zadluzenia.com
zamknij

Dyskusja na temat bezpieczeństwa kart zbliżeniowych

Komisja Nadzoru Finansowego udostępniła raport, pt. "Analiza poziomu bezpieczeństwa kart zbliżeniowych z punktu widzenia ich posiadaczy". Publikacja KNF powstała w odpowiednim momencie - w ostatnich tygodniach powstało wiele publikacji poddających w wątpliwość bezpieczeństwo "plastików" z technologią zbliżeniową.

 

Nie można jednoznacznie stwierdzić, że karty zbliżeniowe są bardziej niebezpieczne od tradycyjnych kart płatniczych, z punktu widzenia użytkownika. Taki jest jeden z głównych wniosków po lekturze raportu.  W paru aspektach są na pewno bardziej uciążliwe, powodują tym samym efekt odwrotny od zamierzonego. Jedną z głównych zalet kart zbliżeniowych miała być bowiem prostota i oszczędność czasu.

 

Podstawowym mankamentem kart zbliżeniowych jest możliwość przeprowadzenia transakcji pomimo braku środków na koncie. Takie działanie, korzystne w chwili zakupów, w późniejszym okresie naraża posiadacza karty na przekroczenie sald, limitów itp. W konsekwencji klient poniesie koszty z tego tytułu.

 

Jakiekolwiek mamy zdanie na ten temat, na dzisiaj nie mamy już praktycznie wyboru. Większość instytucji finansowych posiada w ofercie tylko karty zbliżeniowe. Komisja zaleci bankom ponowne rozszerzenie oferty w tym zakresie.

 

Raport jest dostępny na stronie Urzędu KNF pod adresem: http://www.knf.gov.pl/Images/14_06_2013_karty%20zblizeniowe_tcm75-34934.pdf.

 

Skomentuj artykuł
captcha
~mariusz

a zgubić portfel może się każdemu zdażyć. nie mówiąc już o kradzieży np w sklepie czy w komunikacji miejskiej   Odpowiedź

~mariusz

no przecież na chłopski rozum to jest niebezpieczne. gubię portfel i zanim się o tym zorientuję to "szczęśliwy znalazca" sobie kupi wódę w spożywczaku, parę ciuchów itp wszystko załóżmy do kwoty 50 zł. ja zablokowałem możliwość bo nie chcę się bawić w sponsora   Odpowiedź