zadluzenia.com
zamknij

Ubóstwo osób po 50-tce

Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA poinformowało, że dwa lata temu 27% Polaków powyżej 50. roku życia było dotkniętych ubóstwem dochodowym. W tym przykrym zestawieniu wyprzedzili nas jedynie Hiszpanie z wynikiem 30%. Niestety, nieciekawie wypadamy także pod względem zdrowia.

 

 

Analizy pokazały, że stopa ubóstwa dochodowego osób 50+ nad Wisłą należy do najwyższych w Europie. Chociaż w porównaniu do lat ubiegłych - 2006-2007 i 2011-2012, odnotowano poprawę sytuacji - wtedy w ubóstwie żyło 30% z nas. Sami również niekorzystnie postrzegamy swoją sytuację materialną - 60% Polaków zadeklarowało, że ledwo wiąże przysłowiowy koniec z końcem. Odsetek ubóstwa subiektywnego wyniósł więcej tylko w Grecji - 70%. Natomiast w Niemczech jest on o ponad 40% niższy.

 

Jesteśmy zmęczeni, mamy słabe zdrowie i szybko myślimy o emeryturze

 

Jak oceniamy swój stan zdrowia? Okazuje się, że w tym przypadku również wypadamy gorzej niż inne analizowane kraje. 22% mężczyzn i 23% kobiet oceniło swój stan zdrowia jako zły. W Czechach było to 11% badanych mężczyzn i kobiet. Najlepiej pod tym względem wypadła Grecja i Szwecja, z wynikiem 5%. 

 

- Od samego początku polskiego uczestnictwa w badaniu SHARE duża część osób w wieku 50+ klasyfikowana jest jako osoby z dużym ryzykiem depresji. U mężczyzn w ostatniej rundzie (2015 rok - PAP) było to 30%, a w przypadku kobiet aż 48%. W tym względzie wypadamy gorzej od większości krajów w Europie - tłumaczy dr hab. Michał Myck, dyrektor Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA.

 

Badanie pokazało, że osoby powyżej 50. roku życia są także mniej aktywne na rynku pracy. Zdecydowanie chętniej i szybciej przechodzimy na emeryturę - odsetek w naszym kraju znacząco przewyższa te w innych państwach Europy (dla mężczyzn w wieku do 60 lat wynosi 55%, dla kobiet w tej samej grupie wiekowej - 47%).

 

Analitycy CenEA podkreślają, że różnice w stanie zdrowia i warunkach materialnych są głównym źródłem zróżnicowania w ocenie jakości życia osób 50+.

 

- Przeciętna ocena jakości życia polskiej populacji w wieku 50 lat i więcej była niższa w porównaniu do ocen wśród osób w tym wieku we Francji, Niemczech i Szwecji i porównywalna do poziomu w Czechach i Hiszpanii - czytamy w raporcie.

 

Okazuje się, że osoby pracujące lepiej oceniają swój stan życia. Istotne w tej kwestii są także warunki pracy, które mają wpływa na nasze dalsze zatrudnienie i aktywność zawodową już po przejściu na emeryturę. 

 

Więcej o badaniu

 

Analizowane wyniki to dane Badania Zdrowia, Starzenia się Populacji i Procesów Emerytalnych "SHARE: 50+ w Europie" za 2015 rok. Badanie przeprowadzane jest co dwa lata od 2004 r. Uczestników zapytano o takie aspekty życia jak zdrowie, sytuacja rodzinna, aktywność zawodowa, emerytura, majątek i sytuacja materialna.

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY