Już w przyszłym roku do naszych portfeli może trafić nowy banknot o nominale 500 zł. Zdaniem NBP, dzięki niemu zmniejszą się koszty funkcjonowania NBP.

Autor: Tadeusz Miziak
Dodano: 06.06.2016
Udostępnij:

Nowy banknot wygląda tak:

Na banknocie znajdziemy wizerunek Jana III Sobieskiego. Podobnie jak w przypadku poprzednich, całość zaprojektował Andrzej Heidrich. Producentem banknotów będzie Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A.

Jak wyjaśnia prezes Narodowego Banku Polskiego – Marek Belka: „Jednym z celów NBP jest zapewnienie bezpiecznego i efektywnego obrotu gotówkowego w Polsce, który będzie odpo­wiadał na zapotrzebowanie obywateli i przedsiębiorstw. Wprowadzenie do obiegu banknotu 500 zł wpisuje się w realizację tego zadania. W pierwszych latach banknot 500 zł będzie służył głównie do przechowywania zapasu strategicznego w NBP, będzie więc rzadko spotykany w obiegu. Nowy nominał pozwoli jednak obniżyć koszty zamawiania i przechowywania zapasu strategicznego w banku, czego efektem będą m.in. oszczędności w funkcjonowaniu NBP”.

Ile banknotów w Polsce

W Polsce, w powszechnym obiegu znajduje się aktualnie aż 1,77 mld sztuk wszystkich banknotów. Wartość obiegu gotówkowego to ponad 170 mld złotych, a największy wzrost popytu zanotował banknot 200 zł.

Nowy banknot 500 zł możecie również zobaczyć na oficjalnym kanale NBP na YouTube:

https://www.youtube.com/watch?v=dvcwOlo2PQo&list=PLDB02232B53DFC2AC

Komentarze (4)
ePortfel com pl, 15 czerwca 2016 o 14:23

Bardzo ciekawy design.

Wszędzie trąbią o tym banknocie we wszystkich mediach dosłownie o tym słyszę a jak znam życie to nigdy w życiu tego banknoty na oczy nie zobaczę. 200 zł jest mega rzadkie a co dopiero 500 zł. Ale król Sobieski dostojny, nie powiem

Król Sobieski zatrzymał muzułmański potop pod Wiedniem. To chyba nie przypadek że akurat tego wielkiego polskiego króla wybrano na ten banknot?

Idealny do programu rodzina pincet plus 🙂