Kody SWIFT/BIC w polskich bankach

Kody SWIFT/BIC w polskich bankach

author
Dominika Byczek
20 lipca 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Kategoria

Kody SWIFT/BIC oraz IBAN są potrzebne przy wykonywaniu wszystkich zagranicznych przelewów. Zebraliśmy w jednym miejscu kody do wszystkich banków. Sprawdź, czym są i jak z nich korzystać.

Jaki kod jest potrzebny do przelewu zagranicznego?

Choć często można usłyszeć, że do przelewów zagranicznych potrzebne są trzy kody (SWIFT, BIC i IBAN), to twierdzenie to nie jest prawdziwe. Pierwsze dwie nazwy określają bowiem ten sam numer.

Nazwa kod BIC jest najpowszechniej używana we wszystkich zagranicznych krajach. Skrót jej nazwy powstał od angielskich słów Bank Identifier Code (tłum. kod identyfikujący bank). Jedynie w Polsce przyjęło się nazywanie tego kodu jako SWIFT.

kod BIC = kod SWIFT

W istocie, choć używamy różnych nazw, chodzi o jeden i ten sam numer. Nazwa SWIFT pochodzi od organizacji, która zajmuje się nadawaniem bankom i instytucjom kodów BIC.

Kod BIC – co to jest

Kod BIC to międzynarodowy kod wyjątkowy dla każdego banku lub innej instytucji finansowej. Kod ten pozwala na szybkie rozpoznanie instytucji w jakiejkolwiek transakcji międzynarodowej.

O ile niektóre zagraniczne nazwy banków mogłyby być trudne do zrozumienia lub zapisania przez osoby posługujące się innymi językami, o tyle kod BIC składa się z samych powszechnie występujących liter i cyfr.

Z reguły w skład kodu BIC wchodzi 8 znaków alfanumerycznych. Może być ich również 11, ale tylko wtedy, kiedy do zwykłego kodu dodano opcjonalny identyfikator oddziału danej instytucji (np.: polski oddział banku francuskiego).

Szukasz najlepszych ofert kredytowych? Sprawdź:

Kredyty gotówkowe – do 200 000 zł

Kredyty konsolidacyjne – zamień wiele rat w jedną

Kredyty hipoteczne – na własne mieszkanie

Kod SWIFT – do czego służy

Kod BIC/SWIFT służy do identyfikacji banku lub instytucji w obrocie międzynarodowym. Poprawny kod SWIFT banku, który prowadzi dany rachunek, należy podać zawsze podczas wykonywania przelewów zagranicznych i krajowych, o ile wysyłane są w ramach jednolitego obszaru płatności w euro.

Kod ten musi posiadać każdy bank. Należy bardzo uważać przy wskazywaniu kodu BIC – pomylenie jednej litery lub cyfry, tak samo jak w przypadku pomyłki przy numerze rachunku bankowego, może sprawić, że przelew nie dotrze do właściwego odbiorcy.

Kody SWIFT/BIC w polskich bankach

Wybierz z poniższej listy właściwy bank i kliknij na jego nazwę, a zostaniesz przeniesiony do artykułu, w którym wskazujemy dokładnie numer SWIFT/BIC oraz IBAN właściwy dla danego banku w Polsce:

Aion Bank – kod SWIFT/BIC, IBAN

Alior Bank – kod SWIFT/BIC, IBAN

Bank Nowy – kod SWIFT/BIC, IBAN

BNP Paribas – kod SWIFT/BIC, IBAN

Bank BPS – kod SWIFT/BIC, IBAN

Bank Millennium – kod SWIFT/BIC, IBAN

Bank Pekao SA – kod SWIFT/BIC, IBAN

Bank Pocztowy – kod SWIFT/BIC, IBAN

BOŚ Bank – kod SWIFT/BIC, IBAN

Citi Handlowy – kod SWIFT/BIC, IBAN

Credit Agricole – kod SWIFT/BIC, IBAN

DNB Bank Polska – kod SWIFT/BIC, IBAN

Ikano Bank – kod SWIFT/BIC, IBAN

ING Bank Śląski – kod SWIFT/BIC, IBAN

Inteligo – kod SWIFT/BIC, IBAN

Kasa Stefczyka – kod SWIFT/BIC, IBAN

mBank – kod SWIFT/BIC, IBAN

neoBANK – kod SWIFT/BIC, IBAN

Nest Bank – kod SWIFT/BIC, IBAN

PKO Bank Polski – kod SWIFT/BIC, IBAN

Plus Bank – kod SWIFT/BIC, IBAN

Santander Bank Polska – kod SWIFT/BIC, IBAN

Santander Consumer Bank – kod SWIFT/BIC, IBAN

SGB Bank – kod SWIFT/BIC, IBAN

SKOK Chmielewskiego – kod SWIFT/BIC, IBAN

Toyota Bank Polska – kod SWIFT/BIC, IBAN

VeloBank – kod SWIFT/BIC, IBAN

Volkswagen Bank – kod SWIFT/BIC, IBAN

Numer IBAN – co to jest

Numer IBAN to indywidualny międzynarodowy numer rachunku bankowego. Podczas płatności międzynarodowych nie jest bowiem istotny główny numer konta, a właśnie numer w wariancie IBAN (ang. International Bank Account Number).

Tworzenie numerów IBAN jest bardzo proste – polega jedynie na dodaniu przed zwykłym (krajowym) numerem konta dwóch liter, które identyfikują kraj, w którym konto jest założone. Na przykład:

1. Jeżeli ktoś z zagranicy będzie chciał wysłać do nas przelew, to musimy podać mu nie swój standardowy numer konta, a numer rozszerzony o dopisane z przodu PL identyfikujące nasz kraj,

2. Jeżeli to my chcemy wysłać przelew do kogoś z zagranicy, to musimy poprosić go o podanie numeru konta w wariancie IBAN – powinien być to zwykły kod bankowy poprzedzony również dwiema literami wskazującymi na kraj, w którym konto zostało założone. Na przykład osoby z Wielkiej Brytanii powinny wskazać na początku kodu IBAN litery GB, a osoby mające konto w Niemczech DE.

Numer IBAN w polskich bankach

Numer IBAN dla kont założonych w polskich bankach (czyli numer IBAN dla większości Polaków) wygląda następująco:

PL + numer rachunku

Standardowy numer rachunku składa się z 26 znaków, a więc w standardzie do przelewów zagranicznych IBAN będzie miał tych znaków 28. Przykładowo więc, jeżeli:

  • nasz numer rachunku to: 55 1010 2020 0000 5151 1212 0000,
  • to nasz numer IBAN to: PL 55 1010 2020 0000 5151 1212 0000.

Numer IBAN w Polsce

System nazewnictwa i standardu używanych w Polsce wariantów numerów kont bankowych został ujednolicony po włączeniu naszego kraju do Unii Europejskiej. Od tego momentu każdy z wariantów uzyskał konkretny kształt i dla każdego została określona konkretna liczba znaków.

W Polsce obecne są zatem trzy warianty:

1. Format NRB

znaczenie nazwy: numer rachunku bankowego

liczba znaków: 26

przykład: 55 1010 2020 0000 5151 1212 0000

2. Format IBAN

znaczenie nazwy: numer rachunku bankowego w obrocie międzynarodowym

z czego się składa: identyfikator kraju + numer rachunku bankowego

liczba znaków: 28

przykład: PL 55 1010 2020 0000 5151 1212 0000

3. Format SWIFT/BIC

znaczenie nazwy: identyfikator banku lub instytucji na rynku międzynarodowym

liczba znaków: 8 lub 11

przykład: BREXPLPWMUL

Pytania i odpowiedzi

Kod SWIFT to standardowy identyfikator banku używany w międzynarodowych transakcjach finansowych.

Nie ma różnicy, są to synonimy – BIC to stary termin, a SWIFT to nowszy odpowiednik.

Kod BIC identyfikuje konkretny bank lub instytucję finansową w międzynarodowych transakcjach.

Kod BIC składa się z 8 znaków, z których:

  1. cztery pierwsze to identyfikator instytucji,
  2. kolejne dwa to kod kraju (w Polsce jest to PL),
  3. kolejne dwa znaki to kod lokalizacji siedziby banku.

Na końcu kodu mogą być dodane jeszcze 3 znaki, ale taka sytuacja zdarza się tylko wtedy, kiedy identyfikator przypisuje się oddziałowi danej instytucji.

Nadawaniem kodów zajmuje się organizacja SWIFT, od której nazwy w Polsce przyjęło się właśnie takie określenie na sam kod. Rozszerzenie tego skrótowca to Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej.

Stowarzyszenie zostało założone w 1973 roku. Do jego powstania przyczyniło się niemalże 250 banków z aż 15 krajów. Kody BIC posiadają wszystkie instytucje finansowe, które są uczestnikami systemu SWIFT.

Kod IBAN to międzynarodowy numer konta bankowego używany w transakcjach międzykrajowych.

Kod IBAN zawiera numer konta, kod kraju i identyfikator banku.

Tak, w większości krajów kod IBAN jest wymagany w międzynarodowych płatnościach.

Tak, każdy bank posiada unikalny kod SWIFT/BIC.

Nie, te kody są stosowane głównie w międzynarodowych transakcjach.

Kod SWIFT/BIC składa się z 8 lub 11 znaków.

Możesz znaleźć kod SWIFT/BIC swojego banku na stronie internetowej banku lub poprzez kontakt z jego obsługą Klienta.

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bank Pekao w Baniosze

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jedna z placówek banku mieści się w Baniosze – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę oddziału.

author
Patryk Byczek
25 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Nowe placówki BZ WBK

Nowoczesne i zmodernizowane placówki Banku Zachodniego WBK już otwarte. Pierwsze punkty tak zwanego „nowego typu” można odwiedzić w Bydgoszczy, Gdańsku, Gliwicach, Kostrzynie, Krakowie, Ostrowie Wielkopolskim, Sanoku i Warszawie. Klienci będą mogli załatwić wszystkie sprawy oraz skorzystać z pełni usług w komfortowych warunkach - informuje bank.

author
Patryk Byczek
11 maja 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Aplikacja Alior Banku dostępna na Huawei

Od kiedy smartfony marki Huawei nie posiadają Androida, a własny system operacyjny, posiadacze urządzeń tej firmy muszą czekać na specjalne wersje różnych aplikacji. Wreszcie do sklepu AppGallery wprowadzono aplikację Alior Banku – Alior Mobile. Można ją pobrać bezpłatnie na wszystkie urządzenia od Huawei.

author
Dominika Byczek
25 grudnia 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Ile zarabia iluzjonista?

Sztuka iluzji, jaką znamy obecnie, rozwinęła się w XIX w. Wtedy też pojawili się zawodowi magicy, którzy zaczęli wykorzystywać urządzenia mechaniczne. Zawdzięczamy im również wiele nowatorskich trików polegających na manipulowaniu różnymi przedmiotami. Sprawdziliśmy, ile zarabiają iluzjoniści.

author
Sandra Tessmer
19 października 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Alior Bank w Pieńsku

Jednym z największych banków detalicznych w Polsce jest Alior Bank. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Pieńsku – zapoznaj się z godzinami otwarcia, danymi kontaktowymi i opiniami.

author
Aleksandra Gościnna
13 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Deutsche Bank w Chorzowie

Deutsche Bank Polska to członek światowej grupy bankowej Deutsche Bank. Swoją ofertę bank kieruje zarówno do Klientów detalicznych, jak i przedsiębiorców. Jednym z miast, w którym Deutsche Bank posiada swoją placówkę, jest Chorzów. 

author
Dominika Byczek
02 grudnia 2017
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj