Ranking polskich lotnisk – opóźnione loty
Z danych AirHelp wynika, że osoby odlatujące z polskich lotnisk, które spotkały się z problemami, mogą ubiegać się o ogromne odszkodowania. Takich osób jest ponad 143 tysiące. Na którym lotnisku odnotowuje się najwięcej problemów?
1. Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina
To największe polskie lotnisko, na którym w ubiegłym roku opóźnienie o minimum 15 minut miało około 18 tys. lotów (lub zostało całkowicie odwołanych). W rankingu warszawski port osiągnął 25% wskaźnik zakłóconych kursów. Natomiast pasażerowie, którzy spotkali się z jakimikolwiek problemami mogą ubiegać się o odszkodowanie o łącznej wartości prawie 136 mln złotych.
2. Port Lotniczy Jesionka
Lotnisko w Rzeszowie nie należy do tych o największym ruchu lotniczym. Z danych wynika, że w ubiegłym roku wykonywano z niego około 8 lotów dziennie. W rankingu uzyskał 19% wskaźnik kursów, które nie zostały planowo zrealizowane.
3. Port Lotniczy Kraków-Balice
Na trzecim miejscu zestawienia uplasowało się lotnisko w Krakowie, które osiągnęło 18% wskaźnik. Tu prawie 4 tysiące samolotów miało co najmniej 15 minut opóźnienia, a łączna wartość odszkodowań, które należą się pasażerom za podróże w 2017 roku wynosi więcej niż 14 mln złotych.
Które lotniska są najmniej problemowe ?
Ranking wskazał również porty lotnicze, na których odnotowuje się najmniej zakłóceń. Wśród nich są:
- Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice – tu odsetek zakłóceń sięgnął 14%
- Port Lotniczy Wrocław-Strachowice, Port Lotniczy Gdańsk-Rębiechowo, Port Lotniczy Poznań-Ławica i Lublin – z wynikiem 16%
Dlaczego loty zostają opóźnione lub odwołane ?
Natalia Gębska, Country Manager w AirHelp, wyjaśnia, że przyczyny problemów mogą być różne i nie zawsze zależą one od samego przewoźnika. Na loty ma wpływ niekorzystna pogoda, strajki pracowników czy problemy z samym samolotem zauważone w trakcie kontroli.
W 2017 roku polskie lotniska najbardziej oblegane były w sierpniu, a najpopularniejszymi połączeniami w ubiegłym roku były głównie loty krajowe. Natomiast najbardziej problematyczna okazała się trasa Gdańsk – Berlin. To na niej więcej niż 64% lotów było opóźnionych o ponad 3 godziny lub zostało całkowicie odwołanych.
Dodaj komentarz