Kochamy podróżować i coraz częściej na wakacje decydujemy się w trakcie krótszych urlopów. Majówka 2018 była idealną okazją na na krótki wyjazd i odpoczynek. Najnowsze dane biur podróży i GUS pokazują, że wśród Polaków coraz popularniejsza staje się turystyka weekendowa.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 10.05.2018
Udostępnij:

Weekendowe urlopy Polaków

Sondaż dotyczący weekendowych wyjazdów Polaków zlecił Deutsche Bank. Wynika z niego, że na krótsze wyjazdy częściej decydują się osoby młode. 33% badanych do 29. roku życia wyjeżdża raz na kwartał na taki urlop. W przedziale wiekowym 50-59 już tylko 18% ankietowanych. 

Wiek nie ma jednak znaczenia w przypadku miejsca, gdzie Polacy spędzają weekendowy urlop. Najczęściej poza domem mini-wakacje spędzają seniorzy w wieku od 60 do 69 lat.

Miniwczasy nie oznaczają jedynie wyjazdów w granicach naszego kraju. Coraz częściej na krótki wypoczynek udajemy się za granicę. Dane Travelplanet.pl pokazują, że w tym roku na majówkę zorganizowaną przez biuro podróży miało wybrać się dwa razy więcej Polaków niż w ubiegłym roku.

Najchętniej wybierane kierunki to:

  • Grecja
  • Turcja
  • Hiszpania

Podróże kosztują, dlatego im większe zarobki Kowalskiego, tym częściej decyduje się on na wyjazdy. Z badania Deutsche Banku wynika, że skłonność do częstych wyjazdów rośnie wraz z dochodami – 24% zamożniejszych Polaków wyjeżdża raz w miesiącu, a 34% raz na kwartał (zarobki powyżej 7 tys. zł). Tylko ponad 8% najbogatszych badanych zadeklarowało, że nie wyjeżdża w ogóle na tego typu urlopy.

Nocleg w trakcie weekendowego wyjazdu

Nocleg jest jednym z najbardziej kosztownych elementów wyjazdu. W tej kwestii bogatsi Polacy częściej zwracają uwagę na jego standard. Badanie pokazało, że prawie 43% ankietowanych o wysokich zarobkach zatrzymuje się w hotelu w innym polskim mieście. W hotelu zagranicznym – 33% respondentów.

Patrząc na ogół Polaków, najchętniej nocują oni w pensjonatach, a wiele osób szuka również możliwości nocowania u znajomych. 20% z nas wybiera nocleg w polskim hotelu, a 10% w zagranicznym.

Komentarze