Pracownicy MOPSu masowo odchodzą z pracy
Wynagrodzenie w ośrodkach pomocy społecznej wynosi najczęściej 2300 złotych brutto. Zakres obowiązków pracowników jest bardzo rozbudowany i często podzielony na pracę w biurze, jak i w terenie.
Wynagrodzenia pracowników
Do pracy jako pracownik społeczny nie zachęcają na pewno zarobki. Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń przeprowadzone na początku bieżącego roku wyjawiło, że średnia pensja osób pracujących w ośrodkach pomocy społecznej wynosi 2700 złotych brutto. Jeden na dwóch pracowników otrzymuje wynagrodzenie mieszczące się między 2300 złotych brutto a 3249 złotych brutto. Pracownicy z najgorszą pensją miesięczną, którzy są jedną czwartą wszystkich zatrudnionych osób, otrzymują wynagrodzenie niższe niż 2330 złotych brutto. Pensja zależy również od miejsca zatrudnienia.
Obowiązków więcej, a pensja taka sama
Dodatkową pracę pracownikom socjalnym dokłada rząd, wprowadzając coraz to nowe programy. Programy Dobry Start oraz 500 plus dostarczają zatrudnionym w ośrodkach pomocny społecznej ogromną ilość pracy biurowej, co jednak nie wiąże się z analogicznym wzrostem wynagrodzenia. Z jednej strony pracownicy są zmartwieni, z drugiej zaś oburzeni, ponieważ wykonywane obowiązki nie są w ogóle adekwatne do otrzymywanej pensji.
Pracownicy socjalni bardzo często rezygnują z urlopów w wakacje, ponieważ od 1 lipca rozpoczyna się okres zasiłkowy. W ramach poprawienia warunków pracy w ośrodkach pomocy społecznej, zostały wszczęte rozmowy między Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej a Polską Federacją. Podjęta próba została wstrzymana.
Pracownicy rezygnują
Najczęstszym powodem rezygnacji z pracy jest przeciążenie psychiczne. Wynika ono z pracy z dziećmi, które były ofiarami przemocy fizycznej, psychicznej, czy seksualnej. MOPSy starają się jak mogą, żeby przyjmować nowych pracowników, lecz zapełnienie brakujących miejsc pracy wcale nie jest proste. Do pracy przyjmowane są osoby bez wykształcenia i doświadczenia, lecz po niedługim czasie same rezygnują ze stanowiska.
W roku ubiegłym w MOPSach pracowało 19 600 pracowników socjalnych. Ze statystyk wynika, że pracownicy w 1925 na 2495 ośrodków społecznych otrzymywało wynagrodzenie zgodnie z proporcją, która została ujęta w ustawie o pomocy społecznej.
Dodaj komentarz