zadluzenia.com
zamknij

Powrót żubra w Pekao

Na początku czerwca została sfinalizowana transakcja nabycia udziałów Pekao przez PZU i PFR. Razem z tym wydarzeniem rozpoczął się także rebranding banku. Jednym z jego efektów było przywrócenie znanego wcześniej „żubra” do logo banku. 

 


 
Duży potencjał
 
Prezes PFR Paweł Borys już po zamknięciu transakcji, podkreślił, że bank na pewno nie zmieni nazwy. Natomiast zniknęła z niej informacja, że jest członkiem grupy Unicredit. Co więcej, dodał, że widzi w Pekao potencjał, jeżeli chodzi o strategię i przyspieszenie inwestycji, obszar technologii, bankowości detalicznej oraz na rynku – w segmencie małych i średnich firm. 
 
- Jest szereg inicjatyw, które mogłyby przyczyniać się do umocnienia pozycji banku na rynku i wzrostu wartości dla akcjonariuszy. Dla nas jest to inwestycja o charakterze finansowym. Nie mamy synergii z Pekao, więc będziemy się przede wszystkim koncentrowali na tym, aby bank zwiększył swoją wartość, kontynuował stabilną politykę wypłaty dywidend. Wydaje się, że jest potencjał, aby bank w najbliższych latach wypłacał stabilną dywidendę. Przy stopie 6-7% to jest bardzo atrakcyjne dla inwestorów - komentował.
 
Repolonizacja sektora bankowego
 
Proces odkupienia od włoskiego UniCredit akcji Pekao SA jest jednym z elementów zapowiadanej przez rząd "repolonizacji" sektora bankowego. Już na początku maja Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie stwierdziła, że nie odnotowała podstaw do zgłoszenia sprzeciwu wobec nabycia przez PZU SA za pośrednictwem Polskiego Funduszu Rozwoju akcji Banku Pekao SA. Wówczas Paweł Borys zapowiedział, że finalizacja transakcji powinna nastąpić przed dniem dywidendy, co miało pozwolić na uzyskanie przez Polski Fundusz Rozwoju i PZU dywidendy za ubiegły rok.
 
Historia żubra

 

Prawie od pięciu lat Bank Pekao SA identyfikował się wizualnie z oprawą UniCredit. Wcześniej logo banku składało się z charakterystycznego, biało-czerwonego motywu (identycznego jak w logo UniCredit) oraz nazwy zapisanej czarną czcionką. 
 
Żubr uczestniczył w identyfikacji Banku Pekao SA od początku 1999 roku, tuż po zakończeniu konsolidacji Grupy Pekao. Natomiast 10 lat później u dołu logotypu dodano napis: „Member of UniCredit Group”. W ostatnich pięciu latach żubr nie był w ogóle obecny w identyfikacji Banku Pekao SA, jednak jego wizerunek (czerwony zarys na białym tle) był na kwadratowych oznaczeniach wielu bankomatów i wpłatomatów banku.

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY