zadluzenia.com
zamknij

Spór co do płacy minimalnej 2019

Wyższa płaca minimalna to postulat związków zawodowych. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ) proponuje kwotę nie mniejszą niż 2383 zł. To o ponad 104 zł więcej niż deklaruje Niezależny Samorządny Związek Zawodowy “Solidarność” (NZSS).

 

 

Rada Ministrów przyjęła propozycję podwyższenia płacy minimalnej w nadchodzącym roku do kwoty 2220 zł. Podstawowa stawka godzinowa ma wynosić 14,50 zł. Związki zawodowe chcą więcej. 

 

To za mało

 

NSZZ "Solidarność" proponuje, aby podnieść minimalne wynagrodzenie za pracę w kolejnym roku, o co najmniej 8,5%. OPZZ sugeruje podwyżkę o minimum 13,5%

 

Minimalna stawka godzinowa wynosiłaby wtedy kolejno 14,86 zł i 15,50 zł.

 

Jak podaje PAP, Piotr Duda - przewodniczący NSZZ “Solidarność”, twierdzi, że propozycja rządu w sprawie minimalnego wynagrodzenia jest nie do przyjęcia. Podobnie uważa również ekspert OPZZ - Piotr Szumlewicz, który wyznał w rozmowie z PAP, że związki są po prostu rozczarowane.

 

Szumlewicz dodał także, że polscy pracownicy zarabiają bardzo mało, a płaca minimalna jest zdaniem związku, głównym instrumentem rządu na rzecz poprawy sytuacji pracowników.

 

Wydatki budżetu w związku z planowaną podwyżką wzrosną o 215 mln zł w skali rokuDziś, minimalne wynagrodzenie sięga 2100 zł, a minimalna stawka na godzinę to 13,70 zł.

Przypominamy, że płaca minimalna to prawnie ustalony najniższy dopuszczalny poziom wynagrodzenia za pracę najemną (na podstawie umowy o pracę). Poziom określa się w postaci stawki lub minimalnego zarobku za pracę w obowiązującym wymiarze czasowym (najczęściej w ciągu miesiąca). Płacę minimalną ustala państwo, a samo wynagrodzenie jest niezależne od poziomu kompetencji pracownika czy innych składników wynagrodzenia

 

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY