Ranking polskich lotnisk – opóźnione loty

Ranking polskich lotnisk – opóźnione loty

author
Aneta Jankowska
23 marca 2018
Spieszysz się na lotnisko, dojeżdżasz na miejsce, a tam okazuje się, że twój lot został opóźniony o kilka godzin. Pamiętaj, że w takiej sytuacji możesz ubiegać się o odszkodowanie. Za ubiegły rok pasażerowie polskich lotnisk mogą się starać o zwrot o łącznej wartości prawie 185 mln złotych. Sprawdź ranking polskich lotnisk pod względem opóźnień, o których informacje zebrała firma AirHelp. 

Z danych AirHelp wynika, że osoby odlatujące z polskich lotnisk, które spotkały się z problemami, mogą ubiegać się o ogromne odszkodowania. Takich osób jest ponad 143 tysiące. Na którym lotnisku odnotowuje się najwięcej problemów?

1. Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina

To największe polskie lotnisko, na którym w ubiegłym roku opóźnienie o minimum 15 minut miało około 18 tys. lotów (lub zostało całkowicie odwołanych). W rankingu warszawski port osiągnął 25% wskaźnik zakłóconych kursów. Natomiast pasażerowie, którzy spotkali się z jakimikolwiek problemami mogą ubiegać się o odszkodowanie o łącznej wartości prawie 136 mln złotych.

2. Port Lotniczy Jesionka

Lotnisko w Rzeszowie nie należy do tych o największym ruchu lotniczym. Z danych wynika, że w ubiegłym roku wykonywano z niego około 8 lotów dziennie. W rankingu uzyskał 19% wskaźnik kursów, które nie zostały planowo zrealizowane.

3. Port Lotniczy Kraków-Balice

Na trzecim miejscu zestawienia uplasowało się lotnisko w Krakowie, które osiągnęło 18% wskaźnik. Tu prawie 4 tysiące samolotów miało co najmniej 15 minut opóźnienia, a łączna wartość odszkodowań, które należą się pasażerom za podróże w 2017 roku wynosi więcej niż 14 mln złotych.

Które lotniska są najmniej problemowe ?

Ranking wskazał również porty lotnicze, na których odnotowuje się najmniej zakłóceń. Wśród nich są:
 

  • Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice – tu odsetek zakłóceń sięgnął 14%
  • Port Lotniczy Wrocław-Strachowice, Port Lotniczy Gdańsk-Rębiechowo, Port Lotniczy Poznań-Ławica i Lublin – z wynikiem 16%

Dlaczego loty zostają opóźnione lub odwołane ?

Natalia Gębska, Country Manager w AirHelp, wyjaśnia, że przyczyny problemów mogą być różne i nie zawsze zależą one od samego przewoźnika. Na loty ma wpływ niekorzystna pogoda, strajki pracowników czy problemy z samym samolotem zauważone w trakcie kontroli. 

W 2017 roku polskie lotniska najbardziej oblegane były w sierpniu, a najpopularniejszymi połączeniami w ubiegłym roku były głównie loty krajowe. Natomiast najbardziej problematyczna okazała się trasa Gdańsk – Berlin. To na niej więcej niż 64% lotów było opóźnionych o ponad 3 godziny lub zostało całkowicie odwołanych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Złoto powraca do Allegro
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
21 stycznia 2020

Złoto powraca do Allegro

Kredyt hipoteczny Piekary Śląskie
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
28 sierpnia 2017

Kredyt hipoteczny Piekary Śląskie

PKO BP w Muszynie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
30 września 2019

PKO BP w Muszynie

Znaczek z okazji 100. rocznicy Sejmu Ustawodawczego
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
21 lutego 2019

Znaczek z okazji 100. rocznicy Sejmu Ustawodawczego

Alior Bank w Jarosławiu
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
24 maja 2019

Alior Bank w Jarosławiu

Vodeno Bank – nowy fintechowy bank?
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
09 marca 2019

Vodeno Bank – nowy fintechowy bank?

Porównaj