zadluzenia.com
zamknij

Solidarność Walcząca na monecie NBP

Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską, która upamiętnia 35-lecie powstania Solidarności Walczącej. To pierwszy taki przypadek, w którym lustro monety kolekcjonerskiej znajduje się na dwóch poziomach.

 

 


Kornel Morawiecki, założyciel i przewodniczący Solidarności Walczącej tłumaczy, że, od jej powstania w czerwcu 1982 roku, dążyła ona do obalenia ustroju komunistycznego i przywrócenia niepodległości krajów zniewolonych przez imperializm sowiecki.
 
- Organizacja składała się z około trzech tysięcy zaprzysiężonych działaczy, wydawała ponad sto tytułów podziemnej prasy, a sieć podziemnych radiostacji w kilkudziesięciu miastach Polski wyemitowała kilkaset nielegalnych audycji. Nigdy nie została rozbita pomimo zaangażowania cywilnych i wojskowych służb specjalnych – dodaje. 
 
Jak wygląda moneta ?

 
Awers monety przedstawia pękający, rozsadzany godłem polskiego państwa monolit ze słowami z programu i roty przysięgi członków Solidarności Walczącej. Nawiązuje on do tego, że to właśnie Polska przyczyniła się do skruszenia betonowego muru komunistycznego zniewolenia oraz odegrała fundamentalną rolę w obaleniu porządku jałtańskiego. Natomiast na  rewersie przedstawiono sylwetkę kobiety malującej znak Solidarności Walczącej.

 

 

 

 

Projekt graficzny awersu stworzył Robert Kotowicz, zaś rewersu Jacek Jaśkiewicz. 
 
Gdzie dostaniemy monetę ?

 
Moneta ma być dostępna w nakładzie do 20 tys. sztuk. Będzie można ją nabyć w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner, w cenie 120 zł. 
 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY