Dni wolne od pracy 2021

Dni wolne od pracy 2021

author
Dominika Byczek
29 grudnia 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Kategoria

Dni wolne od pracy na dany rok interesują wszystkich pracowników. Dzięki dobremu wykorzystaniu ustawowego wolnego można zaplanować sobie w ciągu roku kilka dłuższych weekendów. Sprawdzamy, jak kształtuje się kalendarz wolnych od pracy dni w roku 2021.

Dni ustawowo wolnych od pracy (świątecznych) jest w każdym roku trzynaście. W tym roku aż 6 spośród nich wypada jednak w sobotę lub niedzielę (co nie jest tak do końca złe, ponieważ daje nam możliwość “odebrania” dnia wolnego w innym terminie).

Pamiętajmy, że wolne możemy odebrać jedynie za święto, które przypada w sobotę. W 2021 roku są dwa takie dni: 1 maja i 25 grudnia. 

Dni wolne od pracy 2021 – tabela

dataświętodzień tygodnia
1 stycznia 2021Nowy Rokpiątek
6 stycznia 2021Święto Trzech Króliśroda
4 kwietnia 2021Wielkanocniedziela
5 kwietnia 2021Wielkanocponiedziałek
1 maja 2021Święto Pracysobota
3 maja 2021Święto Konstytucji Trzeciego Majaponiedziałek
23 maja 2021Zesłanie Ducha Świętegoniedziela
3 czerwca 2021Boże Ciałoczwartek
15 sierpnia 2021Święto Wojska Polskiegoniedziela
1 listopada 2021Dzień Wszystkich Świętychponiedziałek
11 listopada 2021Święto Niepodległościśroda
25 grudnia 2021Boże Narodzeniesobota
26 grudnia 2021Boże Narodzenieniedziela

Do dni wolnych (co prawda nie od pracy, ale od szkoły) wyjątkowo nie musimy w tym roku uwzględniać przypadających w różnych terminach ferii zimowych, ponieważ rząd zdecydował o tym, że ferie zimowe we wszystkich województwach w roku 2021 będą trwać w tym samym terminie – od 4 do 17 stycznia.

Dat dni ustawowo wolnych od pracy nie da się natomiast przesunąć i kalendarz jest dokładnie taki, jak zaprezentowaliśmy go powyżej w tabeli i jak prezentujemy ponownie na poniższym wykazie.

Jak zaplanować urlop na rok 2021?

Bardzo korzystnie pod względem liczby dni wolnych zapowiada się styczeń – pierwszy wolny dzień przypada już w noworoczny piątek. Przy dobrych wiatrach po nim większość pracowników może skorzystać jeszcze z wolnego weekendu. Co więcej, już w drugim tygodniu przypada kolejny dzień wolny od pracy – w środę obchodzimy święto Trzech Króli.

Po tym okresie wolnych dni czekają nas długie tygodnie pracy bez świąt – następne wolne przypada dopiero na Wielkanoc, w tym roku obchodzoną wyjątkowo wcześnie, już na początku kwietnia.

Niespełna miesiąc później przed nami majówka – w tym roku przypadająca dość pechowo, ponieważ w większości pokrywa się z weekendem. Pierwszy maja przypada w sobotę, a trzeci maja w poniedziałek – żeby zrobić sobie długi weekend, trzeba by było wziąć zatem tak naprawdę dodatkowe cztery dni wolnego.

Pod koniec maja i na początku czerwca przypadają jeszcze dwa wolne dni, ale jednego z nich praktycznie nie odczujemy. Zesłanie Ducha Świętego obchodzone jest w 2021 roku w niedzielę. Dopiero Boże Ciało wypada w dzień roboczy (czwartek), a więc biorąc po nim wolny piątek możemy zyskać czterodniowy weekend na samym początku czerwca.

Wyczekiwane przez wszystkich sierpniowe święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w tym roku nie przyniesie nam ulgi w postaci dnia wolnego, ponieważ wypada niestety w niedzielę.

Inaczej jest natomiast ze świętem listopadowym – Wszystkich Świętych wypada w tym roku w poniedziałek, więc nasz weekend będzie co najmniej trzydniowy. Na cztery dni wolnego mamy natomiast szansę w listopadzie – 11 listopada wypada w czwartek, więc wystarczy nam wziąć wolne w piątek, by cieszyć się długim wolnym.

Nie poszalejemy natomiast w Boże Narodzenie – raz na kilka lat zdarza się sytuacja, że te święta przypadają w weekend i właśnie taka sytuacja spotka nas w roku 2021. Nie odczujemy nawet wolnego popołudnia w wigilię, kiedy większość sklepów i zakładów zamyka się o godzinie 14:00. Będzie to dla nas po prostu wcześniejsze wyjście z pracy w piątek.

Długie weekendy 2021

Skoro mamy do odebrania dwa dni wolne za święta przypadające w sobotę, to najlepiej wziąć je zatem:

  • 4 czerwca (piątek),
  • 12 listopada (piątek).

W takim wariancie uzyskamy dwa długie czterodniowe weekendy:

– 4, 5, 6, 7 czerwca,
– 11, 12, 13, 14 listopada.

Mamy też szansę na zrobienie sobie dwóch dziewięciodniowych weekendów – w obu jednak przypadkach musimy dobrać sobie aż cztery dni wolnego.

Wolne opłaca się wziąć jeszcze w dniach:

  • 4, 5, 6 i 7 maja,
  • 2, 3, 4, 5 listopada.

Uzyskamy wtedy dwa dziewięciodniowe weekendy. Pierwszy z nich potrwa od pierwszego do dziewiątego maja. Drugi natomiast możemy mieć od trzydziestego października do siódmego listopada.

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Santander Consumer Bank Brzeg

Santander Consumer Bank placówka Brzeg Santander Consumer Bank posiada w Brzegu jedną placówkę: – ul. Długa 27, 49-306 Brzeg Santander Consumer Bank placówki Brzeg Santander...

author
Dorota Grycko
20 lipca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Sprawdź, ile dopłacasz za OC na raty

Sprawdź, o ile droższe są polisy w przypadku zapłaty składki ubezpieczenia w ratach na konkretnym przykładzie kierowcy.

author
Aneta Jankowska
21 lipca 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

ING Bank Śląski w Krapkowicach

ING Bank Śląski placówki w Krapkowicach ING Bank Śląski posiada jeden oddział w Krapkowicach: – ul. 1 Maja 2, 47-300 Krapkowice. ING Bank Śląski oddział Krapkowice ul. 1...

author
Dominika Byczek
07 lipca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Becikowe – najważniejsze informacje

W Polsce świeżo upieczonym rodzicom przysługuje prawo do jednorazowej zapomogi z tytułu posiadania dziecka. Tak zwane becikowe wypłacane jest już od 2006 roku. Sprawdzamy, na jakich zasadach przyznane jest świadczenie oraz jak złożyć wniosek.

author
Aleksandra Gościnna
25 lutego 2022
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Kolejne udogodnienia w ramach “Wsparcia dla Ciebie” w Credit Agricole

W związku z panującą w Polsce epidemią koronawirusa Credit Agricole po raz kolejny wychodzi na przeciw swoim Klientom. Bank stale zachęca do niewychodzenia z domu i bankowania przez Internet. Tym razem instytucja zaproponowała swoim Klientom rabaty i okazje w sklepach internetowych swoich partnerów wchodzących w skład Klubu Rabatowego.

author
Patryk Byczek
24 kwietnia 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

BNP Paribas wspiera przedsiębiorców w serwisie OLX

BNP Paribas poinformował w najnowszym komunikacie o udzieleniu wsparcia dla przedsiębiorców, którzy chcą zaistnieć online. W związku z tym Bank przygotował 1000 złotych dla firm na start.

author
Patryk Byczek
27 maja 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj