Trzynastka dla emerytów to część programu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości. Zgodnie z obecnymi rządu zapowiedziami świadczenie ma być wypłacane co roku. Dodatkowe pieniądze mają otrzymywać wszyscy emeryci i renciści. Sprawdzamy, jak otrzymać trzynastą emeryturę oraz ile wynosi.

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 14.08.2019
Udostępnij:

Trzynasta emerytura – od 2019

„Nowa Piątka PIS” – to pakiet pięciu najważniejszych zmian, które rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadził w życie w 2019 roku.

Największa zmiana dotyczy rozszerzenia świadczenia 500+ także na pierwsze dziecko. Nie mniej emocji obudziła jednak kolejna zmiana, czyli „trzynastka dla emerytów” – jednorazowe, coroczne świadczenie. Ma to być wymierna pomoc finansowa wypłacana każdemu emerytowi już 2019 roku. Kto miałby ją otrzymać i w jakiej wysokości?

Wysokość jednorazowego trzynastego świadczenia emerytalnego ma wynosić dokładnie tyle, co minimalna emerytura w danym roku. W 2019 roku kwota wypłaty trzynastej emerytury wyniesie zatem 1100 dla każdego emeryta.

Od kiedy trzynasta emerytura?

Pierwotnie wypłata trzynastej emerytury miałaby nastąpić w wyjątkowym dniu – 1 maja 2019, czyli w Święto Pracy. Informacja ta została oficjalnie potwierdzona na konwencji PiS przez premiera Mateusza Morawieckiego:

Emeryci i renciści świadczenia z ZUS otrzymają 1,6,10,15,20 i 25 dzień miesiąca. Podobnie będzie z wypłatą „Emerytury Plus” (oficjalna nazwa „trzynastki”).

Jednak 1 maja wypada Święto Pracy, czyli dzień ustawowo wolny od pracy. Z tego względu świadczenia będą wypłacane przez ZUS wcześniej, czyli jeszcze w kwietniu.

Potwierdził to Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUSu w rozmowie z serwisem money.pl:

"

Wszystko ze względu na Święto Pracy, które wypada 1 maja. To dzień wolny. I dlatego pieniądze zostaną wysłane wcześniej. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawsze reaguje na takie sytuacje, czyli ewentualne dni wolne i święta, i po prostu wysyła środki kilka dni wcześniej.

Osoby, które standardowo otrzymują emeryturę i rentę 1 maja, środki zobaczą już w kwietniu. Mowa zarówno o tak zwanej 13. emeryturze, jak i o standardowym świadczeniu, bo wszystko przyjdzie w jednej transzy. Część seniorów na pewno będzie miała pieniądze do dyspozycji 30 kwietnia.

Kto otrzyma trzynastą emeryturę jeszcze w kwietniu? Osoby, które otrzymują świadczenie 1. dnia każdego miesiąca. Według serwisu money.pl, chodzi o blisko milion emerytów i rencistów. Pozostałe osoby dostaną „trzynastkę” w normalnym terminie (6, 10, 15, 20 i 25 maja 2019).

Trzynasta emerytura – tylko w tym roku?

Wielu emerytów i rencistów zastanawia się, czy w przyszłym roku także otrzymają dodatkowe świadczenie. Dotychczas wszystko wskazywało na to, że póki co będzie to wyłącznie jednorazowe świadczenie.

Tak też wynikało z Aktualizacji Programu Konwergencji – rządowego dokumentu przygotowanego przez Ministerstwo Finansów. Nie znalazły się w nim żadne wzmianki dotyczące trzynastych emerytur, na co zwrócił uwagę między innymi główny ekonomista banku Credit Agricole:

Co ciekawe, według wcześniejszych informacji z ministerstwa, świadczenia miałby być wypłacane również w 2020 roku. Zapowiedzi te potwierdził w ostatnim czasie premier Mateusz Morawiecki, który podczas kampanijnego objazdu po Mazowszu powiedział: „Chcemy uregulować ustawowo kwestię „Emerytury plus”. Tak, aby seniorzy co roku dostawali „trzynastkę”.

„Będziemy starali się, żeby ci emeryci, którzy mają niskie świadczenia, czyli np. 1100 zł, czy 1,5 tys. zł, mieli wyższą waloryzację, bardziej sprawiedliwą. Jesteśmy w okresie ustalania budżetu na przyszły rok i chcemy, żeby w 2020 roku była to dobra waloryzacja procentowo–kwotowa dla tych, którzy mają niskie emerytury.

Waloryzacja powinna być korzystniejsza właśnie dla niżej uposażonych seniorów. W zależności od sytuacji budżetowej, będziemy przeznaczać więcej środków albo na „Emeryturę plus” albo na waloryzację kwotową” – dodał również premier.

Jak będzie w rzeczywistości? Wszystko prawdopodobnie będzie zależało od kondycji polskich finansów. Przypomnijmy, że koszt „trzynastek” dla emerytów w tym roku to ponad 10 mld zł.

„Trzynasta emerytura” uchwalona przez Sejm

W czwartek w pierwszym tygodniu kwietnia parlamentarzyści ostatecznie przyjęli projekt ustawy zarządzający wprowadzenie trzynastej emerytury. Za przyjęciem była zdecydowana większość posłów, jedynie 12 wstrzymało się od głosu, a 3 zagłosowało przeciw.

źródło: https://twitter.com/PremierRP

Koszt wprowadzenia trzynastek dla emerytów

Wypłata trzynastych świadczeń dla emerytów kosztowałaby Polski rząd około 8-9 mld zł rocznie. Dla porównania koszt wypłaty świadczenia 500+ na pierwsze dziecko kosztowałby polski budżet około 17-20 mld zł.

Emerytura Plus – kto może liczyć na świadczenie?

Dodatkowe świadczenie trafi do:

1) emerytów i rencistów

2) osób otrzymujących emeryturę pomostową, świadczenie kompensacyjne dla nauczycieli, zasiłek/świadczenie przedemerytalne

3) osób otrzymujących rentę socjalną, rentę rodzinną, rentę inwalidzką oraz rentę wojenną

Trzynastka dla emerytów – co z rencistami?

Czy dodatkowe świadczenie otrzymają również renciści? W czasie konwencji Prawa i Sprawiedliwości, mówiono wyłącznie o emerytach. Zdaniem minister Elżbiety Rafalskiej, „trzynastą emeryturę” mieliby otrzymywać także renciści z tytułu częściowej i całkowitej niezdolności do pracy – takiej wypowiedzi Pani minister udzieliła w wywiadzie dla Telewizji Gorzów.

Trzynastkę dla emerytów mają otrzymać także renciści. Potwierdziła to wicepremier Beata Szydło w rozmowie z Polskim Radiem:

Jak otrzymać trzynastą emeryturę?

„Trzynastka” dla emerytów i rencistów będzie wypłacana bez składania dodatkowego wniosku.

Pierwsza wypłata ma nastąpić już 1 maja 2019 (środa). Istotne jest również pytanie co z wypłatą „trzynastek” w kolejnych latach. Prezes Jarosław Kaczyński wskazał, że: „(…) Zrobimy to w tym roku i zrobimy wszystko, żeby uczynić to także w przyszłym i w następnym”.

Sprawdź, czy komornik zajmie trzynastą emeryturę.

Emerytura plus – kiełbasa wyborcza czy faktyczna pomoc?

Od samego początku dodatkowe świadczenie dla emerytów wzbudzało ogromne kontrowersje. Część osób wprost nazwało trzynastą emeryturę „kiełbasą wyborczą” – w maju czekają nas przecież wybory do Europarlamentu a na jesieni wybory parlamentarne.

Premier Mateusz Morawiecki wskazywał natomiast, że „Emerytura Plus to dowód wdzięczności dla wszystkich emerytów i rencistów. To program, który ma poprawić jakość życia seniorów”.

Jak wygląda rzeczywistość? Nie da się ukryć, że sytuacja materialna polskich emerytów nie należy do najlepszych. Według danych ZUS, w marcu 2018, średnia emerytura wynosiła:

2570 zł – w przypadku mężczyzn

1550 zł – w przypadku kobiet.

Trudno się zatem dziwić, że coraz więcej emerytów zaciąga nowe zobowiązania, najczęściej na leczenie lub po prostu „na życie”. Część seniorów wpada także w spiralę zadłużenia i decyduje się na „pożyczki bez BIK”, skierowane do osób z innymi zobowiązaniami.

Emerytura Plus – podstawa prawna

26 marca 2019, Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy „Emerytura Plus”. Jak wskazał na konferencji Premier Mateusz Morawiecki:

"

To jest pewien wyraz ogromnej wdzięczności, to nie jest prezent. Dzisiejsi emeryci są również autorami sukcesu gospodarczego Polski. W solidarności międzypokoleniowej widzę sens działań społecznych.

Nowa Piątka PiS

Wśród zmian, które chce przed tegorocznymi wyborami wprowadzić Prawo i Sprawiedliwość, są także propozycje dotyczące:

  • osób młodych,
  • pracy,
  • infrastruktury.

1. Zmiana dla młodych

Pomoc w tym zakresie jest skierowana ku osobom, które wcześnie rozpoczną swoją karierę zawodową. Osoby do 26 roku życia mają być zwolnione z podatku PIT. Oznacza to, że wszyscy „młodzi ludzie wchodzący w życie” mieliby zarabiać kwotę brutto z umowy.

koszt wprowadzenia zmiany: 2 mld zł

2. Zmiana dotycząca pracy

Zmienić mają się także warunki dotyczące zatrudnienia – wstępnie na konwencji zapowiedziano obniżenie PIT-u dla pracowników.

3. Plan na infrastrukturę

PiS proponuje także przywrócenie połączeń między gminami i powiatami w tych miejscach, gdzie obecnie komunikacja miejska jest trudno dostępna. Rząd chce wprowadzić więcej połączeń autobusowych, szczególnie takich, które będą dojeżdżać do polskich wsi.

koszt wprowadzenia zmiany: 1,5 mld zł

PiS popierał pomysł opozycji

Emerytów i rencistów w Polsce, według danych GUS z końca 2016 roku, jest prawie 9 mln. To grupa społeczna, która naprawdę potrzebuje dodatkowych pieniędzy. Seniorom często nie starcza na leki i podstawowe potrzeby.

Pomysł PO od początku podobał się partii rządzącej, dlatego możliwe, że emeryci niedługo otrzymają dodatkowe pieniądze. Posłanka Krystyna Wróblewska z PiS, w rozmowie z “Super Expressem” podkreśliła, że jest to jest pomysł, który pomoże emerytom, więc warto mu się przyjrzeć.

"

Tak dużo ludzi żyje na granicy ubóstwa. Oczywiście trzeba policzyć, ile to będzie kosztować i przyjrzeć się, jakie są możliwości budżetu. Ale jestem przekonana, że jeśli nie od razu, to za rok lub dwa będziemy w stanie go zrealizować. Tak przecież było z 500+.Na początku wydawało się, że to jest pomysł w sferze marzeń, a potem okazało się, że jednak nas na niego stać

– wyjaśniła gazecie Krystyna Wróblewska.

Pomysł platformy nie jest nowy. PSL w ubiegłym roku również wyszło z propozycją wsparcia seniorów. Partia złożyłą w Sejmie projekt ustawy, która zakładała wypłatę w grudniu każdego roku właśnie emerytom i rencistom dodatku w wysokości od 200 do 500 zł. Projektu nie przyjęto.

Dodatkowym wsparciem od państwa objęci są między innymi emeryci na Cyprze, którzy również na koniec każdego roku dostają dodatkową, trzynastą emeryturę.


Źródło:

https://twitter.com/pisorgpl

https://www.money.pl/emerytury/13-emerytura-prawie-milion-seniorow-pieniadze-zobaczy-juz-w-kwietniu-6364264804886145a.html

https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/aktualnosci/premier-mateusz-morawiecki-rzad-przyjal-projekt-ustawy-o-swiadczeniu.html

https://twitter.com/_jakub_borowski

Oceń:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Średnia: 3.64 / 5, łącznie 11 ocen
Komentarze (48)

Witam. Dlaczego nikt nie powiedział że dodatkowej emerytury nie dostaną ludzie pracujący, przebywający na świadczeniu przedemerytalnym ? Za karę?

Otrzymałem tzw trzynastą emeryturę w kwocie 888 zł.a nie jak wszędzie podają że 888,25 zł. Czy to jest następne oszustwo???

tomasz jarek, 12 maja 2019 o 14:31

poczytajcie te komentarze jak latwo sobie kupuja wyborcow za 13 pensje ludzie obudzcie sie w koncu ato nie nasza wina ze co niektorzymaja renty z zusu i dali im jeszce 13 rente zeby wiecej mieli na przechlanie ja rozumiem ludzi naprawde biednych ale u nas na osiedlu to co 4 emeryt irencista pijak to ich uszczesliwilo a biednym dzieciom nie ma komu pomoc to nasza wlasnie polska w swiecie posmiewisko

Dziękuję za te parę setek, nawet gdybym nie dostała, to i tak zagłosuję na PiS.

obywateltegokraju, 1 maja 2019 o 18:01

krzyki kto komu dał a kto powinien dać… Zwróćcie lepiej uwagę na przybyszów za wschodniej granicy, którzy wyciągają nasze polskie pieniądze, na dotacje za mieszkania, na dotacje do zatrudniania, na stypendia w szkołach, na stypendia na uczelniach, na 500+, na emerytury, nawet „mama +”. Socjal im wypłacany czy pracodawcom, uczelniom, szkołom, jest wyższymi kwotami niż kwoty dla naszych rodaków!

Andrzej Biedny, 1 maja 2019 o 13:32

Dzięki PISie.Te 888 zł przeznaczę na świetny biznes nisko nakładowy ale za to wysokodochodowy.Kupuję dopiero teraz bo z mojej renty 950 nigdy nie starczało narzędzia i otwieram działalność w szarej strefie .Teraz pożyję.Będę dorabiał do głosowej renty i nie będę musiał płacić podatków.Dzięki Tobie Jarku ,pomogłeś mi będę mógł teraz żyć godnie.Będę się za Ciebie modlił.

Jaka to trzynastka? Trzynastka to równowartość świadczenia które dostaje człowiek co miesiąc. Więc jeśli ktoś ma 2000 emerytury to jego 13ka powinna być w wysokości 2000 a nie jakieś 880.

Teraz wam daja a potem benda wam z rent sciagac to co wam dali!!!🤣🤣🤣

Nauczyciele strajkowali I nic niechca Im dac rencisci niestrajkowali I dostali 13 emeryture to jest sprawiedliwosc?!!!!

do wszystkich popierających obecną władze której się wstydzę wstyd mi za wszystkich w sejmie cały rząd wstydzę się za premiera prezydenta Ludzie opamiętajcie się, 18 kwietnia 2019 o 08:34

nie odmawiam nigdy gdy ktoś za nic daruje mi dodatkowe pieniądze ubolewam jedynie nad faktem jawny dowód na to ,że ktoś odnalazł lampę Alladyna lub zaczarowany ołówek mimo szczerej niechęci do obecnej władzy mimo tego że nigdy nie oddałem nie oddam i nigdy nie oddam na tą partię swojego głosu nie będę narzekał gdy moje konto powiększy się o trzynastą emeryturę nie będę nawet dzięk.wał aż trudno przez gardło przechodzi to słowo ze względu na wielką antypatię do obecnej władzy no cóż wniosek jeden głupota nie boli przypomina się słynne powiedzenie gdyby głupota miała skrzydła to obecna władza latał by jak gołębica wstydzę się, że tacy ludzie są u władzy stosują chwyty polegające na kupowaniu głosów sami sobie wypłacają nagrody świąteczne słowem dramat wstyd mi za osoby w sejmie oraz za niski poziom wykształcenia ludzi w sejmie( jeśli ktoś kiedyś rzucał kamieniami w szkołę to nic dziwnego że obecnie tak bardzo krytykuje nauczycieli) czego jaś się nie nauczył tego Jan nie będzie umiał DRAMAT tragedia rozpacz

śmiech na sali litości ci co mają 5 skromnych tysiaczków emeryturkiu i co mają skromny tysiączek dostaną po równo dzięki już wiem na kogo głosować.

Atanazy Bazakbal, 29 marca 2019 o 09:41

Program PO: zabierz babci dowód i 13. emeryturę

To miejcie 1200zl I ciekawe czy wam starczy na oplaty leki jedzenie a juz nic nie mowie zeby cos sobie kupic lub wyjechac gdzies .niech daja jak najwiecej nawet co miesiac te 13 niech beda

czemu jestescie nastawieni wrogo do OBOWIAZKU wyplaty emerytury osobom ktore korzystaja przeciez /w wiekszosci ilosciowej/ z tzw. kapitalu czyli zwracane sa pieniadze tych ludzi zabrane kiedys w formie skladek ???

Dajcie wszystko emerytom bo sa tacy biedni akurat I dalej nasze panstwo zadluzajcie!

Pis juz was kupil swoimi obiecankami byle zebyscie nanich glosowali zenada…………….

Jak zadbala partia o ludzi jak groszem niesmierdza!

Na chore dzieci to niema pieniedzy a na 13 to maja ciekawe zkad!Kazdy ma tyle Ile sobie zasluzyl takie jest moje zdanie!!!

Niech dalej dlug robia!!!!

Ludzie otwurzcie oczy niedajcie sie kolejny raz oszukac!!!!!

Obiecanki…….Nieglosujcie nanich bo to oszusci I klamcy obiecuja zeby tylko nanich glosowac a pieniadze zkad wezna na ich obietnice…..Jak ich niemaja I niebenda miec…

Poco im 13 maja emerytury?

Nieglosowac nanich to sa oszusci I kļamcy!!!!

Obiecanki cacanki a gupiemu radosc!Tylko poto zeby nanich glosowac?

Niepowinni dostac!Polska I tak zadluzona skad wezna pieniadze na to?

To jest chyba pierwsza partia co zadbała o ludzi. Brawo i dziękuję

Emeryci powinni otrzymywać emeryturę BEZ PODATKU

Czy trzeba składać wniosek aby otrzymać 13 emeryturę bo raz czytam że 13 emeryturę otrzyma każdy emeryt bez składania dodatkowego wniosku a raz że wniosek taki trzeba składać już w kwietniu to jak to właściwie ma być?

Irena Kaminska, 11 marca 2019 o 15:02

Emeryturę lub rentę należy sobie wypracować, i to jest godne i zasadne podejście do ludzi. Rozdawnictwo prowadzi do patologii , lenistwa i ubożenia społeczeństwa ,a także do nadużyć czyli zwyczajnego złodziejstwa.

emeryt mundurowy 39 lat, 9 marca 2019 o 19:20

tak mogę być kupowany. buchaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Emeryci i rencisci dostac maja pieniadze a co z osobami niepelnosprawnymi ktore maja tylko tylko 184 zl z MOPR-u ???? Takim juz nic śie nie nalezy ??

wdowa na emeryturze, 8 marca 2019 o 21:58

Z czego tu się cieszyć, oddajcie nam podatki.

I od trzynastki podatek wezmą ?

Mam 1360 zł emerytury po 30 latach pracy. Trzynastka ok, ale dlaczego brutto ? Na początku się o tym nie mówiło.

Po co emerytom ta 13-tka?Przecież i tak wnukom oddadzą. To już lepiej mieszkania by dawali tak jak to kiedyś było:-)

Monia a czemu nie to jakby twoj dochod to komornik moze zabrac 25%

rencisci tez dostana:)

Witam czy ta 13 ta emerytura może być zabrania przez komornika?

Waloryzacja miała wynosić 3.26 a dali 2.86 stad ta dobroć ,a wy się cieszycie

franek kimono, 3 marca 2019 o 16:19

jak zwykle wybory do Parlamenty i sejmu to się rozdaje

Głupota naszych wyborców jest niezmierzona. Zrobią wszystko za frytkę…

a co z ludźmi którzy są na świadczeniach przedemerytalnych???????????????

Kazimierz i Olga Pietrowscy z rodzinami, 25 lutego 2019 o 22:59

Jak Renciści nie dostaną 13 stej wypłaty świadczeń to PIS strzeli sobie w oba kolana. Rencistów jest ok 2 milionów( tyle głosów mniej dostanie pis przy wyborach)

PO i PSL rzadzili Polska przez 8 dlugich lat.dlaczego nie wprowadzali w zycie swoich genialnych propozycji dla emerytow.hipokryzja do entej potegi.dla powrotu do ukochanego koryta zrobia i powiedza wszystko a pozniej i tak beda mieli zwyklego Kowalskiego w d…

A rencistom się nic nie należy ?? co to ludzie drugiego sortu???

PIS Was kupił !
fe, fe

Jak będzie 13 to głosuję na PIS

Jak będzie ta trzynasta emerytura to głosuję za PiS`em