Rząd weźmie pod lupę mieszkania i osoby, które zajmują się najmem krótkoterminowym. Ministerstwo Sportu i Turystyki szykuje bardzo dużo zamian, które mają wyeliminować szarą strefę w „hotelarstwie”. 

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 06.06.2018
Udostępnij:

Jeżeli wynajmujesz turystom lokal na okres krótszy niż miesiąc, będziesz zobowiązany do zarejestrowania działalności, spełnienia określonych warunków i zapłacenia podatku. Tak zwane „mieszkania na doby” mają zostać włączone do katalogu obiektów hotelarskich.

Resort turystyki podkreśla, że obowiązujące dziś przepisy są niewystarczalne, żeby z szarą strefą można było walczyć na jakimkolwiek poziomie. W przyszłości ma się to zmienić.
 

Brak szarej strefy

Opinie dotyczące zmian są podzielone. Jedni twierdzą, że zmiany spowodują kolosalny wzrost cen, przez co właściciele mieszkań zaczną jeszcze głębiej wnikać w szarą strefę i efekt będzie odwrotny od zamierzanego. Inny zaś twierdzą, że zmieni się niewiele, ponieważ znacznie większa część wynajmujących już działa legalnie. Prezes serwisu nocowanie.pl twierdzi, że w jego otoczeniu pojęcie „szara strefa” nie istnieje.

Zdaniem ekspertów wszelkie zmiany mają działać na korzyść branży hotelarskiej. Nowe przepisy mają dotknąć osoby prywatne, ale także największe na świecie, czy w Polsce, platformy zajmujące się wynajmem lokali. Wśród nich są na przykład serwisy nocowanie.pl, czy booking.com.
 

Nowy projekt

Zmiany przygotowywane przez rząd są dopiero na bardzo wczesnym etapie uzgodnień, które oczekują na wpis do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Zamiary są takie, że jednocześnie z wejściem nowych przepisów w życie, prowadzenie „działalności” trudniącej się wynajmem krótko terminowym nie było możliwe bez zarejestrowania firmy i spełniania odpowiednich warunków.

Marlena Kosiura, ekspert do spraw rynku mieszkaniowego powiedziała „Powinniśmy traktować to jak działalność gospodarczą, a nie najem mieszkaniowy, który jest rozliczany ryczałtem 8,5-procentowym…”. Zmiany w najmie krótkoterminowym mogą przynieść więcej problemów, aniżeli zakładanych pozytywów.
 

Komentarze