Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, pod koniec ubiegłego roku blisko 154 000 gospodarstw domowych oczekiwało na wynajęcie mieszkania od gminy. Pozytywnie jednak może zaskoczyć fakt, że na tle Europy, pod względem „gminnych lokali w zasobie mieszkaniowym”, nasz kraj nie prezentuje się najgorzej - wynika z danych zebranych przez serwis rynekpierwotny.pl.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 09.10.2018
Udostępnij:

Na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat liczba mieszkań należących do gminy spadała. Dane GUS mówią, że w 1996 roku gminy w Polsce posiadały blisko 1 690 000 mieszkań, natomiast w 2016 roku współczynnik ten wynosił jedynie około 870 000 mieszkań


 

Tendencja spadkowa

Na odnotowany spadek liczby mieszkań należących do polskich gmin wpływ miały przede wszystkim:

wyburzenie budynków ze względu na zły stan techniczny, w których znajdowały się mieszkania
sprzedaż tychże lokali.

Pod uwagę należy wziąć także momenty zaraz przed wyborami, kiedy to sprzedaż gminnych mieszkań odbywała się z nałożonymi rabatami, które sięgały od 95 do 99% ceny lokum. 

Liczba dostępnych mieszkań spada również dlatego, że oczekujących jest bardzo dużo. Obecnie mówi się o ponad 150 000 gospodarstw domowych, co w przeliczeniu na domowników, daje około pół miliona osób oczekujących na lokum. Nie ma więc szans, żeby w bardzo krótkim czasie wybudować tyle mieszkań, ile faktycznie potrzeba. W ubiegłym roku zaczęto budować jedynie 1494 mieszkania.


 

Publiczne mieszkania zagranicą

Z danych zebranych przez organizację Housing Europe wynika, że w 2017 roku takie państwa jak:

Holandia – 30%
Austria – 24%
Dania – 20,9%
Szwecja – 19%
Wielka Brytania – 17,6%
Francja – 16,8%
 

inwestowały najwięcej w mieszkania publiczne, należące do państwa, a najczęściej samorządów. 

W odniesieniu do Polski, Housing Europe twierdzi, że w naszym kraju nie ma problemu z małą liczbą mieszkań gminnych w stosunku do całkowitej liczby mieszkań. Problemami w naszym kraju są:

deficyt mieszkań w stosunku do potrzebujących gospodarstw domowych
zadłużenie czynszowe mieszkańców wobec gmin
zajmowanie mieszkań przez osoby, których sytuacja finansowa uległa znacznej poprawie.
 

Komentarze