Polacy niechętnie pożyczają rodzinie
Pożyczki u cioci i wujka
Na zlecenie Wonga.com przeprowadzono badanie, w którym poruszono temat pożyczania pieniędzy rodzinie. Polacy pożyczają środki swoim bliskim lub znajomym chętnie, ale jedynie do 500 zł. Im większa kwota, tym większe opory.
- 40% badanych zdecydowałoby się pożyczyć swoim bliskim jednorazowo do 500 zł
- 3% ankietowanych odpowiedziało, że jednorazwo pożyczyłoby swoim bliskim więcej niż 10 000 zł
Z badania wynika, że osoby między 18. a 24. rokiem życia są najbardziej skłonne do pożyczania pieniędzy bliskim – prawie 70% ankietowanych w tej grupie zadeklarowało taką gotowość. Za nimi plasują się osoby w wieku 44-55 lat – ponad 63% wskazań. Najrzadziej bliskim pożyczają osoby od 35 do 44 lat – taką odpowiedź zadeklarował co czwarty badany.
Analizując płeć – rodzinie chętniej pożyczają kobiety – prawie 60% wskazań. Panowie zrobiliby to w ponad 46%. Bardziej skłonne do pożyczania pieniędzy rodzinie są również osoby mieszkające w mniejszych miejscowościach. Tylko 23% ankietowanych z największych miast chciałaby udzielić pożyczki bliskim.
Podatek od pożyczki w rodzinie
Nie każdy wie, że pożyczka dla kogoś bliskiego może wiązać się z koniecznością zapłaty podatku. Zgodnie z prawem: każda pożyczka podlega podatkowi wynoszącemu 2% całej sumy.
Wyjątkiem są pożyczki w rodzinie udzielane przez:
- rodzeństwo
- teściów
- zięcia
- synową
- małżonków
- zstępnych
- wstępnych
- macochę
- ojczyma
- pasierba
Nie mogą one jednak przekraczać jednorazowo kwoty 9637 zł, ale taką sumę można od rodziny pożyczyć wyłącznie raz na pięć lat.
Czy można uniknąć podatku ?
Tak. Należy jednak poinformować o tym odpowiedni urząd, a wtedy zostaniemy zwolnieni z podatku. Trzeba złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych właściwemu organowi podatkowemu w terminie 14 dni od daty dokonania czynności oraz udokumentować otrzymanie przez biorącego pożyczkę pieniędzy na rachunek bankowy lub jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową czy przekazem pocztowym.
Warto pamiętać, że taka ulga nie dotyczy teściów, zięciów i synowych.
Dodaj komentarz