Spieszysz się na lotnisko, dojeżdżasz na miejsce, a tam okazuje się, że twój lot został opóźniony o kilka godzin. Pamiętaj, że w takiej sytuacji możesz ubiegać się o odszkodowanie. Za ubiegły rok pasażerowie polskich lotnisk mogą się starać o zwrot o łącznej wartości prawie 185 mln złotych. Sprawdź ranking polskich lotnisk pod względem opóźnień, o których informacje zebrała firma AirHelp. 

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 23.03.2018
Udostępnij:

Z danych AirHelp wynika, że osoby odlatujące z polskich lotnisk, które spotkały się z problemami, mogą ubiegać się o ogromne odszkodowania. Takich osób jest ponad 143 tysiące. Na którym lotnisku odnotowuje się najwięcej problemów?

1. Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina

To największe polskie lotnisko, na którym w ubiegłym roku opóźnienie o minimum 15 minut miało około 18 tys. lotów (lub zostało całkowicie odwołanych). W rankingu warszawski port osiągnął 25% wskaźnik zakłóconych kursów. Natomiast pasażerowie, którzy spotkali się z jakimikolwiek problemami mogą ubiegać się o odszkodowanie o łącznej wartości prawie 136 mln złotych.

2. Port Lotniczy Jesionka

Lotnisko w Rzeszowie nie należy do tych o największym ruchu lotniczym. Z danych wynika, że w ubiegłym roku wykonywano z niego około 8 lotów dziennie. W rankingu uzyskał 19% wskaźnik kursów, które nie zostały planowo zrealizowane.

3. Port Lotniczy Kraków-Balice

Na trzecim miejscu zestawienia uplasowało się lotnisko w Krakowie, które osiągnęło 18% wskaźnik. Tu prawie 4 tysiące samolotów miało co najmniej 15 minut opóźnienia, a łączna wartość odszkodowań, które należą się pasażerom za podróże w 2017 roku wynosi więcej niż 14 mln złotych.

Które lotniska są najmniej problemowe ?

Ranking wskazał również porty lotnicze, na których odnotowuje się najmniej zakłóceń. Wśród nich są:
 

  • Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice – tu odsetek zakłóceń sięgnął 14%
  • Port Lotniczy Wrocław-Strachowice, Port Lotniczy Gdańsk-Rębiechowo, Port Lotniczy Poznań-Ławica i Lublin – z wynikiem 16%

Dlaczego loty zostają opóźnione lub odwołane ?

Natalia Gębska, Country Manager w AirHelp, wyjaśnia, że przyczyny problemów mogą być różne i nie zawsze zależą one od samego przewoźnika. Na loty ma wpływ niekorzystna pogoda, strajki pracowników czy problemy z samym samolotem zauważone w trakcie kontroli. 

W 2017 roku polskie lotniska najbardziej oblegane były w sierpniu, a najpopularniejszymi połączeniami w ubiegłym roku były głównie loty krajowe. Natomiast najbardziej problematyczna okazała się trasa Gdańsk – Berlin. To na niej więcej niż 64% lotów było opóźnionych o ponad 3 godziny lub zostało całkowicie odwołanych.

Komentarze