Tesco zamyka 18 sklepów w Polsce

Tesco zamyka 18 sklepów w Polsce

author
Aneta Jankowska
13 lutego 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
18 sklepów sieci Tesco zostanie wkrótce zamkniętych. Informacja o zwolnieniach pracowników pojawiła się już w styczniu. Pracę może stracić nawet 600 osób. 

Tesco rozpoczęło swoją działalność w Polsce w 1995 roku. Pierwszy sklep sieć otworzyła trzy lata później w 1998 roku w Centrum Handlowym Wrocław Bielany. W ostatnich latach liczba sklepów maleje – w 2015 roku zamknięto cztery supermarkety, a rok później zniknęło już siedem placówek. W ubiegłym roku zrezygnowano z dziewięciu, a w 2018 roku przyszedł czas na kolejne likwidacje. Jeszcze kilka lat temu Tesco zatrudniało w Polsce prawie 30 000 pracowników, dziś jest to już 23 908 osób.

18 sklepów do zamknięcia

Firma zaznacza, że chcąc ograniczyć falę zwolnień, pracownicy mają zostać przeniesieni do innych sklepów lub zająć inne stanowiska. Na stronie sieci możemy przeczytać, że decyzja o zamknięciu placówek nie była łatwa, ale konieczna.

Teraz najważniejsze dla nas jest zapewnienie wsparcia dla pracowników, których dotyczą zmiany, w tym zaoferowanie jak największej ich liczbie alternatywnych stanowisk w pobliskich sklepach. Chciałbym osobiście podziękować wszystkim koleżankom i kolegom z tych sklepów za wszystko, co robili, by dbać o naszych klientów – wyjaśnia Martin Behan, dyrektor zarządzający Tesco w Polsce.

Po tegorocznych zmianach, sieć będzie w posiadaniu 401 placówek nad Wisłą.

Lista sklepów Tesco przeznaczonych do zamknięcia:

– Gliwice Toszecka (supermarket)

– Rydułtowy Ładna (mały hipermarket)

– Siemianowice Śląskie (supermarket)

– Skoczów Morcinka (supermarket)

– Garwolin Targowa (supermarket)

– Oświęcim Nojego (supermarket)

– Oświęcim Śniadeckiego (supermarket)

– Ruda Śląska Górnośląska (supermarket)

– Lubaczów Baziaka (supermarket)

– Brzeszcze (mały hipermarket)

– Knurów 1 Maja (supermarket)

– Ustroń Cieszyńska (supermarket)

– Świdnica Marcinkowskiego (supermarket)

– Dębica Kościuszki (supermarket)

– Środa Wielkopolska (supermarket)

– Stalowa Wola Okulickiego (supermarket)

– Łódź Przybyszewskiego (supermarket)

– Piotrków Trybunalski Szkolna (supermarket)

Większość placówek pracować będzie do marca. 

Informacje od związkowców

Związkowcy NSZZ "Solidarność" poinformowali, że pracę może stracić 367 osób na stanowiskach podstawowych, a 233 na stanowiskach kierowniczych. W rozmowie z tvn24bis.pl Elżbieta Jakubowska, przewodnicząca NSZZ "Solidarność" przy Tesco Polska, poinformowała, że kolejne spotkanie ze związkowcami w sprawie zwolnień jest zaplanowane na 14 lutego.

Tesco planuje przeprowadzić zwolnienia od 23 lutego do 31 marca bieżącego roku.

Inne zmiany sieci

Firma planuje również zmiany, które będą dotyczyć organizacji pracy w sklepach. W komunikacie na stronie internetowej Tesco czytamy, o większej elastyczności i lepszej, efektywniejszej obsłudze klienta. 

Częścią procesu będzie zmniejszenie liczby kierowników zespołów w dużych sklepach. Chcemy zaoferować wszystkim pracownikom, których dotyczy zmiana, pomoc w przeniesieniu się na inne stanowiska, by zminimalizować liczbę osób, które opuszczą firmę – dodaje Martin Behan.

Tesco jest brytyjską siecią hipermarketów i supermarketów, która posiada swoje filie również w innych krajach. Na samym początku sieć zajmowała się sprzedażą żywności, a później rozszerzyła swoją ofertę na odzież, sprzęt elektroniczny i samochody. Do 2003 roku przedsiębiorstwo miało w posiadaniu ponad 2000 sklepów różnej wielkości (hipermarkety, mniejsze sklepy czy punkty przy stacjach benzynowych). Sklepy Tesco spotkamy w takich krajach jak: Irlandia, Węgry, Czechy, Słowacja, Tajlandia, Korea Południowa, Chiny (Tajwan), czy Malezja.

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

YMEY
YMEY
2018-09-02 15:06:50

Apeki LEKOteka zamykane są przed czasem, niby czynne do 19:00 w soboty i do 20:00 od poniedziałku do piątku. Trudno jeśli kierownik apteki na to pozwala. Można iść do innej apteki bez logo LEKOTEKA.

Podobne artykuły

eBOK leasingowy w Banku Millennium

Nowość w bankowości elektronicznej Banku Millennium. Od 1 lutego 2019 roku Klienci mogą korzystać z nowej opcji w platformie Millenet: eBOK leasingowy. Dzięki niej wszystkie usługi – i te bankowe, i te leasingowe – znajdą się w jednym miejscu.

author
Dominika Byczek
03 lutego 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

BGK zarządza funduszem na wsparcie firm z Polski Wschodniej

Wschód Polski kusi swoją naturalnością i sielskością, stanowiąc wyjątkowo atrakcyjny obszar o ogromny potencjalne inwestycyjnym dla przedsiębiorców. Region ten wciąż pozostaje nieodkryty i niedoceniony, lecz niedługo się to zmieni – wszystko za sprawą wsparcia z projektu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka”.

author
Halszka Gronek
06 października 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

PKO BP w Sieradzu

PKO BP jest największym bankiem w Polsce. Sprawdź placówki i oddziały w Sieradzu – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
21 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Darmowe pożyczki na Święta – ranking

400 zł – tyle średnio wydamy na zbliżające się Święta Wielkanocy. To wprawdzie dwa razy mniej niż wydajemy na Boże Narodzenie, ale i tak część osób może mieć kłopoty z dopięciem budżetu. Sprawdziliśmy, gdzie dostaniemy darmowe pożyczki na Święta.

author
Patryk Byczek
17 marca 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Polacy pokochali karty zbliżeniowe?

Jak wynika z raportu NBP karty zbliżeniowe stanowią już 57% wszystkich wydawanych kart przez Banki. Liczba takich kart pod koniec 2013 roku wyniosła blisko 20 mln.

author
Patryk Byczek
06 stycznia 2014
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Raport BIK pomoże spadkobiercom

Rosnąca popularność pożyczania sprawia, że coraz częściej pojawia się ryzyko, że dziedziczenie zakończy spłatą góry długów zmarłego. Dlatego przed przejęciem spadku należy sprawdzić jego stan.

author
Patryk Byczek
06 listopada 2013
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj