Ostrzejsza polityka kredytowa na koniec roku?

Ostrzejsza polityka kredytowa na koniec roku?

author
Alicja Uzarowicz
05 listopada 2019

Narodowy Bank Polski co kwartał w swoim opracowaniu „Sytuacja na rynku kredytowym” publikuje wyniki ankiety przeprowadzonej wśród  polskich banków. Zgodnie z odpowiedziami, których udzieliły zapytane o czwarty kwartał roku, zgodnie przyznają, że pojawi się ostrzejsza polityka kredytowa. Które zobowiązania będzie ciężej uzyskać?

Jak co kwartał, Narodowy Bank Polski opublikował wyniki ankiety przeprowadzonej wśród rodzimych banków komercyjnych. Z opracowania „Sytuacja na rynku kredytowym” wynika, że w ostatnim kwartale roku pojawi się ostrzejsza polityka kredytowa. O które kredyty będzie ciężej niż dotychczas?

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez NBP na nieco trudniejsze warunki udzielenia finansowania od banków muszą przygotować się małe i średnie przedsiębiorstwa. Co więcej, zapowiadane zaostrzenie dotyczy ponadto kredytów mieszkaniowych, jak również konsumpcyjnych.

Do obecnie istniejących warunków na rynku kredytowym mogą przyzwyczajać się natomiast duże przedsiębiorstwa. W III kwartale bieżącego roku warunki przyznawania im kredytu prawie się nie zmieniły. Z odpowiedzi banków w najnowszej ankiecie NBP wynika ponadto, że i pod koniec roku nie należy spodziewać się zmian.

Ostrzejsza polityka kredytowa dla MŚP

Poza planami na przyszłość, opracowanie przygotowane przez ekspertów z Narodowego Banku Polskiego zawiera także analizę sytuacji na rynku kredytowej, jaka cechowała trzeci kwartał 2019 roku. Banki miały okazję uzasadnienia swojego postępowania w postaci zwiększenia wymagań, jakie stawiają przed kredytobiorcami.

Najczęściej podawaną przyczyną stosowania ostrzejszej polityki kredytowej było pogorszenie się albo spodziewanie się pogorszenia sytuacji finansowej banków. Co więcej, wpływ na takie ukształtowanie rynku miała także sytuacja największych kredytobiorców oraz całej gospodarki.

Stąd właśnie pojawia się kolejny powód zwiększania wymagań przez banki w trzecim kwartale, które widoczne będą także i w kolejnym okresie. Albowiem wzrasta udział tak zwanych kredytów zagrożonych. Powoduje to, że banki mają przymus większego sprawdzania, komu udzielają finansowania. Mimo tego faktu banki przewidują utrzymanie się popytu na kredyty dla przedsiębiorstw na niezmiennym poziomie.

Kredyty mieszkaniowe i konsumpcyjne

Jak dowiadujemy się dalej z opracowania przygotowanego przez Narodowy Bank Polski, zarówno w przypadku kredytów mieszkaniowych, jak i konsumpcyjnych w trzecim kwartale roku doszło do zaostrzenia kryteriów udzielania tego rodzaju finansowania. Zaś w przypadku tych drugich dodatkowo dokonały zmian w istotnych warunkach kredytowych.

Jakie były powody tychże zmian? Kredyty mieszkaniowe zaostrzono ze względu na zalecenia UKNF oraz podjęcie przez niektóre banki decyzji o zmianie strategii. Co się zaś tyczy kredytów konsumpcyjnych, tutaj przyczyna leżała po stronie wzrostu udziału kredytów zagrożonych w portfelach poszczególnych instytucji, jak również zwiększenie ryzyka spowodowanego przewidywaną koniunkturą.

W przyszłym, czwartym i ostatnim już kwartale banki także będzie cechować ostrzejsza polityka kredytowa w obu rodzajach produktów bankowych. Nieco mniej zgodne są banki w ocenianiu możliwego popytu na te kredyty. Albowiem w przypadku kredytów mieszkaniowych przewiduje się jego spadek, a dla konsumpcyjnych wzrost.

Badanie, które dało podstawę publikacji NBP analitycy przeprowadzili na początku października bieżącego roku. Próbę badawczą stanowiły 24 polskie banki, które w swoich portfelach posiadają łącznie nawet 87 proc. wszystkich należności od przedsiębiorstw, jak i gospodarstw domowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

mLeasing obniża raty leasingowe o nawet 90%
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
19 marca 2020

mLeasing obniża raty leasingowe o nawet 90%

Pożyczki na Black Friday
Kredyty
author
Dominika Sobieraj
24 listopada 2022

Pożyczki na Black Friday

PKO BP tworzy Chmurę Krajową
Aktualności
author
Halszka Gronek
03 listopada 2018

PKO BP tworzy Chmurę Krajową

Promocja: „Świętuj z kartą kredytową Visa” w Banku Millennium
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
08 czerwca 2021

Promocja: „Świętuj z kartą kredytową Visa” w Banku Millennium

PKO BP w Sanoku
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
29 lipca 2019

PKO BP w Sanoku

Fuzja PKO i Pekao ?
Wpisy
author
Aneta Jankowska
15 grudnia 2017

Fuzja PKO i Pekao ?

Porównaj