zadluzenia.com
zamknij

Rekordowy kwartał w kredytach hipotecznych

Z cokwartalnych raportów AMRON-SARFiN, które publikuje Związek Banków Polskich, wynika, że w pierwszym kwartale 2017 roku bankowcy podpisali ponad 50 tysięcy umów i pożyczyli więcej niż 11 mld zł. To jeden z najlepszych wyników od czterech lat.

 

 

Imponujący wynik z I kw. 2017 roku został jedynie pobity przez III kw. 2011 roku (biorąc pod uwagę wartość nowo udzielonych kredytów). Skąd taki obrót sprawy? Banki zanotowały takie wyniki, ponieważ wraz z nadejściem stycznia do obiegu weszła kolejna pula pieniędzy w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Dopłaty do wkładu własnego w 2017 roku wynosiły około 373 mln zł i rozeszły się w miesiąc. Ciekawe, że na początku kwietnia skończyła się również ta część puli środków na dopłaty w kolejnym roku (kolejne 380 mln zł).

 

Tysiące podpisanych umów

 

Dane Związku Banków Polskich pokazuję, że w pierwszym kwartale bieżącego roku, banki podpisały prawie 15 tys. umów kredytowych z dopłatami z MdM. Ich wartość sięgnęła blisko 2,5 mld zł. Wniosek jest prosty - MdM odpowiadał za około 20-30% całej sprzedaży kredytów w ubiegłym kwartale. Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, komentuje:

 

- Po raz kolejny wpływ programu MdM zakłócił cykliczność i zaburzył zasadę sezonowości zakupów mieszkań oraz zaciągania kredytów hipotecznych. Wyniki akcji kredytowej w pierwszym kwartale br. oznaczają wzrost niespotykany na naszym rynku od okresu boomu kredytowego w latach 2006 – 2008, a następnie w okresie odreagowywania rynku na kryzys subprime w roku 2010.
 
Sytuacja wkrótce się unormuje

 

Aktualnie banki powinny raportować dużo niższe liczby udzielanych kredytów, na poziomie nieco powyżej 40 tys. kwartalnie. Natomiast kolejny skok można będzi zaobserwować w pierwszym kwartale 2018 roku. Wówczas ponownie powrócą dopłaty z MdM. Z raportu AMRON-SARFiN wynika, że na koniec marca 2017 roku Polacy mieli w bankach blisko 2 mln 83 tys. czynnych umów o kredyt mieszkaniowe. Nasze łączne zadłużenie z ich tytułu wynosi ponad 390 mld zł.

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY