Dodatek za rozłąkę – najważniejsze informacje

Dodatek za rozłąkę – najważniejsze informacje

author
Halszka Gronek
13 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Niektóre zawody wiążą się z koniecznością ciągłego przebywania w podróżach służbowych. Czasami pracownik zmuszony jest nawet do stałego zamieszkania w miejscu innym niż dotychczasowe. W takich przypadkach warto jest postarać się o przyznanie dodatku z tytułu rozłąki z rodziną. Komu przysługuje tego typu świadczenie? Jaka jest jego wysokość?

Spis treści:

 1. Dodatek za rozłąkę – co to jest?
 2. Kiedy przysługuje dodatek za rozłąkę?
 3. Ile wynosi dodatek za rozłąkę?
 4. Podsumowanie
Zwiń spis treści

Dodatek za rozłąkę – co to jest?

Dodatek za rozłąkę jest jedną z form dodatkowego wynagrodzenia pracownika czy też właściwie formą finansowej rekompensaty wypłacanej osobie w związku z rozłąką. Co to oznacza w praktyce? 

Osoby oddelegowane do pracy w innym miejscu często muszą zmagać się z tym, że są one pozbawione codziennego i naturalnego kontaktu z bliskimi. Rozłąka dotyczy przede wszystkim rodziny, lecz warto pamiętać także o partnerach, znajomych, przyjaciołach i o całym otaczającym nas środowisku. Praca z dala od znanych i bliskich nam twarzy jest ciężka, a dla wielu nawet niemożliwa. Lecz ci, którzy podejmą się wyzwania, często mogą liczyć na przyznanie rozłąkowego, czyli właśnie dodatku z tytułu rozłąki. 

Niestety Kodeks pracy nie nakłada na pracodawców obowiązku wypłacania tego typu dodatku na rzecz pracowników, którzy zostali przeniesieni do pracy w odległe rejony. Można powiedzieć, iż rozłąkowe jest dodatkiem fakultatywnym w przypadku umów o pracę oraz umów cywilnoprawnych, takich jak umowa zlecenia lub umowa o dzieło. Oznacza to, iż  osoba zatrudniająca (przedsiębiorca) może z własnej dobrej woli przyznać rozłąkowe – lecz nie musi.

Warto jednak dodać, iż istnieje pewna ściśle określona grupa osób, którym dodatek z tytułu rozłąki należy się bezwzględnie. Szczególnie uprzywilejowane pod tym względem są grupy zawodowe związane z instytucjami państwowymi. Bodaj najbardziej oczywistym przykładem są zawodowi żołnierze, którzy często zmuszani są do zmiany miejsca zamieszkania i pracy. Niestety nie zawsze przeniesieniu może zostać poddana także rodzina żołnierza. Jeżeli jesteś żołnierzem i potrzebujesz dodatkowej gotówki, sprawdź oferty kredytów dla żołnierzy.

Kiedy przysługuje dodatek za rozłąkę?

Wyjaśniając kwestię tego, kiedy i w jakich przypadkach obowiązywać będzie prawo do dodatku rozłąkowego, kluczowe zdaje się być rozróżnienie tego, kiedy wyjazd służbowy jest delegacją, a kiedy dotyczy on oddelegowania pracownika do innej miejscowości. 

Z delegacją mamy do czynienia wtedy, kiedy pracownik otrzymuje polecenie wyjazdu służbowego. Ten może trwać – w zależności od danej sytuacji – dzień, kilka dni, a czasem nawet kilka tygodni. Co istotne jednak, mimo wyjazdu pracownik nie zmienia miejsca zamieszkania.

Natomiast o oddelegowaniu możemy mówić wtedy, gdy pracownik jest wysyłany do innego miejsca pracy. Z tego powodu zmienia się jego miejsce zamieszkania i utrudniony jest bezpośredni kontakt z bliskimi. Właśnie za oddelegowanie, a nie za delegację, polskie prawo przewiduje wypłatę dodatku za rozłąkę. Jednak nie wszyscy oddelegowani mogą liczyć na tego typu profity.

Grupy zawodowe, którym należy się dodatek

W myśl obowiązujących przepisów rozłąkowe bezwzględnie należy się jedynie wąskiej i ustawowo wskazane grupie osób zawodowo związanymi z instytucjami państwowymi. Mowa o: 

 1. żołnierzach zawodowych,
 2. funkcjonariuszach celnych, 
 3. urzędnikach państwowych, 
 4. sędziach Sądu Najwyższego.

Osoby zatrudnione na umowie o pracę, a także na umowach cywilnoprawnych, którym została zaproponowana praca w innym miejscu (oddelegowanie), nie mogą liczyć na odgórnie przyznane rozłąkowe. Oczywiście dodatek tego typu może zostać im wypłacony, lecz premia zależeć będzie w pełni od indywidualnej decyzji przedsiębiorcy. Ani pracodawca, ani zleceniodawca, ani zamawiający dzieło nie mają obowiązku dodatkowego nagrodzenia czy finansowego zrekompensowania rozłąki osoby zatrudnionej i oddelegowanej do pracy w odległym regionie. 

Ile wynosi dodatek za rozłąkę?

Zgodnie z literą prawa dodatek za rozłąkę wynosi 95% stawki diety określonej w odrębnych przepisach. Wysokość pełnej diety dziennej, jaką ustaliło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, wynosi 45 złotych. Oznacza to, iż dzienny dodatek z tytułu rozłąki wypłacany na rzecz oddelegowanego pracownika równy jest kwocie 42,75 złotych.

Warto dodać, iż indywidualne przepisy w kwestii dodatku rozłąkowego dotyczą żołnierzy zawodowych. W ich przypadku rozłąkowe wypłacane jest ryczałtem w miesięcznej wysokości odpowiadającej 18-krotności diety z tytułu podróży służbowej. Oznacza to, iż do standardowego wynagrodzenia żołnierza dolicza jest premia w wysokości 810 złotych miesięcznie. Ponadto raz w miesiącu na koszt wojska żołnierz może także odwiedzić swoją rodzinę. Na koniec warto jeszcze zaznaczyć, iż uprawniony do otrzymania rozłąkowego pracownik nie może liczyć na wypłatę dodatku za czas:

 • urlopu wypoczynkowego, 
 • podróży służbowej, za którą otrzymuje dietę, 
 • pobytu w szpitalu, 
 • pobytu u rodziny (w ramach odwiedzin), 
 • nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, 
 • ponownego oddelegowania do miejsca stałego zamieszkania.

Podsumowanie

Dodatek za rozłąkę – najważniejsze informacje

 1. Dodatek za rozłąkę jest jedną z form dodatkowego wynagrodzenia pracownika czy też właściwie formą finansowej rekompensaty wypłacanej osobie w związku z rozłąką.
 2. Rozłąkowe przyznawane jest w przypadku stałego oddelegowania, a nie w przypadku delegacji, czyli wyjazdu służbowego nie wiążącego się ze zmianą stałego miejsca zamieszkania.
 3. Kodeks pracy nie nakłada na pracodawców obowiązku wypłacania tego dodatku rozłąkowego na rzecz pracowników, którzy zostali przeniesieni do pracy w odległe rejony.
 4. Rozłąkowe jest dodatkiem fakultatywnym w przypadku umów o pracę oraz umów cywilnoprawnych. Wypłata dodatku zależy od dobrej woli pracodawcy.
 5. Istnieje pewna ściśle określona grupa osób, którym dodatek z tytułu rozłąki należy się bezwzględnie. Szczególnie uprzywilejowane pod tym względem są grupy zawodowe związane z instytucjami państwowymi.
 6. Rozłąkowe bezwzględnie należy się między innymi żołnierzom zawodowym, funkcjonariuszom służb specjalnych, urzędnikom państwowym oraz sędziom Sądu Najwyższego.
 7. Dodatek za rozłąkę wynosi 95% stawki diety z tytułu podróży. Oznacza to, iż dzienna stawka rozłąkowego wypłacana na rzecz oddelegowanego pracownika równa jest kwocie 42,75 złotych.
 8. W przypadku żołnierzy zawodowych rozłąkowe wypłacane jest ryczałtem w miesięcznej wysokości odpowiadającej 18-krotności diety (810 złotych miesięcznie).
author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Alior Bank w Wąbrzeźnie

Alior Bank to jeden z największych banków detalicznych w kraju. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Wąbrzeźnie – dowiedz się, jakie są godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
04 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Pożyczki od 20 lat – najlepsze oferty

Większość firm udziela pożyczek osobom od 20. roku życia. Sprawdzamy najlepsze oferty pożyczek od 20 lat dostępne w sieci, bez wychodzenia z domu. Maksymalna kwota pożyczki sięga nawet 60 000 złotych.

author
Aleksandra Gościnna
16 lutego 2022
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Jak płacić BLIKiem w City Handlowy?

Chcesz zapłacić zbliżeniowo BLIKIEM lub wykonać przelew BLIK w City Handlowym, ale nie wiesz, jak to zrobić? Zapoznaj się z naszym poradnikiem, w którym krok po kroku wskazujemy, jak wykonać wszystkie działania związane z BLIKIEM w City Handlowym.

author
Dorota Grycko
10 kwietnia 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

NOTUS Finanse – oddział w Sieradzu

Szukasz firmy zajmującej się pośrednictwem finansowym w Sieradzu? Bardzo dobrze trafiłeś. NOTUS Finanse może być bardzo dobrym wyborem.

author
Patryk Byczek
15 października 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bank Spółdzielczy w Łobżenicy – oddziały, kontakt, kod SWIFT, IBAN

Bank Spółdzielczy w Łobżenicy to polski bank, który jest zrzeszony w Grupie BPS. Sprawdzamy oddziały banku, godziny otwarcia, kod SWIFT, infolinię oraz dane kontaktowe.

author
Patryk Byczek
03 października 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

PKO BP w Strumieniu

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Strumieniu – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
22 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj