Spada zadłużenie polskich gospodarstw domowych

Spada zadłużenie polskich gospodarstw domowych

author
Aneta Jankowska
04 czerwca 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
Firma Provident przygotowała raport o zadłużeniu Polaków. Z badania wynika, że coraz mniej polskich gospodarstw domowych ma problem z niespłaconymi zobowiązaniami.

Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej, zadłużenie gospodarstw domowych  z tytułu kredytów i pożyczek spada najszybciej. Dzieje się tak między innymi przez Komisję Nadzoru Finansowego, która wdrożyła rekomendacje zaostrzające kryteria przyznawania kredytów osobom o niższych dochodach.

Im jesteśmy bogatsi, tym chętnie się zadłużamy

W ubiegłym roku zadłużenie Polaków wynosiło blisko 35% PKB. W raporcie Providenta czytamy, że jest to optymalny dla gospodarki poziom z zachowaniem relatywnie dużego buforu bezpieczeństwa. 

Marcin Żuchowski, dyrektor ds. ryzyka kredytowego i członek zarządu Provident Polska, tłumaczy, że zwiększone potrzeby kredytowe są w dużej mierze pochodną dobrej sytuacji gospodarczej, czyli wzrostu płac i spadku bezrobocia, które przekładają się też na wzrost konsumpcji i wzrost PKB.

 – Pożyczamy, bo czujemy się bezpieczniej i chcemy jak najszybciej osiągnąć pułap życiowy, do którego aspirujemy wraz ze wszystkimi jego dobrami materialnymi – wyjaśnia dyrektor.

Jak wypadamy na tle innych państw Unii Europejskiej? W Polsce większość gospodarstw nie posiada kredytu na mieszkanie czy dom. Dzięki temu, na tle innych państw wypadamy znacznie lepiej i jesteśmy mniej zadłużeni. 

Raport podkreśla jednak, że nasz dług z tytułu kredytów konsumpcyjnych nie jest niski w porównaniu do innych nacji. 

Najszybciej zadłużają się osoby o niskich aktywach oraz młodzi

Analitycy alarmują w raporcie, że największe skłonności do zaciągania zobowiązań mają osoby młode i te o niskich aktywach. Z danych wynika, że bardzo szybko rośnie odsetek zadłużonych osób w wieku od 16 do 24 lat.

Rosnąca konsumpcja napędza rynek pożyczkowy i oczywiście vice versa. Natomiast niezależnie od sytuacji gospodarczej, warto zwracać uwagę także na to, jak osoby, które pożyczają, radzą sobie z obsługą tych zobowiązań. Wraz ze wzrostem liczby kredytów i pożyczek może bowiem rosnąć liczba osób, które mają problemy ze spłatą – to efekt skali. Według BIK-u obecnie około 8% kredytobiorców spóźnia się z regulowaniem rat powyżej 90 dni – wyjaśnia Marcin Żukowski.

Chociaż osoby poniżej 25. roku życia najczęściej mają problem ze spłacaniem swoich długów to niezależnie od wieku, każdy pożyczkobiorca powinien realnie oceniać swoje możliwości finansowe. 

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

BGK wykupi wierzytelności polskiego eksportu na Ukrainę

Polski eksport nie byłby dziś na tak wysokim poziomie, gdyby nie pomoc ze strony Banku Gospodarstwa Krajowego. Polski bank rozwoju zajmuje się między innymi wykupem wierzytelności krajowych eksporterów, ograniczając tym samym ryzyko powstania zatorów płatniczych i osiągnięcia niewypłacalności przez polskie spółki.

author
Halszka Gronek
19 października 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Facebook Pay – płatności na Instagramie i Messengerze

Facebook Pay nadchodzi wielkimi krokami – w ustawieniach możemy już zauważyć nową nazwę sekcji płatności. Można już także dodawać karty i płacić nimi w transakcjach zawieranych za pośrednictwem zarówno Facebooka (także Facebook Messenger), jak i obsługiwanego przez niego Instagrama.

author
Alicja Hirsekorn
02 września 2020
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Zmiany w egzekucji komorniczej

8 września weszły w życie ważne zmiany dotyczące egzekucji komorniczej. Ich główny cel to zwiększenie sprawności i szybkości całego postępowania.

author
Dominika Byczek
09 września 2016
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Oferta specjalna od ING Lease

Pojawiła się nowa oferta specjalna od ING Lease dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Usługa „Atrakcyjny leasing na 102,19%”  dostępna będzie od 6 grudnia bieżącego roku do końca pierwszego kwartału 2020 roku.

author
Aleksandra Gościnna
14 grudnia 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Santander Bank Polska w Sanoku

Santander Bank Polska jest drugim największym bankiem detalicznym w naszym kraju. Jeden z oddziałów banku zlokalizowany jest w Sanoku. Sprawdź dane kontaktowe do placówki i jej ofertę.

author
Patryk Byczek
27 maja 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

PKO BP w Gniewinie

PKO BP jest największym bankiem w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Gniewinie– godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
07 października 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj