Co najbardziej liczy się dla osób, które zaciągają pożyczki? Fakt, czy będzie ich stać na spłatę zobowiązania. Tak przynajmniej wynika z badania firmy GfK przeprowadzonego dla Providenta.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 23.10.2017
Udostępnij:

Chcemy pożyczać odpowiedzialnie

Około 5 miliardów zł – tyle pieniędzy Polacy co roku pożyczają w firmach pożyczkowych. Co nas do tego skłania i dlaczego chętnie sięgamy po dodatkowe środki?

Więcej niż połowa badanych klientów Providenta stwierdziła, że z pożyczki korzysta raz na 1-2 lata, a nawet rzadziej. Za to co piąty ankietowany pożycza co 7-12 miesięcy, a co dziesiąty już co 4-6 miesięcy. Najwięcej Polaków zadeklarowało, że robi to, bo spadły na nich nieprzewidziane wydatki oraz naprawy w domu.

Patrycja Rogowska-Tomaszycka, członek zarządu Provident Polska, tłumaczy, że sytuacja każdej osoby, która sięga po pożyczkę, jest z pewnością nieco inna, podobnie jak jej możliwości finansowe dotyczące późniejszej spłaty. 

W naszej działalności kierujemy się przede wszystkim zasadą odpowiedzialnego pożyczania, dlatego dbamy o to, by nasi klienci znali wszystkie koszty związane pożyczką oraz staramy się każdemu zaproponować takie rozwiązanie, które jego domowy budżet udźwignie. Warto jednak podkreślić, że konsumenci na rynku finansowym również powinni zachowywać się w sposób odpowiedzialny i rozsądnie oceniać swoje możliwości – mówi.

Na co zwracamy uwagę przy pożyczce ?

Firma badawcza GfK przeprowadziła badania wśród klientów Providenta na wybranych rynkach, na których działa spółka, czyli w Polsce, Czechach, Rumunii, na Węgrzech oraz w Meksyku. Z analiz wynika, że to właśnie Polacy, przy zaciąganiu pożyczki, sprawdzają, czy będzie ich stać na spłatę rat – 62% wskazań. 36% badanych wskazało, że zastanawia się natomiast w pierwszej kolejności, czy naprawdę potrzebuje dodatkowych pieniędzy. Natomiast na całkowity koszt pożyczki zwraca uwagę 58% Polaków. 

Odpowiedzialne podejście do zaciągania zobowiązań finansowych to kwestia nie tylko postawy, ale i wiedzy. Dlatego niewątpliwie warto przypominać o podstawowych zasadach rozsądnego pożyczania pieniędzy. W pierwszej kolejności warto się zastanowić, czy rzeczywiście potrzebujemy pożyczki, czy nie mamy możliwości sfinansować swojego wydatku w inny sposób. Jeśli decydujemy się na pożyczkę, należy sprawdzić jej podstawowe parametry, m.in. całkowity koszt i wysokość raty. Nie warto decydować się na zobowiązania, które przekraczają nasze możliwości – to prosta droga do problemów finansowych. Warto też pamiętać o tym, że należy pożyczać tylko w bankach oraz znanych, legalnie działających instytucjach finansowych, które przestrzegają prawa – tłumaczy Patrycja Rogowska-Tomaszycka.

Z badań GfK wynika również, że na reputację pożyczkodawcy zwraca uwagę jedynie 27% Polaków, a więcej niż 80% klientów Providenta w Polsce uważa, że instytucje pożyczkowe przedstawiają koszty w jasny i transparentny sposób. 70% respondentów poleciłoby usługi Providenta rodzinie i znajomym, a 67% deklaruje, że firmy pożyczkowe pełnią w społeczeństwie istotną rolę, bo umożliwiają dużej części z nas dostęp do finansowania.

Źródło: media-provident.pl

Komentarze