, remontach czy pracach magazynowych. Taką dodatkową pracę deklarują najczęściej osoby ze średnim i wyższym wykształceniem – po 43%. Dominują kobiety, stanowiące 53% dorabiających.
 

Dorabiamy cały rok 

Jak tłumaczy Marcin Fiedziukiewicz, twórca aplikacji rekrutacyjnej Jobsquare, Polacy dorabiają nie tylko w okresie okołoświątecznym:

Pokazują to badania, które zleciliśmy, ale także aktywność użytkowników naszej aplikacji kojarzącej pracodawców i pracowników. Jeszcze większej aktywności spodziewamy się w okresie wakacji, kiedy rośnie zapotrzebowanie na dodatkowych pracowników w gastronomii, hotelarstwie i usługach. Co zresztą potwierdza nasze badanie.  
 
Polacy dorabiają cały rok, bo ich dochody nie są wystarczające. Taką odpowiedź wskazało 79% badanych. Prawie 24% stanowiły osoby, których miesięczne zarobki netto nie przekraczają 2000 złotych. Co ciekawe jednak, 9% osób decydujących się na pracę dodatkową zarabia więcej 5000 złotych miesięcznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Pożyczki bez BIK Żnin
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
22 czerwca 2022

Pożyczki bez BIK Żnin

NOTUS Finanse – oddział w Lublinie
Wpisy
author
Patryk Byczek
18 października 2018

NOTUS Finanse – oddział w Lublinie

Pożyczki bez BIK Chojnice
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
01 sierpnia 2022

Pożyczki bez BIK Chojnice

Większa dostępność oddziałów BNP Paribas
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
20 grudnia 2019

Większa dostępność oddziałów BNP Paribas

Santander Bank Polska w Ujściu
Oddziały
author
Patryk Byczek
16 maja 2019

Santander Bank Polska w Ujściu

Porównaj