Pożyczki online popularniejsze od zakupów spożywczych

Pożyczki online popularniejsze od zakupów spożywczych

author
Aneta Jankowska
12 października 2017
Zakupy w sieci nie są obecnie czymś nowym. Zaopatrujemy się w nowe ubrania, buty, sprzęty domowe, a nawet korzystamy z usług finansowych. Co najczęściej  kupujemy przez Internet?

Zakupy w sieci najchętniej robią osoby w wieku 30 lat. Najczęściej kupujemy odzież i obuwie, książki, płyty, filmy i gry. Ciekawe, że dwa razy więcej osób finalizuje transakcje finansowe w sieci (7%), niż kupuje w ten sposób produkty spożywcze (4%) Takie wnioski płyną z badania „Finanse Polaków”, które przeprowadziła firma badawcza PBS na zlecenie Provident Polska. Przyjrzyjmy się bardziej analizom badania. 

Agnieszka Putiatycka z firmy badawczej PBS, tłumaczy, że dla internetowych zakupów nie ma znaczenia, czy ktoś mieszka na wsi, w małym czy w dużym mieście. Miejsce zamieszkania nie determinuje już „otwartości internetowej”. W przypadku tych najbardziej popularnych kategorii produktów kupowanych w sieci widać zależność wieku i wykształcenia. Okazuje się, że im młodszy i bardziej wykształcony ankietowany, tym większa szansa, że uczestniczy on w e-commerce, czyli handlu w Internecie.

Jesteśmy coraz bardziej mobilni i otwarci

Dane GUS pokazują, że dziś prawie wszyscy Polacy posiadają telefony komórkowe. Co więcej, trzy czwarte ma osobisty komputer z dostępem do sieci. Aktualnie powszechność tego typu urządzeń i powszechny dostęp do Internetu jest jedną z przyczyn dużej popularności zakupów online, które nie ograniczają się już tylko do klasycznych kategorii zakupów. Coraz modniejsze stają się usługi online.

Biura podróży, banki, instytucje finansowe, wypożyczalnie sprzętów i urządzeń czy platformy pożyczek społecznościowych to te podmioty, które w sieci zyskują coraz więcej klientów. NBP podaje, że w I kw. 2017 r. w Internecie zrealizowano 11,6 mln transakcji z użyciem kart płatniczych na kwotę 1,8 mld zł. Analitycy banku centralnego zauważyli, że w ostatnich kwartałach stale wzrasta udział transakcji w sieci w całości obrotów i dziś wynosi 3,1%, gdzie w poprzednim kwartale wynosił 2,9%.

Oprócz mnóstwa transakcji w sieci, zwiększa się również oferta dla klientów (np. internetowe kantory czy aplikacje wspomagające zarządzanie osobistymi wydatkami i oszczędnościami). 

Zmiany powodują, że dziś część czynności związanych z wydawaniem, oszczędzaniem i inwestowaniem pieniędzy przenosi się do cyfrowego świata. Chętniej korzystamy z nowych możliwości nie tylko w komputerach domowych czy osobistych, ale też na naszych smartfonach. 

Badania pokazują, że dla Polaków kupujących w sieci ważne są przede wszystkim:

  • cena 
  • czas poświęcany na zakupy
     

W sieci możemy kupować o każdej porze dnia, ale i porównywac ceny z różnych sklepów bez wychodzenia z domu. 
Ciekawy wniosek płynie z badania „Przyszłość zakupów. Najważniejsze trendy w retail dziś i w 2030 r.” opracowanego przez firmy Comarch i Kantar TNS w Polsce oraz w pięciu krajach europejskich (Anglii, Holandii, Niemczech, Szwajcarii i we Włoszech). W raporcie z badania czytamy, że “połowa internautów spodziewa się, iż w ciągu kilkunastu lat sklepów internetowych będzie więcej niż stacjonarnych”.

Czy wiek ma wpływ na nasze zakupy w sieci ?

Badania Providenta potwierdzają, że osoby po 59. roku życia w wyjątkowych sytuacjach decydują się na zakupy online. Za to już dla przeciętnie co piątej młodszej o 10 lat osoby jest to powszechne zjawisko. Podobnie jest także w grupie badanych w wieku 40-59 lat. Wśród osób dojrzałych, zainteresowanie zakupami przez Internet stale rośnie. Współczynnik ten zwiększa się wraz z zamożnością. Natomiast w grupie młodych Polaków taka zależność nie występuje.  

Z badania „Finanse Polaków” wynika, że najczęściej na zakupy online decyduje się pokolenie obecnych 25-39-latków. Są to te osoby, które są już samodzielne finansowo. Ta grupa również najwięcej oszczędza. A na co odkładają pieniądze? Chcą kupić drogie sprzęty, pojechać na wakacje, ale też myślą o długim celu, jakim jest emerytura (co czternasty oszczędzający badany). 

Wraz ze wzrostem stabilności finansowej zwiększa się konsumpcja produktów i usług. Różnicujemy też sposoby nabywania dóbr – wyjaśnia Agnieszka Putiatycka.

Według badania „Finanse Polaków”, obawiamy się zakupów żywności w sieci – ponad trzy czwarte respondentów odpowiedziało, że boi się kupować produkty spożywcze przez Internet.

Jest to o tyle zaskakujące, że żywność kupują niemal wszyscy, a zamówienie jej do domu stanowić może znaczne ułatwienie szczególnie dla osób starszych, mniej mobilnych, słabszych, choć niestety ta grupa nie jest zainteresowana takim rozwiązaniem i zmiana tego podejścia wydaje się niezwykle trudna – tłumaczy Agnieszka Putiatycka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt konsolidacyjny Lubin
Kredyty miasta
author
Aleksandra Gościnna
01 lutego 2022

Kredyt konsolidacyjny Lubin

Jak płacić mniej za ogrzewanie?
Poradnik
author
Dominika Sobieraj
15 grudnia 2022

Jak płacić mniej za ogrzewanie?

Rozwiązania chmurowe w Idea Banku
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
01 stycznia 2019

Rozwiązania chmurowe w Idea Banku

Koszt nauki jednego dziecka to 500 zł miesięcznie
Wpisy
author
Aneta Jankowska
22 sierpnia 2018

Koszt nauki jednego dziecka to 500 zł miesięcznie

Credit Agricole z nową kampanią reklamową
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
27 marca 2019

Credit Agricole z nową kampanią reklamową

Porównaj