Ostrzejsza polityka kredytowa na koniec roku?

Ostrzejsza polityka kredytowa na koniec roku?

author
Alicja Hirsekorn
05 listopada 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.
Kategoria

Narodowy Bank Polski co kwartał w swoim opracowaniu „Sytuacja na rynku kredytowym” publikuje wyniki ankiety przeprowadzonej wśród  polskich banków. Zgodnie z odpowiedziami, których udzieliły zapytane o czwarty kwartał roku, zgodnie przyznają, że pojawi się ostrzejsza polityka kredytowa. Które zobowiązania będzie ciężej uzyskać?

Jak co kwartał, Narodowy Bank Polski opublikował wyniki ankiety przeprowadzonej wśród rodzimych banków komercyjnych. Z opracowania „Sytuacja na rynku kredytowym” wynika, że w ostatnim kwartale roku pojawi się ostrzejsza polityka kredytowa. O które kredyty będzie ciężej niż dotychczas?

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez NBP na nieco trudniejsze warunki udzielenia finansowania od banków muszą przygotować się małe i średnie przedsiębiorstwa. Co więcej, zapowiadane zaostrzenie dotyczy ponadto kredytów mieszkaniowych, jak również konsumpcyjnych.

Do obecnie istniejących warunków na rynku kredytowym mogą przyzwyczajać się natomiast duże przedsiębiorstwa. W III kwartale bieżącego roku warunki przyznawania im kredytu prawie się nie zmieniły. Z odpowiedzi banków w najnowszej ankiecie NBP wynika ponadto, że i pod koniec roku nie należy spodziewać się zmian.

Ostrzejsza polityka kredytowa dla MŚP

Poza planami na przyszłość, opracowanie przygotowane przez ekspertów z Narodowego Banku Polskiego zawiera także analizę sytuacji na rynku kredytowej, jaka cechowała trzeci kwartał 2019 roku. Banki miały okazję uzasadnienia swojego postępowania w postaci zwiększenia wymagań, jakie stawiają przed kredytobiorcami.

Najczęściej podawaną przyczyną stosowania ostrzejszej polityki kredytowej było pogorszenie się albo spodziewanie się pogorszenia sytuacji finansowej banków. Co więcej, wpływ na takie ukształtowanie rynku miała także sytuacja największych kredytobiorców oraz całej gospodarki.

Stąd właśnie pojawia się kolejny powód zwiększania wymagań przez banki w trzecim kwartale, które widoczne będą także i w kolejnym okresie. Albowiem wzrasta udział tak zwanych kredytów zagrożonych. Powoduje to, że banki mają przymus większego sprawdzania, komu udzielają finansowania. Mimo tego faktu banki przewidują utrzymanie się popytu na kredyty dla przedsiębiorstw na niezmiennym poziomie.

Kredyty mieszkaniowe i konsumpcyjne

Jak dowiadujemy się dalej z opracowania przygotowanego przez Narodowy Bank Polski, zarówno w przypadku kredytów mieszkaniowych, jak i konsumpcyjnych w trzecim kwartale roku doszło do zaostrzenia kryteriów udzielania tego rodzaju finansowania. Zaś w przypadku tych drugich dodatkowo dokonały zmian w istotnych warunkach kredytowych.

Jakie były powody tychże zmian? Kredyty mieszkaniowe zaostrzono ze względu na zalecenia UKNF oraz podjęcie przez niektóre banki decyzji o zmianie strategii. Co się zaś tyczy kredytów konsumpcyjnych, tutaj przyczyna leżała po stronie wzrostu udziału kredytów zagrożonych w portfelach poszczególnych instytucji, jak również zwiększenie ryzyka spowodowanego przewidywaną koniunkturą.

W przyszłym, czwartym i ostatnim już kwartale banki także będzie cechować ostrzejsza polityka kredytowa w obu rodzajach produktów bankowych. Nieco mniej zgodne są banki w ocenianiu możliwego popytu na te kredyty. Albowiem w przypadku kredytów mieszkaniowych przewiduje się jego spadek, a dla konsumpcyjnych wzrost.

Badanie, które dało podstawę publikacji NBP analitycy przeprowadzili na początku października bieżącego roku. Próbę badawczą stanowiły 24 polskie banki, które w swoich portfelach posiadają łącznie nawet 87 proc. wszystkich należności od przedsiębiorstw, jak i gospodarstw domowych.

author
Alicja Hirsekorn
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Generał Fieldorf „Nil” na monecie NBP

Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu kolejną nową monetę okolicznościową, która upamiętnia generała Augusta Emila Fieldorfa "Nila". Srebrna moneta o nominale 10 zł zostanie wyemitowana w nakładzie do 15 000 sztuk.

author
Aneta Jankowska
28 lutego 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Decyzja z MOPS – ile się czeka?

Czekasz na wypłatę pieniędzy z Programu “Rodzina 500+”? A może złożyłeś wniosek o wyprawkę lub zasiłek rodzinny? Sprawdzamy, kiedy otrzymasz pieniądze.

author
Katarzyna Wasiłowska
27 marca 2020
Ekspertka finansowa, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, nauczycielka i redaktorka na zadluzenia.com. Specjalizuje się w klarownym tłumaczeniu finansów, łącząc doświadczenie pedagogiczne z praktyczną wiedzą z branży.

Jak złożyć reklamację w PKP Intercity

Spóźnił ci się pociąg? Nie przyjechał wcale? PKP dokłada wszelkich starań, by pociągi jeździły planowo, ale niestety takie sytuacje zdarzają się niemal codziennie. Sprawdź, kiedy możesz domagać się zwrotu kosztów biletu lub rekompensaty za niedogodności, które Cię spotkały.

author
Dominika Byczek
31 stycznia 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Kasa Stefczyka Kępno

Szukasz informacji na temat lokalizacji Kasy Stefczyka w Kępnie? Tutaj znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz: adres, numer telefonu, godziny otwarcia i mapę dojazdu.

author
Julia Wierciło
17 marca 2024
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Cykl webinariów BNP Paribas Faktoring

BNP Paribas poinformował, że 1 października 2020 roku o godzinie 11:00 rusza jesienny cykl webinariów prowadzony przez BNP Paribas Faktoring, pod tytułem „Biznesuj Bezpiecznie”. Warsztaty są skierowane do właścicieli firm oraz pracowników działów księgowości.

author
Patryk Byczek
03 października 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Egzekucja z nieruchomości – zarząd nieruchomością

Gdy komornik wzywa dłużnika do uregulowania długu w ciągu 2 tygodni, powinien pouczyć dłużnika o przysługujących mu prawach i obowiązkach. Podstawowym prawem dłużnika jest zarząd nad własną nieruchomością.

author
Patryk Byczek
05 marca 2013
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj