Zakupy w sieci nie są obecnie czymś nowym. Zaopatrujemy się w nowe ubrania, buty, sprzęty domowe, a nawet korzystamy z usług finansowych. Co najczęściej  kupujemy przez Internet?

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 12.10.2017
Udostępnij:

Zakupy w sieci najchętniej robią osoby w wieku 30 lat. Najczęściej kupujemy odzież i obuwie, książki, płyty, filmy i gry. Ciekawe, że dwa razy więcej osób finalizuje transakcje finansowe w sieci (7%), niż kupuje w ten sposób produkty spożywcze (4%) Takie wnioski płyną z badania „Finanse Polaków”, które przeprowadziła firma badawcza PBS na zlecenie Provident Polska. Przyjrzyjmy się bardziej analizom badania. 

Agnieszka Putiatycka z firmy badawczej PBS, tłumaczy, że dla internetowych zakupów nie ma znaczenia, czy ktoś mieszka na wsi, w małym czy w dużym mieście. Miejsce zamieszkania nie determinuje już „otwartości internetowej”. W przypadku tych najbardziej popularnych kategorii produktów kupowanych w sieci widać zależność wieku i wykształcenia. Okazuje się, że im młodszy i bardziej wykształcony ankietowany, tym większa szansa, że uczestniczy on w e-commerce, czyli handlu w Internecie.

Jesteśmy coraz bardziej mobilni i otwarci

Dane GUS pokazują, że dziś prawie wszyscy Polacy posiadają telefony komórkowe. Co więcej, trzy czwarte ma osobisty komputer z dostępem do sieci. Aktualnie powszechność tego typu urządzeń i powszechny dostęp do Internetu jest jedną z przyczyn dużej popularności zakupów online, które nie ograniczają się już tylko do klasycznych kategorii zakupów. Coraz modniejsze stają się usługi online.

Biura podróży, banki, instytucje finansowe, wypożyczalnie sprzętów i urządzeń czy platformy pożyczek społecznościowych to te podmioty, które w sieci zyskują coraz więcej klientów. NBP podaje, że w I kw. 2017 r. w Internecie zrealizowano 11,6 mln transakcji z użyciem kart płatniczych na kwotę 1,8 mld zł. Analitycy banku centralnego zauważyli, że w ostatnich kwartałach stale wzrasta udział transakcji w sieci w całości obrotów i dziś wynosi 3,1%, gdzie w poprzednim kwartale wynosił 2,9%.

Oprócz mnóstwa transakcji w sieci, zwiększa się również oferta dla klientów (np. internetowe kantory czy aplikacje wspomagające zarządzanie osobistymi wydatkami i oszczędnościami). 

Zmiany powodują, że dziś część czynności związanych z wydawaniem, oszczędzaniem i inwestowaniem pieniędzy przenosi się do cyfrowego świata. Chętniej korzystamy z nowych możliwości nie tylko w komputerach domowych czy osobistych, ale też na naszych smartfonach. 

Badania pokazują, że dla Polaków kupujących w sieci ważne są przede wszystkim:

  • cena 
  • czas poświęcany na zakupy
     

W sieci możemy kupować o każdej porze dnia, ale i porównywac ceny z różnych sklepów bez wychodzenia z domu. 
Ciekawy wniosek płynie z badania „Przyszłość zakupów. Najważniejsze trendy w retail dziś i w 2030 r.” opracowanego przez firmy Comarch i Kantar TNS w Polsce oraz w pięciu krajach europejskich (Anglii, Holandii, Niemczech, Szwajcarii i we Włoszech). W raporcie z badania czytamy, że “połowa internautów spodziewa się, iż w ciągu kilkunastu lat sklepów internetowych będzie więcej niż stacjonarnych”.

Czy wiek ma wpływ na nasze zakupy w sieci ?

Badania Providenta potwierdzają, że osoby po 59. roku życia w wyjątkowych sytuacjach decydują się na zakupy online. Za to już dla przeciętnie co piątej młodszej o 10 lat osoby jest to powszechne zjawisko. Podobnie jest także w grupie badanych w wieku 40-59 lat. Wśród osób dojrzałych, zainteresowanie zakupami przez Internet stale rośnie. Współczynnik ten zwiększa się wraz z zamożnością. Natomiast w grupie młodych Polaków taka zależność nie występuje.  

Z badania „Finanse Polaków” wynika, że najczęściej na zakupy online decyduje się pokolenie obecnych 25-39-latków. Są to te osoby, które są już samodzielne finansowo. Ta grupa również najwięcej oszczędza. A na co odkładają pieniądze? Chcą kupić drogie sprzęty, pojechać na wakacje, ale też myślą o długim celu, jakim jest emerytura (co czternasty oszczędzający badany). 

Wraz ze wzrostem stabilności finansowej zwiększa się konsumpcja produktów i usług. Różnicujemy też sposoby nabywania dóbr – wyjaśnia Agnieszka Putiatycka.

Według badania „Finanse Polaków”, obawiamy się zakupów żywności w sieci – ponad trzy czwarte respondentów odpowiedziało, że boi się kupować produkty spożywcze przez Internet.

Jest to o tyle zaskakujące, że żywność kupują niemal wszyscy, a zamówienie jej do domu stanowić może znaczne ułatwienie szczególnie dla osób starszych, mniej mobilnych, słabszych, choć niestety ta grupa nie jest zainteresowana takim rozwiązaniem i zmiana tego podejścia wydaje się niezwykle trudna – tłumaczy Agnieszka Putiatycka.

Komentarze