Rodzice biorą pożyczki na prezenty dla dzieci

Rodzice biorą pożyczki na prezenty dla dzieci

author
Aneta Jankowska
29 stycznia 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
Raport Płatności Konsumenckich 2017, przygotowany przez Intrum Justitia donosi, że co trzeci polski rodzic przynajmniej raz w ciągu roku odczuwa na swoich barkach społeczną presję zakupu swoim dzieciom rzeczy, na które go nie stać. Wśród wymienianych prezentów najczęściej pojawia się telefon komórkowy.

Ankietowani w raporcie obok komórki (39% wskazań) wymieniają także buty (29%), markowe ubrania (28%), konsolę lub grę video (19%), komputer (16%) oraz inne produkty, jak rower czy aparat fotograficzny. Okazuje się, że jedna trzecia Polaków finansuje zakup produktów dla swoich dzieci z pożyczonych pieniędzy lub wykorzystuje w tym celu limit karty kredytowej.

O badaniu

Badanie przeprowadzane jest raz w roku i ma przedstawić obraz codziennego życia konsumentów, ich wydatków oraz zdolności zarządzania domowym budżetem w perspektywie miesiąca. W tym roku analizie poddano grupę 24 401 konsumentów w 24 krajach w Europie, w tym również Polaków. 

 – W tym roku skupiliśmy się na analizie sił napędowych, które powodują nadmierne wydatki konsumentów. Jedną z nich jest silna presja społeczna wywierana na rodziców, która może skutkować długoterminowym zadłużeniem. Biorąc pod uwagę dostępne, liczne opcje płatności oraz społeczną presję zakupową, jakiej poddają się Polacy, musimy zrobić więcej, aby stworzyć zaufanie i nauczyć każde nowe pokolenie zrównoważonej konsumpcji – tłumaczy Krzysztof Krauze, prezes Intrum Justitia.

Prezenty na kredyt

Prawie co trzeci polski respondent martwi się skąd wziąć pieniądze na prezenty świąteczne, przy czym 40% z nas najczęściej wydaje więcej pieniędzy na prezenty świąteczne niż zakłada. Co więcej, 1 na 3 Polaków przyznaje, że czasami musi pożyczyć pieniądze lub wykorzystać limit karty kredytowej, aby móc kupić upominki. Grudniowe wydatki Polaków potwierdzają kolejne wnioski – 1/3 Polaków określa styczeń finansowo najtrudniejszym miesiącem w całym roku.

Lubimy kupować na kredyt

47% Polaków nie widzi niczego złego w zakupie dóbr konsumpcyjnych na raty, kredyt lub za pożyczone pieniądze. Co ciekawe, ten odsetek jest wyższy tylko na Łotwie – 48% wskazań.Z drugiej strony, 27% ankietowanych nad Wisłą nie popiera nabywania dóbr konsumpcyjnych w taki sposób. Tym samym zajmujemy pod tym względem ostatnie miejsce wśród krajów, w których zostało przeprowadzone badanie. Średnia europejska takich odpowiedzi to 45%.

Rachunków nie płacimy, bo o nich zapominamy

53% respondentów deklaruje, że w ciągu ostatniego roku zdarzyło im się przynajmniej raz nie zapłacić rachunku w wymaganym terminie. Dlaczego? Polacy po prostu o tym zapominają – 59% odpowiedzi. Innymi powodami takich sytuacji są: brak środków na koncie (34%) czy problemy techniczne (15%). Ciekawe, że 5% badanych przyznało się, że celowo nie opłaciło rachunków w terminie. Blisko co trzeci Polak (28%) w trakcie ostatniego pół roku pożyczył pieniądze lub wykorzystał limit karty kredytowej, aby zapłacić rachunki.

Od kogo pożyczamy ?

Z raportu wynika, że dodatkowe środki najchętniej gromadzimy od rodziny – 39% wskazań badanych Polaków. Na kolejnym miejscu znalazł się bank (29%) oraz znajomi (22%). Co piąty z nas przekracza debet na karcie kredytowej, 14% pożycza z banku, w którym nie ma konta, 13% w serwisach internetowych lub SMS-owych, a 11% od pożyczkodawcy lub lichwiarza.

Które rachunki regulujemy w terminie ?

Wśród opłat, które Polacy starają się regulować od razu znalazły się:
 

  • rachunki za zamówienia internetowe, usługi lekarskie i dentystyczne – 88%
  • podatki – 83%
  • ubezpieczenia 80%  
  • płatności za prenumeraty gazet i czasopism, karnety sportowe i inne podobne opłaty okresowe – 79%
  • opłaty hipoteczne – 78%
  • spłata zobowiązań na karcie kredytowej – 75%
  • czynsz, opłaty za telewizję, telefon stacjonarny czy komórkowy – 60%

Pozytywnie patrzymy w przyszłość

59% polskich respondentów wierzy, że ma realną szansę na znaczną poprawę swojej sytuacji finansowej. To więcej niż wynosi średnia w Europie, gdzie takie nadzieje wyraża 47% badanych. Prawie połowa Polaków (45%) uważa, że jest lub będzie w lepszej sytuacji finansowej niż ich rodzice, a 44% już teraz widzi poprawę swoich finansów. 

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Oddziały BNP Paribas dostosowane do seniorów

Banki nieustannie starają się odpowiadać na potrzeby swoich klientów. Nierzadko takie przedsięwzięcia są nagradzane. Przykładem takiego działania jest proces dostosowywania placówek banku BNP Paribas do potrzeb osób, które przekroczyły 60. rok życia. Za to działanie bank otrzymał certyfikat OK Senior®.

author
Alicja Hirsekorn
22 maja 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Bank Spółdzielczy w Poddębicach – oddziały, kontakt, kod SWIFT, IBAN

Bank Spółdzielczy w Poddębicach to polski bank, który jest zrzeszony w Grupie BPS. Sprawdzamy oddziały banku, godziny otwarcia, kod SWIFT, infolinię oraz dane kontaktowe.

author
Patryk Byczek
06 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Długi przedawnią się po 6 latach ?

Nadchodzą zmiany w kodeksie cywilnym. Termin przedawnienia długów ma zostać skrócony z dziesięciu do sześciu lat. Długi stwierdzone wyrokiem oraz nakazem zapłaty również przedawnią się szybciej.

author
Patryk Byczek
22 stycznia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Co to jest czek GIRO?

Dla osób, które nie posiadają konta bankowego, zaciągnięcie pożyczki może być niełatwym zadaniem. Z pomocą przychodzą czeki GIRO, czyli specjalne druki umożliwiające wypłatę pożyczki w gotówce, bez konieczności dokonywania przelewu weryfikacyjnego i wypłaty środków na konto.

author
Aleksandra Gościnna
03 lutego 2022
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

neoBANK – NIP, REGON, KRS i dane adresowe

W dzisiejszych czasach dostęp do informacji o przedsiębiorstwach z różnych względów staje się kluczowy dla osób prywatnych lub firm. Sprawdź zatem najważniejsze informacje o neoBANKu, takie jak: NIP, REGON, KRS oraz dane kontaktowe.

author
Dorota Grycko
07 lutego 2024
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

PKO BP w Sulejówku

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Sulejówku – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
06 września 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj