Przeniesienie konta bankowego

Przeniesienie konta bankowego

author
Julia Wierciło
21 sierpnia 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Dzięki rozwojowi usług cyfrowych przenoszenie kont bankowych staje się coraz bardziej dostępne i wygodne. W dobie mobilności i zmieniających się oczekiwań klientów, zrozumienie procesu przenoszenia konta staje się istotne dla każdego, kto dąży do lepszej kontroli nad swoimi finansami, a także chce korzystać z nowoczesnych narzędzi. Sprawdźmy jak przenieść konto bankowe krok po kroku oraz czy taka operacja będzie możliwa w każdym wypadku.

Spis treści:

 1. Przeniesienie konta bankowego krok po kroku
 2. Przeniesienie konta bankowego przez bank
 3. Samodzielne przeniesienie konta bankowego
 4. Kiedy warto przenieść konto do innego banku?
 5. Najczęstsze pytania i odpowiedzi
Zwiń spis treści

Przeniesienie konta bankowego krok po kroku

Przeniesienie rachunku jest procesem, który polega na zamknięciu dotychczasowego rachunku w jednym banku i otwarcia nowego konta w innym. Na takie rozwiązanie najczęściej decydują się klienci, którzy znaleźli ofertę na konkurencyjnych warunkach. Obecnie przenoszenie konta jest bardzo prostym i dość szybkim procesem, ale wymaga on współpracy między bankami.

Dzięki temu możemy przenieść:

 • rachunek płatniczy,
 • zgromadzone środki,
 • inne usługi płatnicze.

Aby dokonać przeniesienia w pierwszej kolejności należy sporządzić analizę naszych potrzeb i oczekiwań. Pomocne mogą okazać się rankingi banków lub opinie dotyczące usług oferowanych przez instytucje finansowe. Sprawdźmy w jaki sposób możemy samodzielnie przenieść swoje konto bankowe.

Przeniesienie konta bankowego – krok po kroku:

 • analiza naszych potrzeb finansowych,
 • wybór banku, który jest dopasowany do naszych oczekiwań,
 • złożenie wniosku o otwarcie konta z przeniesieniem – na tym etapie należy udzielić pełnomocnictwa wybranej przez nas instytucji bankowej. W zależności od konkretnego banku możemy to zrobić przez internet, osobiście lub dzwoniąc na infolinię,
 • od tego momentu zmiana naszego rachunku jest po stronie nowego banku.

Pomoc z przeniesieniem konta udzielona przez wybrany bank nie wiąże się z dodatkowymi opłatami.

Przeniesienie konta bankowego przez bank

Przeniesienie rachunku za pomocą banku jest szybkim i prostym rozwiązaniem. Ten sposób pozwoli na zaoszczędzenie naszego czasu. Koniecznym warunkiem jest założenie nowego konta i wskazanie zakresu usług, które chcemy przenieść. Sprawdźmy jakie dane będą nam potrzebne aby przeniesienie rachunku było możliwe.

Czego potrzebujemy aby przenieść konto?

 • dowód tożsamości,
 • dane odbiorców stałych zleceń,
 • adres aktualnego pracodawcy,
 • przy poleceniach zapłaty konieczne będą dane wierzycieli,
 • numer zaświadczeń ZUS.

Samodzielne przeniesienie konta bankowego

Jeśli zdecydujemy się na samodzielne przeniesienie naszego konta bankowego musimy zdawać sobie sprawę z wielu koniecznych formalności. Oprócz opróżnienia naszego konta z uzbieranych wcześniej środków należy od nowa ustalić przelewy stałe. W tym wypadku do koniecznych spraw zaliczamy również poinformowanie pracodawcy, urzędów oraz innych zainteresowanych o zmianie konta bankowego.

Innymi niedogodnościami przy samodzielnym przeniesieniu konta bankowego może być także potrzeba zamknięcia lokat, kont oszczędnościowych czy kart np. debetowej. Aby wymienione działania były możliwe należy złożyć dodatkowe oświadczenie dotyczące wypowiedzenia umów związanych z powyższymi produktami.

Kiedy warto przenieść konto do innego banku?

Przeniesienie naszego konta do innego banku może być korzystne w wielu sytuacjach. Sprawdźmy dlaczego warto rozważyć taki krok.

Dlaczego możemy zdecydować się na zmianę konta?

 

 • lepsze oferty i warunki – jeśli inny bank oferuje lepsze oprocentowanie na oszczędności, niższe oprocentowanie kredytów lub inne korzystne warunki, może warto przenieść konto aby zwiększyć swoje korzyści finansowe,
 • brak opłat i prowizji – jeśli obecny bank nalicza duże opłaty za prowadzenie konta, za wypłaty z bankomatów, za przelewy czy inne usługi, przeniesienie konta do banku oferującego niższe lub zerowe opłaty może pomóc zaoszczędzić pieniądze,
 • bogata oferta produktów i usług – jeśli potrzebujemy specyficznych produktów lub usług, których obecny bank nie oferuje, przeniesienie konta do banku z odpowiednią ofertą może ułatwić zarządzanie naszymi finansami,
 • Lepsza obsługa klienta: jeśli jesteśmy niezadowoleni z obsługi klienta w obecnym banku, a inny bank ma lepszą reputację pod tym względem  może zmiana jest warta rozważenia,
 • nowe technologie i innowacje – jeśli inny bank oferuje lepsze narzędzia do zarządzania finansami online, mobilne aplikacje, integrację z nowymi technologiami płatniczymi, to może to być dobry powód do przeniesienia konta,
 • promocje i oferty powitalne – banki często oferują atrakcyjne promocje i premie za otwarcie nowego konta. Jeśli spełniamy warunki takiej promocji, może to być dobry powód do przeniesienia konta.

Przed podjęciem decyzji o przeniesieniu konta do innego banku, zawsze warto dokładnie przeanalizować oferty, warunki oraz ewentualne koszty związane z przejściem. Upewnijmy się, że nowy bank faktycznie spełnia nasze potrzeby i może pomóc w poprawie sytuacji finansowej.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

W pierwszej kolejności należy otworzyć nowe konto w mBanku. Następnie składamy wniosek o przeniesienie rachunku za pomocą serwisu transakcyjnego, osobiście lub listownie.

Pierwszym krokiem jest otwarcie nowego konta w ING. Następnie należy złożyć odpowiedni wniosek za pomocą serwisu Moje ING lub osobiście w placówce banku. Jeśli skorzystamy z drogi internetowej musimy pobrać wniosek w formacie PDF, a następnie wypełnić go elektronicznie i odesłać do banku.

Najpierw należy stworzyć nowe konto w Santander BP. Następnie za pomocą bankowości elektronicznej, w placówce lub internetowo podczas składania wniosku o otwarcie konta, należy złożyć odpowiedni wniosek o przeniesienie.

Pierwszym etapem jest otwarcie nowego konta bankowego w Alior Bank. Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku o przeniesienie konta bankowego w odpowiedniej placówce lub przez internet.

Niestety nie. Do każdego numeru konta jest przypisany indywidualny wskaźnik cyfrowy konkretnego banku.

author
Julia Wierciło
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Listopadowa oferta obligacji Skarbu Państwa

Po kolejnym niebagatelnym sukcesie sprzedaży obligacji oszczędnościowych emitowanych we wrześniu przez Skarb Państwa, ale jeszcze przed wynikami sprzedaży październikowej, Ministerstwo Finansów postanowiło zaprezentować ofertę kolejnej serii obligacji. Listopadowa oferta obligacji skarbowych będzie oprocentowana tak, jak październikowa.

author
Alicja Hirsekorn
29 października 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Bank Pekao ze świąteczną promocją dla dzieci i młodzieży

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, w związku z czym Bank Pekao postanowił zorganizować promocję dla dzieci i młodzieży, w której najmłodsi Klienci instytucji mogą zgarnąć premię w wysokości 100 złotych. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
10 grudnia 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Polacy wolą gotówkę ?

Polacy w trakcie zakupów wolą płacić gotówką. Raport “Sklepy przyszłości” pokazuje, że połowa z nas nadal wybiera tradycyjny pieniądz w obiektach handlowych.

author
Aneta Jankowska
21 czerwca 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Leasing na Start w PKO BP

Leasing na Start to nowa propozycja PKO BP dla przedsiębiorców i startupów. Finansowanie jest dostępne już od 1 dnia prowadzenia działalności. Maksymalna kwota leasingu to nawet 120 000 zł.

author
Patryk Byczek
02 maja 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Alior Bank w Kaliszu

Alior Bank jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Kaliszu – zapoznaj się z godzinami otwarcia, danymi kontaktowymi i opiniami.

author
Aleksandra Gościnna
19 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Darmowe konto w Raiffeisen Polbank

Raiffeisen Polbank wprowadził zmiany do oferty Konta Wygodnego. Za korzystanie z konta Bank nie będzie pobierał żadnych opłat, i to bez spełniania dodatkowych warunków.

author
Dominika Byczek
08 grudnia 2014
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj