Polacy uważają się za odpowiedzialnych konsumentów

Polacy uważają się za odpowiedzialnych konsumentów

author
Aneta Jankowska
19 lutego 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
Czy Polacy robią przemyślane zakupy? Czy wydajemy pieniądze mądrze? Na zlecenie ANG Spółdzielni, przeprowadzono badania, z których wynika, że 68% Polaków uważa się za odpowiedzialnych konsumentów. Celem badań było scharakteryzowanie poziomu konsumenckiej odpowiedzialności Polaków.

Chociaż więcej niż połowa z nas deklaruje, że jest odpowiedzialna w trakcie zakupów, to 40% respondentów twierdzi, że nie warto rezygnować z upragnionych dóbr, nawet w sytuacji, kiedy firma produkująca konkretny produkt wykorzystuje dzieci do pracy w trudnych warunkach. Jak widać, Polacy w kwestii odpowiedzialności społecznej są jeszcze mało wyedukowani.  

Jak oceniamy sami siebie ?

  • 68% badanych uznaje się za odpowiedzialnych klientów
  • 8% ankietowanych twierdzi, żę są nieodpowiedzialni w trakcie zakupów wśród pozytywnych zachowań konsumenckich najczęściej wymieniamy: przemyślane, wcześniej zaplanowane, zakupy oraz kupowanie jedynie tych produktów, które naprawdę są im potrzebne
  • Polacy przede wszystkim doceniają działania z zakresu ograniczania konsumpcjonizmu
  • jedynie 10% badanych jako ważne wymienia działania z zakresu odpowiedzialności społecznej

Czy Polacy są odpowiedzialnymi konsumentami ?

Ankietowanych pytano między innymi o ich preferencje dotyczące zakupu produktów finansowych. Okazuje się, że ponad połowa, bo 53% ankietowanych uznaje, że dość dobrze rozumie treść większości umów finansowych, które do tej pory podpisała. 

Co zaskakujące, jedynie 33% z nas deklaruje dokładne czytanie umów. Natomiast 48% badanych tylko sprawdza poprawność danych osobowych oraz czyta najważniejsze zapisy umowy. Dokładność danych osobowych sprawdza 11%, a 8% respondentów podpisuje umowy, bez wcześniejszego przeczytania. 

Dlaczego nie czytamy umów? Bardzo często ich po prostu nie rozumiemy – taką odpowiedź udzieliło 47% respondentów. Co więcej, Polacy nie znają produktów finansowych, dlatego też niechętnie je kupują. 49% z nas deklaruje, że posiada polisę ubezpieczeniową lub dowolny produkt oszczędnościowy, w tym 1/3 twierdzi, że w wyniku zakupu tego rodzaju produktów poniosła stratę. 59% ankietowanych, którzy ponieśli tego rodzaju stratę, nie wiedziało, kiedy będzie możliwe wycofanie środków bez ponoszenia dodatkowych kosztów. 

Edukacja powinna być na pierwszym miejscu

Polacy przykładają małe znaczenie do społecznej odpowiedzialności, jaką ponoszą producenci. Czym jest taka odpowiedzialność?

Odpowiedzialność społeczna

To postawa, która charakteryzuje się dobrowolnym i aktywnym działaniem na rzecz pozytywnych zmian w najbliższym otoczeniu społecznym. To zaangażowanie każdego człowieka w kreowanie lepszej rzeczywistości społecznej. Obywatele mają nie tylko prawa, ale także obowiązki względem społeczeństwa i wspólnoty, np: czytanie etykiet produktów, dbanie o środowisko, kupowanie produktów dobrej jakości.

W badaniach zapytano respondentów, jak zareagowaliby na: wyrażanie przez właściciela marki poglądów rasistowskich, niszczenie przez fabrykę ekosystemu, łamanie praw dziecka przez zatrudnianie nieletnich czy doprowadzenie przez firmę do śmierci pracownika. 

Polacy odpowiedzieli, że: 

– w przypadku wyrażania poglądów rasistowskich: 48% badanych zrezygnowałoby z zakupu, 23% uznaje, że tego typu jednorazowy incydent nie skłoni ich do rezygnacji z kupna produktu dobrej jakości, a 29% odpowiedziało, że zachowania właścicieli nie mają nic wspólnego z produktem

– w przypadku niszczenia środowiska: połowa ankietowanych zniechęcałaby do zakupu znajomym mebla, podczas tworzenia którego zniszczona została struktura cenna przyrodniczo, 31% badanych uznało, że niszczenie starego drzewostanu można zaakceptować, a 19% odpowiedziało, że klient nie ponosi odpowiedzialności za los lasów, z których producent pozyskuje drewno

– w przypadku łamania praw dziecka: 60% respondentów odradziłoby zakup produktów tej marki, 21% badanych dopuszcza zakup, tłumacząc, że wiele firm posiada zakłady produkcyjne w Azji, gdzie często do pracy najmuje się dzieci, a 19% respondentów uznało informację na temat wykorzystywania do pracy dzieci jako nieistotną 

– w przypadku śmierci pracownika: 61% ankietowanych uznało, że jest to znacząca przesłanka do odstąpienia od zakupów, 27% dopuszcza zakupy zakładając, że wypadek prawdopodobnie był wydarzeniem jednorazowym, a 12% uznało natomiast, że kwestie warunków pracy nie mają znaczenia podczas podejmowania decyzji o zakupie produktu

Edukacja konsumencka wśród Polaków jest potrzebna. Świadomy konsument wie, skąd pochodzi towar i w jakich okolicznościach został wyprodukowany. Warto pamiętać o tym, że nasze decyzje zakupowe są istotnym wyznacznikiem polityki stosowanej przedsiębiorstwach. 

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Alior Bank we Wrocławiu

Alior Bank to jeden z największych banków detalicznych w Polsce. Sprawdzamy placówki i oddziały we Wrocławiu – zobacz godzinę otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
29 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Maszyny paczkowe od Biedronki

Jedna z największych sieci dyskontów w Polsce planuje rewolucję w branży kurierskiej. Jak podała Rzeczpospolita, Biedronka ma zamiar wprowadzić na rynek własne maszyny paczkowe, które zostaną przygotowane przez duńską firmę SwipBox.

author
Patryk Byczek
21 maja 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kaczmarski Inkasso – opinie

Kaczmarski Inkasso to jedna z największych firm działających w branży windykacyjnej w Polsce. Opinie Klientów na temat funkcjonowania tej firmy są jednak różne. Podziel się z nami swoim doświadczeniem z Kaczmarski Inkasso lub sprawdź opinie innych.

author
Dominika Byczek
17 sierpnia 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Zadłużenie – na czym polega?

Zadłużenie jest pojęciem, które odnosi się do sytuacji, w której jedna osoba, instytucja lub kraj ma zobowiązania finansowe wobec innej osoby, instytucji lub kraju. W dzisiejszych czasach zadłużenie jest powszechne, a wiele ludzi, firm i nawet krajów korzysta z kredytów, pożyczek i innych form finansowania, aby zaspokoić swoje potrzeby i osiągnąć cele. Zadłużenie może jednak prowadzić do poważnych problemów, chociażby trudności w spłacie długu czy spadku zdolności kredytowej. W niniejszym artykule wyjaśnimy, czym jest zadłużenie, jakie są jego rodzaje, gdzie sprawdzić swoje zadłużenie oraz jakie są sposoby radzenia sobie z nim.

author
Dominika Byczek
08 kwietnia 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Polacy mniej obawiają się Internetu niż inni mieszkańcy UE

Życie w naszych czasach bez korzystania z sieci jest dla wielu niewyobrażalne. Internet stanowi źródło niezliczonych korzyści i udogodnień, z których korzystamy każdego dnia. Jednak czy  dorośliśmy już do rozsądnego wykorzystania potencjału tego narzędzia? Według najnowszych badań jako naród jesteśmy jeszcze prawdopodobnie zbyt ufni.

author
Alicja Hirsekorn
12 kwietnia 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Czym wyróżnia się kredyt konsolidacyjny?

Konsolidacja kredytu to świetna opcja, gdy chcemy połączyć wiele miesięcznych rat kredytowych w jedną. Do uzyskania tej formy finansowania musimy jednak spełniać kilka istotnych warunków. Sprawdzamy, na czym dokładnie polega kredyt konsolidacyjny oraz co musimy zrobić, by go otrzymać.

author
Aleksandra Gościnna
07 października 2020
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj