zadluzenia.com
zamknij

Rodzina 500+ a zdolność kredytowa

Wkrótce ruszy wypłata z rządowego programu „Rodzina 500+”. Wiele osób zastanawia się, czy dodatkowe świadczenie pozytywnie wpłynie na ich zdolność kredytową.

 

Rodzina 500+ a kredyt hipoteczny

 

Nie ma jeszcze jednoznacznej odpowiedzi dotyczącej wpływu świadczenia na możliwość zaciągania kredytów hipotecznych. Eksperci są w tym temacie podzieleni. Co ciekawe, część banków już teraz poinformowała, że nie będzie uwzględniać środków „Rodzina 500 plus” przy wyliczaniu zdolności kredytowej. Te banki to:BPH, Getin Noble Bank oraz BZ WBK.

 

Pozostałe banki cały czas analizują zagadnienie. Rynek czeka zwłaszcza na zachowanie PKO BP – największego polskiego banku, z największym udziałem w rynku kredytów hipotecznych.

 

 

Z czego wynikają wątpliwości ? Rekomendacja S, wydana przez KNF, jasno wskazuje, że w procesie udzielania kredytów hipotecznych, banki powinny przyjmować dochody o charakterze stałym w całym okresie trwania kredytu.

Świadczenie w programie „Rodzina 500+” nie ma takiego charakteru: wypłacane jest do uzyskania pełnoletności przez dzieci. Poza tym, wypłata świadczenia staje pod znakiem zapytania w przypadku dojścia do władzy innych partii politycznych.

 

Uwzględnienie świadczenia „Rodzina 500+” do zdolności kredytowej przy kredytach hipotecznej miałoby gigantyczny wpływ znaczenie na całą branżę. Przede wszystkim zdolność uzyskałyby rodziny wielodzietne o niskich dochodach, które w tej chwili nie mogły sobie pozwolić na kredyt mieszkaniowy. Pozostałym rodzinom znacznie zwiększyłaby się zdolność kredytowa – dzięki niej mogliby kupować większe i droższe mieszkania. A to dobra wiadomość dla całej branży budowlanej i kredytowej, z pośrednikami finansowymi na czele.

 

Rodzina 500+ a kredyty konsumpcyjne

 

Tutaj eksperci są zgodni. Banki powinny uwzględniać dodatkowe świadczenie przy wyliczaniu zdolności do zaciągnięcia kredytów gotówkowych. Czy możemy zatem spodziewać się większej liczby Klientów w kolejce po kredyt ? Jest na to spora szansa, ale odpowiedź poznamy po 1 kwietnia 2016, kiedy banki dostosują wewnętrzne procedury.

 

 

 

Skomentuj artykuł
captcha
~fubu

mysle ze nie powinni tego liczyc do zdolnosci kredytowej   Odpowiedź

~magda

Snowfall a po co te czarnowidztwo? Ja jestem dobrej myśle i przyznam sie szczerze że dla mojej rodziny to będzie ogromna pomoc/ Nie podoba mi się jak ludzie sobie robią żarty z tego itp. Jak już te pieniądze zobaczymy to będzie to naprawdę wielka pomoc a nie powód do śmiania się że jeden zarabia gorzej a inny więcej   Odpowiedź

~snowfall

ja coś mam przeczucie że zanim ktokolwiek te 500zł zobaczy to ten rząd upadnie i tyle tego będzie   Odpowiedź

~kalcium

ok, przemawia do mnie ten argument ze staloscia dochodu - przyjdzie petru i wszystkim zabierze i jeszcze przewalutuje kredyty he he   Odpowiedź