18 sklepów sieci Tesco zostanie wkrótce zamkniętych. Informacja o zwolnieniach pracowników pojawiła się już w styczniu. Pracę może stracić nawet 600 osób. 

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 13.02.2018
Udostępnij:

Tesco rozpoczęło swoją działalność w Polsce w 1995 roku. Pierwszy sklep sieć otworzyła trzy lata później w 1998 roku w Centrum Handlowym Wrocław Bielany. W ostatnich latach liczba sklepów maleje – w 2015 roku zamknięto cztery supermarkety, a rok później zniknęło już siedem placówek. W ubiegłym roku zrezygnowano z dziewięciu, a w 2018 roku przyszedł czas na kolejne likwidacje. Jeszcze kilka lat temu Tesco zatrudniało w Polsce prawie 30 000 pracowników, dziś jest to już 23 908 osób.

18 sklepów do zamknięcia

Firma zaznacza, że chcąc ograniczyć falę zwolnień, pracownicy mają zostać przeniesieni do innych sklepów lub zająć inne stanowiska. Na stronie sieci możemy przeczytać, że decyzja o zamknięciu placówek nie była łatwa, ale konieczna.

Teraz najważniejsze dla nas jest zapewnienie wsparcia dla pracowników, których dotyczą zmiany, w tym zaoferowanie jak największej ich liczbie alternatywnych stanowisk w pobliskich sklepach. Chciałbym osobiście podziękować wszystkim koleżankom i kolegom z tych sklepów za wszystko, co robili, by dbać o naszych klientów – wyjaśnia Martin Behan, dyrektor zarządzający Tesco w Polsce.

Po tegorocznych zmianach, sieć będzie w posiadaniu 401 placówek nad Wisłą.

Lista sklepów Tesco przeznaczonych do zamknięcia:

– Gliwice Toszecka (supermarket)

– Rydułtowy Ładna (mały hipermarket)

– Siemianowice Śląskie (supermarket)

– Skoczów Morcinka (supermarket)

– Garwolin Targowa (supermarket)

– Oświęcim Nojego (supermarket)

– Oświęcim Śniadeckiego (supermarket)

– Ruda Śląska Górnośląska (supermarket)

– Lubaczów Baziaka (supermarket)

– Brzeszcze (mały hipermarket)

– Knurów 1 Maja (supermarket)

– Ustroń Cieszyńska (supermarket)

– Świdnica Marcinkowskiego (supermarket)

– Dębica Kościuszki (supermarket)

– Środa Wielkopolska (supermarket)

– Stalowa Wola Okulickiego (supermarket)

– Łódź Przybyszewskiego (supermarket)

– Piotrków Trybunalski Szkolna (supermarket)

Większość placówek pracować będzie do marca. 

Informacje od związkowców

Związkowcy NSZZ "Solidarność" poinformowali, że pracę może stracić 367 osób na stanowiskach podstawowych, a 233 na stanowiskach kierowniczych. W rozmowie z tvn24bis.pl Elżbieta Jakubowska, przewodnicząca NSZZ "Solidarność" przy Tesco Polska, poinformowała, że kolejne spotkanie ze związkowcami w sprawie zwolnień jest zaplanowane na 14 lutego.

Tesco planuje przeprowadzić zwolnienia od 23 lutego do 31 marca bieżącego roku.

Inne zmiany sieci

Firma planuje również zmiany, które będą dotyczyć organizacji pracy w sklepach. W komunikacie na stronie internetowej Tesco czytamy, o większej elastyczności i lepszej, efektywniejszej obsłudze klienta. 

Częścią procesu będzie zmniejszenie liczby kierowników zespołów w dużych sklepach. Chcemy zaoferować wszystkim pracownikom, których dotyczy zmiana, pomoc w przeniesieniu się na inne stanowiska, by zminimalizować liczbę osób, które opuszczą firmę – dodaje Martin Behan.

Tesco jest brytyjską siecią hipermarketów i supermarketów, która posiada swoje filie również w innych krajach. Na samym początku sieć zajmowała się sprzedażą żywności, a później rozszerzyła swoją ofertę na odzież, sprzęt elektroniczny i samochody. Do 2003 roku przedsiębiorstwo miało w posiadaniu ponad 2000 sklepów różnej wielkości (hipermarkety, mniejsze sklepy czy punkty przy stacjach benzynowych). Sklepy Tesco spotkamy w takich krajach jak: Irlandia, Węgry, Czechy, Słowacja, Tajlandia, Korea Południowa, Chiny (Tajwan), czy Malezja.

Komentarze (0)

Apeki LEKOteka zamykane są przed czasem, niby czynne do 19:00 w soboty i do 20:00 od poniedziałku do piątku. Trudno jeśli kierownik apteki na to pozwala. Można iść do innej apteki bez logo LEKOTEKA.