Ubóstwo osób po 50-tce
Analizy pokazały, że stopa ubóstwa dochodowego osób 50+ nad Wisłą należy do najwyższych w Europie. Chociaż w porównaniu do lat ubiegłych – 2006-2007 i 2011-2012, odnotowano poprawę sytuacji – wtedy w ubóstwie żyło 30% z nas. Sami również niekorzystnie postrzegamy swoją sytuację materialną – 60% Polaków zadeklarowało, że ledwo wiąże przysłowiowy koniec z końcem. Odsetek ubóstwa subiektywnego wyniósł więcej tylko w Grecji – 70%. Natomiast w Niemczech jest on o ponad 40% niższy.
Jesteśmy zmęczeni, mamy słabe zdrowie i szybko myślimy o emeryturze
Jak oceniamy swój stan zdrowia? Okazuje się, że w tym przypadku również wypadamy gorzej niż inne analizowane kraje. 22% mężczyzn i 23% kobiet oceniło swój stan zdrowia jako zły. W Czechach było to 11% badanych mężczyzn i kobiet. Najlepiej pod tym względem wypadła Grecja i Szwecja, z wynikiem 5%.
– Od samego początku polskiego uczestnictwa w badaniu SHARE duża część osób w wieku 50+ klasyfikowana jest jako osoby z dużym ryzykiem depresji. U mężczyzn w ostatniej rundzie (2015 rok – PAP) było to 30%, a w przypadku kobiet aż 48%. W tym względzie wypadamy gorzej od większości krajów w Europie – tłumaczy dr hab. Michał Myck, dyrektor Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA.
Badanie pokazało, że osoby powyżej 50. roku życia są także mniej aktywne na rynku pracy. Zdecydowanie chętniej i szybciej przechodzimy na emeryturę – odsetek w naszym kraju znacząco przewyższa te w innych państwach Europy (dla mężczyzn w wieku do 60 lat wynosi 55%, dla kobiet w tej samej grupie wiekowej – 47%).
Analitycy CenEA podkreślają, że różnice w stanie zdrowia i warunkach materialnych są głównym źródłem zróżnicowania w ocenie jakości życia osób 50+.
– Przeciętna ocena jakości życia polskiej populacji w wieku 50 lat i więcej była niższa w porównaniu do ocen wśród osób w tym wieku we Francji, Niemczech i Szwecji i porównywalna do poziomu w Czechach i Hiszpanii – czytamy w raporcie.
Okazuje się, że osoby pracujące lepiej oceniają swój stan życia. Istotne w tej kwestii są także warunki pracy, które mają wpływa na nasze dalsze zatrudnienie i aktywność zawodową już po przejściu na emeryturę.
Więcej o badaniu
Analizowane wyniki to dane Badania Zdrowia, Starzenia się Populacji i Procesów Emerytalnych "SHARE: 50+ w Europie" za 2015 rok. Badanie przeprowadzane jest co dwa lata od 2004 r. Uczestników zapytano o takie aspekty życia jak zdrowie, sytuacja rodzinna, aktywność zawodowa, emerytura, majątek i sytuacja materialna.
Dodaj komentarz