Rodzina 500+ a zdolność kredytowa

Rodzina 500+ a zdolność kredytowa

autor wpisu
Lukasz_Zubrzycki
21 marca 2016
Wkrótce ruszy wypłata z rządowego programu „Rodzina 500+”. Wiele osób zastanawia się, czy dodatkowe świadczenie pozytywnie wpłynie na ich zdolność kredytową.

Rodzina 500+ a kredyt hipoteczny

Nie ma jeszcze jednoznacznej odpowiedzi dotyczącej wpływu świadczenia na możliwość zaciągania kredytów hipotecznych. Eksperci są w tym temacie podzieleni. Co ciekawe, część banków już teraz poinformowała, że nie będzie uwzględniać środków „Rodzina 500 plus” przy wyliczaniu zdolności kredytowej. Te banki to: BPH, Getin Noble Bank oraz BZ WBK.

Pozostałe banki cały czas analizują zagadnienie. Rynek czeka zwłaszcza na zachowanie PKO BP – największego polskiego banku, z największym udziałem w rynku kredytów hipotecznych.

Z czego wynikają wątpliwości ? Rekomendacja S, wydana przez KNF, jasno wskazuje, że w procesie udzielania kredytów hipotecznych, banki powinny przyjmować dochody o charakterze stałym w całym okresie trwania kredytu.

Świadczenie w programie „Rodzina 500+” nie ma takiego charakteru: wypłacane jest do uzyskania pełnoletności przez dzieci. Poza tym, wypłata świadczenia staje pod znakiem zapytania w przypadku dojścia do władzy innych partii politycznych.

Uwzględnienie świadczenia „Rodzina 500+” do zdolności kredytowej przy kredytach hipotecznej miałoby gigantyczny wpływ znaczenie na całą branżę. Przede wszystkim zdolność uzyskałyby rodziny wielodzietne o niskich dochodach, które w tej chwili nie mogły sobie pozwolić na kredyt mieszkaniowy. Pozostałym rodzinom znacznie zwiększyłaby się zdolność kredytowa – dzięki niej mogliby kupować większe i droższe mieszkania. A to dobra wiadomość dla całej branży budowlanej i kredytowej, z pośrednikami finansowymi na czele.

Rodzina 500+ a kredyty konsumpcyjne

Tutaj eksperci są zgodni. Banki powinny uwzględniać dodatkowe świadczenie przy wyliczaniu zdolności do zaciągnięcia kredytów gotówkowych. Czy możemy zatem spodziewać się większej liczby Klientów w kolejce po kredyt ? Jest na to spora szansa, ale odpowiedź poznamy po 1 kwietnia 2016, kiedy banki dostosują wewnętrzne procedury.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

fubu
fubu
2016-03-28 23:39:02

mysle ze nie powinni tego liczyc do zdolnosci kredytowej

magda
magda
2016-03-25 22:59:29

Snowfall a po co te czarnowidztwo? Ja jestem dobrej myśle i przyznam sie szczerze że dla mojej rodziny to będzie ogromna pomoc/ Nie podoba mi się jak ludzie sobie robią żarty z tego itp. Jak już te pieniądze zobaczymy to będzie to naprawdę wielka pomoc a nie powód do śmiania się że jeden zarabia gorzej a inny więcej

snowfall
snowfall
2016-03-24 00:59:34

ja coś mam przeczucie że zanim ktokolwiek te 500zł zobaczy to ten rząd upadnie i tyle tego będzie

kalcium
kalcium
2016-03-22 23:58:35

ok, przemawia do mnie ten argument ze staloscia dochodu - przyjdzie petru i wszystkim zabierze i jeszcze przewalutuje kredyty he he

Podobne artykuły

LOANDO Index styczeń 2020 – podsumowanie wyników
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
14 lutego 2020

LOANDO Index styczeń 2020 – podsumowanie wyników

Profi Credit we Wrześni
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
10 czerwca 2019

Profi Credit we Wrześni

Plany finansowe Polaków w Barometrze Providenta
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
23 stycznia 2020

Plany finansowe Polaków w Barometrze Providenta

Santander Bank Polska w Jastrzębiu Zdroju
Oddziały
author
Patryk Byczek
23 maja 2019

Santander Bank Polska w Jastrzębiu Zdroju

Pożyczki bez zaświadczeń Węgrów
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
22 grudnia 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Węgrów

Porównaj