Portal „Rzeczpospolita” podał, że od przyszłego roku Policja ma przejąć fotoradary i kamery, które rejestrują przejazdy na czerwonym świetle. Obecnie urządzenia były pod kontrolą Inspekcji Transportu Drogowego.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 04.10.2018
Udostępnij:

Przejęcie dwudziestu kamer i sieci fotoradarów przez władze ma usprawnić, ulepszyć i przede wszystkim powiększyć system. Polska Policja nie potwierdziła oficjalnie informacji, lecz już dziś wiadomo, że jeżeli zmiany wejdą w życie, do pracy będą potrzebni nowi pracownicy.

Czerwone światło i mandaty

Niekażdy przejazd na czerwonym zawsze kończy się mandatem, czy jego brakiem. Jednakże, na przełomie całego 2017 roku, liczba mandatów za przejazd na czerwonym świetle wyniosła ponad 70 000. Tylko w lipcu i sierpniu bieżącego roku, ITD ukarała ponad 4000 kierowców za przejazd na czerwonym. Nie jest to mało, lecz wyniki w roku bieżącym mogą okazać się trochę lepsze, ponieważ przez połowę 2018 roku wystawiono kierowcom łącznie 23 000 mandatów, a to nawet nie połowa ukarań z roku poprzedniego. 


 

Kary i ukarani kierowcy

Kierowcy mogą być ukarani zarówno za przejazd przez skrzyżowanie na czerwonym świetle oraz za gwałtowne hamowanie przed skrzyżowaniem. Obywa przypadki są karane mandatem i punktami karnymi. Za:

przejazd na czerwonym świetle grozi mandat od 300 do 500 złotych mandatu oraz 6 punktów karnych
za zbyt gwałtowne hamowanie przed skrzyżowaniem grozi mandat od 100 do 300 złotych i 2 punkty karne.

Grupa kierowców, która została ukarana za popełnienie pierwszego czynu, wnosiła skargi do Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczące niepoinformowania kierujących o istnieniu kamer monitorujących na skrzyżowaniach. Jednakże, Inspekcja Transportu Drogowego wskazuje, że kierowcy muszą być informowani jedynie o zainstalowanych fotoradarach – nie kamerach.


 

Skrzyżowania z kamerami

Na polskich drogach działa obecne 20 kamer, które rejestrują przejazd na czerwonym świetle. Urządzenia zainstalowane są w:

Mrokowie
Anielinie
Zgierzu
Marakach 
Olkuszu 
Łaziskach Górnych 
Pyskowicach 
Ropczycach 
Grębocinie 
Polkowicach 
Pule 
Miszewie 
Kowalach
Mostach 
Luzinie 
Komornikach 
Nakle nad Notecią
Jabłonnej
Łukanowicach
Stalowej Woli.
 

Komentarze