Czy miłość wpływa na nasz portfel? Czy szczęście w związku oznacza dobrobyt? Odpowiedzi możemy szukać w najnowszym raporcie „Ile kosztuje miłość w Polsce”, który opublikowała platforma MAM.  

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 03.03.2018
Udostępnij:

Źródło: raport: Ile_kosztuje_milosc_w_Polsce_Raport_platformy_MAM_09_02_2018__1_.pdf

Eksperci platformy przeanalizowali 1000 osób, które kiedyś były w związku lub nadal dzielą z kimś życie. Więcej niż 80% badanych zadeklarowało, że ma aktualnie stałego partnera.

Czy warto z kimś być? 

Życie we dwójkę i wspólny budżet może przyczynić się do zwiększenia swoich oszczędności. W sytuacji, kiedy decydujemy się mieszkać ze swoim partnerem pod jednym dachem, możemy sporo zaoszczędzić. Blisko 80% Polaków stwierdziło, że oszczędności w związku wynikają ze współdzielenia podstawowych, comiesięcznych opłat. 

Z badania wynika, że średnia miesięczna oszczędność, która jest efektem wspólnego życia to 388 złotych. Co więcej, w przypadku 16% związków w kieszeni każdego z partnerów zostaje około 1000 złotych. Natomiast dla 1 na 10 par to uwaga, nawet kilka tysięcy złotych.

Wspólne wydatki na życie

Wspólne mieszkanie, to wspólne opłaty. Partnerzy najczęściej współdzielą wydatki za:

  • energię (prąd, gaz)
  • opłaty telekomunikacyjne (Internet, telefon, telewizję)
  • czynsz

W przypadku 3/4 związków współdzielone są też codzienne wydatki na jedzenie czy kosmetyki.

Okazuje się, że część par decyduje się nadal dzielić koszty i opłacać je osobno – 44% stałych związków koszty utrzymania rozkłada na obu partnerów, a 39% par wydatkami związanymi z prowadzeniem domu obarcza jednego partnera. Co ciekawe, w sytuacji 17% badanych, wszystkie koszty wspólnego życia ponosi wyłącznie jedna osoba. Co oczywiste, zwykle jest to związane z różnymi poziomami zarobków.

Omawiając pary, w których to tylko jedna osoba ponosi koszty związane z utrzymaniem np. mieszkania, można zauważyć, że w przypadku związków Polaków, nadal dominuje tradycyjny model. To mężczyzna jest główną osobą, która utrzymuje rodzinę – 37% badanych kobiet potwierdziło, że ponoszą mniej niż połowę kosztów wspólnego życia, w tym 10% z nich polega w tej sytuacji całkowicie na finansach swojego partnera. 

Źródło: raport: Ile_kosztuje_milosc_w_Polsce_Raport_platformy_MAM_09_02_2018__1_.pdf

Mężczyzna jest głową rodziny, a kobieta jego szyją

Czy wspólnie podejmujemy ważne decyzje w związkach? Z odpowiedzi respondentów wynika, że 73% Polaków, którzy są w stałych związkach wspólnie zarządza domowymi finansami. Prawie połowa posiada wspólne konto w banku, a 29% planuje je mieć w przyszłości. Rozdzielność majątkowa i finansowa niezależność ma istotne znaczenie dla 27% z nas.

Źródło: raport: Ile_kosztuje_milosc_w_Polsce_Raport_platformy_MAM_09_02_2018__1_.pdf

Polacy lubią mieć przed sobą tajemnice

Chociaż im dłużej jesteśmy ze sobą, tym bardziej znika bariera wstydu i tematów tabu, to są obszary, w których nadal czujemy się niepewnie. Okazuje się, że sporo z nas ma problem z rozmową o finansach. W przypadku związków, które trwają dopiero kilka miesięcy, jedynie 15% respondentów rozmawia swobodnie o swoich wydatkach. Natomiast w związkach kilkuletnich, to już ponad 60% z nas bez przeszkód omawia swoje finanse.

Kobiety kochają zakupy i to one najczęściej ukrywają swoje wydatki. Z badania wynika, że 1/4 pań ukrywa przed partnerami swoje wydatki na ubrania. Płeć piękna często tuszuje też swoje wydatki na kosmetyki czy zabiegi SPA.

Z drugiej strony medalu są panowie. Co oni najczęściej ukrywają? Zdarza im się zapomnieć poinformować swoją druga połówkę o wydatkach związanych z hobby, rozrywką i utrzymaniem samochodu.

A czy ukrywamy swoje oszczędności? Okazuje się, że tak, około połowa z nas stwierdza, że nie informuje o tym swojego partnera.

Źródło: raport: Ile_kosztuje_milosc_w_Polsce_Raport_platformy_MAM_09_02_2018__1_.pdf

Kwiaty, wspólne wyjścia do kina i restauracji – ile to kosztuje?

Bycie w związku łączy się z pielęgnowaniem miłości. I chociaż szczęścia nie można kupić, to czasem warto zaprosić swoją połówkę na kolację. Ile wydajemy na wspólne przyjemności? 

Badanie pokazało, że na wyjścia do kina, restauracji, drobne upominki i wakacje większość z nas wydaje średnio 300 złotych miesięcznie. Okazuje się, że to panowie są bardziej hojni – oni najczęściej pokrywają koszty wspólnych przyjemności. Na wzajemne prezenty z okazji Walentynek, świąt czy urodzin partnera średnio potrafimy wydać około 200 złotych.

Komentarze