Morgan Stanley – co warto wiedzieć?

Morgan Stanley – co warto wiedzieć?

author
Halszka Gronek
13 listopada 2019

Osiem lat temu jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie, Morgan Stanley, postanowił otworzyć biuro w stolicy Polski. Dziś warszawski oddział amerykańskiego giganta prężnie działa, dając miejsce pracy dla dziesiątek utalentowanych Polek i Polaków. Sprawdź najważniejsze informacje na temat banku, jego polskiego oddziału i ofert pracy.

Spis treści

1. Morgan Stanley – co to jest?
2. Historia założenia Morgan Stanley.
3. Morgan Stanley w Polsce.
4. Praca i praktyki w Morgan Stanley.

Morgan Stanley – co to jest? 

Morgan Stanley to jeden z największych i najlepiej rozpoznawalnych banków inwestycyjnych, a więc banków specjalizujących się w inwestowaniu i wspieraniu obrotu papierami wartościowymi, na całym świecie. Został założony w 1935 roku, a jego siedziba znajduje się w Nowym Jorku (na Manhattanie). Morgan Stanley nie jest instytucją, do której można się zgłosić, by założyć najprostszy rachunek bankowy (jak w komercyjnych bankach w Polsce). Bank działa bowiem jako doradca finansowy dla największych przedsiębiorstw, rządów i najbogatszych rodzin na świecie.

Amerykański Morgan Stanley działa dziś już w 42 krajach na całym świecie. Zarządza aktywami o wartości ponad 850 miliardów dolarów amerykańskich (stan na rok 2018) i zatrudnia blisko 60 tysięcy pracowników. Główne obszary działalności firmy to dziś instytucjonalne papiery wartościowe, zarządzanie majątkiem i zarządzanie inwestycjami. Dzięki działalności w tych obszarach w ubiegłym roku Morgan Stanley odnotował całkowity wzrost kapitału aż o 80,2 mld dolarów, co pozwala oszacować współczynnik kapitałowy na imponującym poziomie 16,9%.

"

Wierzymy w to, że kapitał może działać na korzyść całego społeczeństwa. Urzeczywistniamy to przekonanie poprzez stawianie klientów na pierwszym miejscu, przewodniczenie wyjątkowym pomysłom, właściwe postępowanie i dawanie od sobie. Oddawanie jest naszym globalnym zaangażowaniem. A budowanie lepszego świata oznacza dawanie z siebie i wspólny rozwój

– tłumaczą władze Morgan Stanley [tłum. red.].

Historia założenia Morgan Stanley

Choć bank Morgan Stanley został założony w 1935 roku, instytucja ma swoje korzenie w historii J.P. Morgan & Co. – spółki zajmującej się bankowością komercyjną i inwestycyjną założonej już w 1871 roku. 

Na skutek zmian prawnych J.P. Morgan & Co. nie mogła już dłużej prowadzić działalności w dotychczasowym obszarze. Władze instytucji musiały zadecydować, na którym rynku poprowadzą swój biznes – w bankowości komercyjnej czy inwestycyjnej. Wybór padł na pierwszy z dwóch obszarów, na skutek czego kilku najlepszych bankowców zajmujących się dotąd inwestycjami – w tym Henry Morgan i Harold Stanley – zmuszonych było odejść z firmy. 

Bankierzy znaleźli kilku nowych partnerów i zarazem założyli Morgan Stanley. Firma oficjalnie rozpoczęła swą działalność w dniu 16 września 1935 roku, na dziewiętnastym piętrze budynku II Wall Street w Nowym Jorku. W ciągu pierwszego roku istnienia Morgan Stanley wypracował aż 24-procentowy udział w rynku wśród ofert publicznych. 

W pierwszych latach swej działalności bank Morgan Stanley osiagnął wiele górnolotnych celów. Przykładowo spółka była zaangażowana w dystrybucję obligacji o wartości 100 milionów dolarów. dla United States Steel Corporation jako wiodącego gwaranta emisji. Bank otrzymała także wyróżnienie jako główny syndykat w finansowaniu kolei w Stanach Zjednoczonych w 1939 roku. Co więcej, już w latach pięćdziesiątych firma współzarządzała ofertą Banku Światowego w wysokości 50 mln dolarów.

Twierdzi się, że Morgan Stanley w roku 1962 stworzył pierwszy opłacalny model komputerowy do analizy finansowej, rozpoczynając tym samym nowy trend w dziedzinie analizy finansowej. Z kolei późniejszy prezes instytucji, Dick Fisher, przyczynił się do rozwoju modelu komputerowego, ucząc się języków programowania FORTRAN i COBOL w IBM. W latach 90’ wieku spółka przeszła kilka fuzji i rebrandingów, by ostatecznie, na początku XXI wieku, powrócić do nazwy Morgan Stanley.

Morgan Stanley w Polsce

Niedługo po wejściu na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych 2010 roku Morgan Stanley postanowił otworzyć biuro w stolicy Polski. Decyzja ta była podyktowana przede wszystkim chęcią ułatwienia bezpośredniego dostępu do obrotu polskimi papierami wartościowymi. 

Morgan Stanley oficjalnie otworzył warszawskie biuro bankowości inwestycyjnej w kwietniu 2011 roku. W ten sposób klienci firmy z Polski i okolic zyskali łatwiejszy dostęp do międzynarodowych rynków kapitałowych i usług doradztwa korporacyjnego. Ponadto utworzenie polskiego biura przyczyniło się do wsparcia europejskich i globalnych klientów firmy w ich działalności w Europie Środkowej i Wschodniej.

Polska siedziba bank Morgan Stanley znajduje się na drugim piętrze wieżowca nr 2 na ulicy Wspólnej w Warszawie. Dokładne dane adresowe i kontaktowe znaleźć można poniżej.

Praca i praktyki w Morgan Stanley

Wraz z otworzeniem polskiego oddział amerykańskiego giganta inwestycyjnego, Morgan Stanley, polscy aplikanci zyskali nowe, prestiżowe miejsce do podjęcia pracy. Poza ofertami przeznaczonymi dla doświadczonych specjalistów, instytucja oferuj także szereg programów stażowych dla studentów i świeżo upieczonych absolwentów. By móc złożyć swoją aplikację, wystarczy mieć w sobie gotowość do pracy w zespole o światowym zasięgu i prestiżu. 

"

Kiedy jesteś gotowy na to, by rozwijać swoją karierę, współpracować ze światowymi liderami myśli i dokonać prawdziwej zmiany w świecie, jesteś gotowy na współpracę z bankiem Morgan Stanley

– piszą władze instytucji [tłum. red.].

Z platformy rekrutacyjnej Morgan Stanley dowiadujemy się również, że to właśnie dzięki utalentowanym, inteligentnym i pełnym pasji ludziom Morgan Stanley stał się taką firmą, jaką jest dziś. Dlatego właśnie każdy, kto chce rozpocząć pracę w instytucji i uczyć się od najlepszych w branży, powinien zgłosić się do Morgans Stanley, bo nie ma lepszego miejsca na rozpoczęcie swej przygody w świecie finansów. Lista aktywnych rekrutacji ze wskazaniem poszukujących oddziałów dostępna jest na stronie internetowej banku, w zakładce „People”.


Źródła:
https://www.morganstanley.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Santander Consumer Bank Wodzisław Śląski
Oddziały
autor wpisu
Dorota Cholewicka
19 lipca 2021

Santander Consumer Bank Wodzisław Śląski

Promocja: „200 zł na Nowy Rok” w Banku Millennium
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
09 stycznia 2019

Promocja: „200 zł na Nowy Rok” w Banku Millennium

Bank Pekao w Węgrowie
Oddziały
author
Patryk Byczek
24 lipca 2019

Bank Pekao w Węgrowie

Santander Bank Polska w Wejherowie
Oddziały
author
Patryk Byczek
15 maja 2019

Santander Bank Polska w Wejherowie

Pożyczki bez BIK Jasło
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
15 grudnia 2021

Pożyczki bez BIK Jasło

30% Polaków pożycza na rachunki
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
08 stycznia 2019

30% Polaków pożycza na rachunki

Porównaj