Eksperci Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych twierdzą, że niemożliwe jest uniknięcie spowolnienia rozwoju gospodarczego. W związku z tym mówi się także o fakcie spadku dynamiki inwestycji w drugim kwartale bieżącego roku.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 10.09.2018
Udostępnij:

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury, który odpowiedzialny jest za możliwe tendencje w gospodarce, zmniejszył się w sierpniu o 0,3 punktu względem 167,4 punktu w lipcu bieżącego roku.

BEIC podało, że od początku bieżącego roku poziom wskaźnika spadł o 4 punkty. Podano, że „większość składowych wskaźnika wskazuje na nieuchronność spowolnienia rozwoju gospodarczego, jednak na razie trudno przesądzić o jego skali i długości”.

Problemy finansowe
 

Po raz pierwszy od kilku lat problemy finansowe zgłaszają firmy zatrudniające więcej niż 250 pracowników. Do tej pory gospodarka zmagała się z kłopotami jedynie małych i średnich przedsiębiorstw, lecz sierpniowe badania Głównego Urzędu Statystycznego zmieniły dotychczasową perspektywę. 

BEIC podało w komunikacie, że coraz gorsze są również oceny menedżerów na temat całej gospodarki oraz konkretnych firm (w tym własnych). Ponadto, jeżeli sytuacja finansowa przedsiębiorstw dotknie firm notowanych na GPW, to nad nastroje giełdowe będą bardzo pesymistyczne.


 

Sytuacja gospodarki

W ciągu ostatnich dwóch lat gospodarka była napędzana konsumpcją krajową oraz eksportem. W chwili obecnej utrzymanie eksportu jest coraz trudniejsze, lecz konsumpcja w dalszy ciągu jest w bardzo dobrej kondycji. Zamówienia zagraniczne są ograniczane głównie ze względu na wciąż rosnące koszty produkcji. Sytuacja z eksportem jest problematyczna, na przykład, w sektorze przetwórczym. Firmy otrzymują coraz mniej nowych zamówień, które miałyby właśnie być kierowane za granicę.


 

Komentarze