zadluzenia.com
zamknij

Sprawdź jak wygląda nowy banknot 500 zł

Już w przyszłym roku do naszych portfeli może trafić nowy banknot o nominale 500 zł. Zdaniem NBP, dzięki niemu zmniejszą się koszty funkcjonowania NBP.

 

Nowy banknot wygląda tak:

 

 

 

 

 

Na banknocie znajdziemy wizerunek Jana III Sobieskiego. Podobnie jak w przypadku poprzednich, całość zaprojektował Andrzej Heidrich. Producentem banknotów będzie Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A.

 

Jak wyjaśnia prezes Narodowego Banku Polskiego – Marek Belka: „Jednym z celów NBP jest zapewnienie bezpiecznego i efektywnego obrotu gotówkowego w Polsce, który będzie odpo­wiadał na zapotrzebowanie obywateli i przedsiębiorstw. Wprowadzenie do obiegu banknotu 500 zł wpisuje się w realizację tego zadania. W pierwszych latach banknot 500 zł będzie służył głównie do przechowywania zapasu strategicznego w NBP, będzie więc rzadko spotykany w obiegu. Nowy nominał pozwoli jednak obniżyć koszty zamawiania i przechowywania zapasu strategicznego w banku, czego efektem będą m.in. oszczędności w funkcjonowaniu NBP”.

 

Ile banknotów w Polsce

 

W Polsce, w powszechnym obiegu znajduje się aktualnie aż 1,77 mld sztuk wszystkich banknotów. Wartość obiegu gotówkowego to ponad 170 mld złotych, a największy wzrost popytu zanotował banknot 200 zł.

 

Nowy banknot 500 zł możecie również zobaczyć na oficjalnym kanale NBP na YouTube:

 

https://www.youtube.com/watch?v=dvcwOlo2PQo&list=PLDB02232B53DFC2AC

 

Skomentuj artykuł
captcha
~ePortfel com pl

Bardzo ciekawy design.   Odpowiedź

~pan_marek

Wszędzie trąbią o tym banknocie we wszystkich mediach dosłownie o tym słyszę a jak znam życie to nigdy w życiu tego banknoty na oczy nie zobaczę. 200 zł jest mega rzadkie a co dopiero 500 zł. Ale król Sobieski dostojny, nie powiem   Odpowiedź

~ramadanix

Król Sobieski zatrzymał muzułmański potop pod Wiedniem. To chyba nie przypadek że akurat tego wielkiego polskiego króla wybrano na ten banknot?   Odpowiedź

~here

Idealny do programu rodzina pincet plus :)   Odpowiedź