Trzynastka dla emerytów to część nowego programu wyborczego przedstawionego przez Prawo i Sprawiedliwość. Dodatkowe świadczenie mieliby otrzymać wszyscy emeryci i to już od 2019 roku. Sprawdzamy, jak otrzymać trzynastą emeryturę oraz ile wynosi. Wskazujemy, czy dodatkowe świadczenie otrzymają także renciści.

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 23.02.2019
Udostępnij:

Trzynasta emerytura – od 2019

W czasie ostatniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości, ogłoszono „Nową Piątkę PIS” – czyli pakiet pięciu najważniejszych zmian, które rząd chce wprowadzić jeszcze przed tegorocznymi wyborami.

Największa zmiana dotyczy rozszerzenia świadczenia 500+ także na pierwsze dziecko.

Nie mniej emocji budzi jednak kolejna zmiana, czyli „trzynastka dla emerytów” – jednorazowe, coroczne świadczenie. Ma to być wymierna pomoc finansowa wypłacana każdemu emerytowi już 2019 roku. Kto miałby ją otrzymać i w jakiej wysokości?

Wysokość jednorazowego trzynastego świadczenia emerytalnego ma wynosić dokładnie tyle, co minimalna emerytura w danym roku. W 2019 roku kwota wypłaty trzynastej emerytury wyniesie zatem 1100 dla każdego emeryta.

Od kiedy trzynasta emerytura?

Wypłata trzynastej emerytury miałaby nastąpić w wyjątkowym dniu – 1 maja 2019, czyli w Święto Pracy. Informacja ta została oficjalnie potwierdzona na konwencji PiS przez premiera Mateusza Morawieckiego:

Koszt wprowadzenia trzynastek dla emerytów

Wypłata trzynastych świadczeń dla emerytów kosztowałaby Polski rząd około 8-9 mld zł rocznie. Dla porównania koszt wypłaty świadczenia 500+ na pierwsze dziecko kosztowałby polski budżet około 17-20 mld zł.

Trzynastka dla emerytów – co z rencistami?

Czy dodatkowe świadczenie otrzymają również renciści? W czasie konwencji Prawa i Sprawiedliwości, mówiono wyłącznie o emerytach. Zdaniem minister Elżbiety Rafalskiej, „trzynastą emeryturę” mieliby otrzymywać także renciści z tytułu częściowej i całkowitej niezdolności do pracy – takiej wypowiedzi Pani minister udzieliła w wywiadzie dla Telewizji Gorzów.

Trzynastkę dla emerytów mają otrzymać także renciści. Potwierdziła to wicepremier Beata Szydło w rozmowie z Polskim Radiem:

Jak otrzymać trzynastą emeryturę?

Wciąż nie znamy szczegółów dotyczących wypłaty „trzynastek” dla emerytów. Najprawdopodobniej dodatkowa emerytura będzie wypłacana bez składania dodatkowego wniosku.

Pierwsza wypłata ma nastąpić już 1 maja 2019 (środa). Istotne jest również pytanie co z wypłatą „trzynastek” w kolejnych latach. Prezes Jarosław Kaczyński wskazał, że: „(…) Zrobimy to w tym roku i zrobimy wszystko, żeby uczynić to także w przyszłym i w następnym”.

Sprawdź, czy komornik zajmie trzynastą emeryturę.

Nowa Piątka PiS

Wśród zmian, które chce przed tegorocznymi wyborami wprowadzić Prawo i Sprawiedliwość, są także propozycje dotyczące:

  • osób młodych,
  • pracy,
  • infrastruktury.

1. Zmiana dla młodych

Pomoc w tym zakresie jest skierowana ku osobom, które wcześnie rozpoczną swoją karierę zawodową. Osoby do 26 roku życia mają być zwolnione z podatku PIT. Oznacza to, że wszyscy „młodzi ludzie wchodzący w życie” mieliby zarabiać kwotę brutto z umowy.

koszt wprowadzenia zmiany: 2 mld zł

2. Zmiana dotycząca pracy

Zmienić mają się także warunki dotyczące zatrudnienia – wstępnie na konwencji zapowiedziano obniżenie PIT-u dla pracowników.

3. Plan na infrastrukturę

PiS proponuje także przywrócenie połączeń między gminami i powiatami w tych miejscach, gdzie obecnie komunikacja miejska jest trudno dostępna. Rząd chce wprowadzić więcej połączeń autobusowych, szczególnie takich, które będą dojeżdżać do polskich wsi.

koszt wprowadzenia zmiany: 1,5 mld zł

PiS popierał pomysł opozycji

Emerytów i rencistów w Polsce, według danych GUS z końca 2016 roku, jest prawie 9 mln. To grupa społeczna, która naprawdę potrzebuje dodatkowych pieniędzy. Seniorom często nie starcza na leki i podstawowe potrzeby.

Pomysł PO od początku podobał się partii rządzącej, dlatego możliwe, że emeryci niedługo otrzymają dodatkowe pieniądze. Posłanka Krystyna Wróblewska z PiS, w rozmowie z “Super Expressem” podkreśliła, że jest to jest pomysł, który pomoże emerytom, więc warto mu się przyjrzeć.

"

Tak dużo ludzi żyje na granicy ubóstwa. Oczywiście trzeba policzyć, ile to będzie kosztować i przyjrzeć się, jakie są możliwości budżetu. Ale jestem przekonana, że jeśli nie od razu, to za rok lub dwa będziemy w stanie go zrealizować. Tak przecież było z 500+.Na początku wydawało się, że to jest pomysł w sferze marzeń, a potem okazało się, że jednak nas na niego stać

– wyjaśniła gazecie Krystyna Wróblewska.

Pomysł platformy nie jest nowy. PSL w ubiegłym roku również wyszło z propozycją wsparcia seniorów. Partia złożyłą w Sejmie projekt ustawy, która zakładała wypłatę w grudniu każdego roku właśnie emerytom i rencistom dodatku w wysokości od 200 do 500 zł. Projektu nie przyjęto.

Dodatkowym wsparciem od państwa objęci są między innymi emeryci na Cyprze, którzy również na koniec każdego roku dostają dodatkową, trzynastą emeryturę.


Źródło:

https://twitter.com/pisorgpl

Oceń:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Średnia: 4 / 5, łącznie 7 ocen
Komentarze (21)

Czy trzeba składać wniosek aby otrzymać 13 emeryturę bo raz czytam że 13 emeryturę otrzyma każdy emeryt bez składania dodatkowego wniosku a raz że wniosek taki trzeba składać już w kwietniu to jak to właściwie ma być?

Irena Kaminska, 11 marca 2019 o 15:02

Emeryturę lub rentę należy sobie wypracować, i to jest godne i zasadne podejście do ludzi. Rozdawnictwo prowadzi do patologii , lenistwa i ubożenia społeczeństwa ,a także do nadużyć czyli zwyczajnego złodziejstwa.

emeryt mundurowy 39 lat, 9 marca 2019 o 19:20

tak mogę być kupowany. buchaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Emeryci i rencisci dostac maja pieniadze a co z osobami niepelnosprawnymi ktore maja tylko tylko 184 zl z MOPR-u ???? Takim juz nic śie nie nalezy ??

wdowa na emeryturze, 8 marca 2019 o 21:58

Z czego tu się cieszyć, oddajcie nam podatki.

I od trzynastki podatek wezmą ?

Mam 1360 zł emerytury po 30 latach pracy. Trzynastka ok, ale dlaczego brutto ? Na początku się o tym nie mówiło.

Po co emerytom ta 13-tka?Przecież i tak wnukom oddadzą. To już lepiej mieszkania by dawali tak jak to kiedyś było:-)

Monia a czemu nie to jakby twoj dochod to komornik moze zabrac 25%

rencisci tez dostana:)

Witam czy ta 13 ta emerytura może być zabrania przez komornika?

Waloryzacja miała wynosić 3.26 a dali 2.86 stad ta dobroć ,a wy się cieszycie

franek kimono, 3 marca 2019 o 16:19

jak zwykle wybory do Parlamenty i sejmu to się rozdaje

Głupota naszych wyborców jest niezmierzona. Zrobią wszystko za frytkę…

a co z ludźmi którzy są na świadczeniach przedemerytalnych???????????????

Kazimierz i Olga Pietrowscy z rodzinami, 25 lutego 2019 o 22:59

Jak Renciści nie dostaną 13 stej wypłaty świadczeń to PIS strzeli sobie w oba kolana. Rencistów jest ok 2 milionów( tyle głosów mniej dostanie pis przy wyborach)

PO i PSL rzadzili Polska przez 8 dlugich lat.dlaczego nie wprowadzali w zycie swoich genialnych propozycji dla emerytow.hipokryzja do entej potegi.dla powrotu do ukochanego koryta zrobia i powiedza wszystko a pozniej i tak beda mieli zwyklego Kowalskiego w d…

A rencistom się nic nie należy ?? co to ludzie drugiego sortu???

PIS Was kupił !
fe, fe

Jak będzie 13 to głosuję na PIS

Jak będzie ta trzynasta emerytura to głosuję za PiS`em