Ile kosztują badania DNA?

Ile kosztują badania DNA?

author
Sandra Tessmer
14 czerwca 2019

Geny są największym nośnikiem informacji nie tylko o tym, jak wyglądamy, ale również o naszych chorobach i predyspozycjach zdrowotnych. Testy DNA nie należą do najtańszych, ale są bardzo pomocne w profilaktyce i leczeniu. Sprawdziliśmy, ile kosztują.

Testy DNA – ile mogą kosztować?

Każdego roku powiększa się oferta rynkowa testów DNA, które wykonywane mogą być w celu leczenia chorób czy ich profilaktyki. Kwota, jaką zapłacimy za badania zależy od ilości badanych genów oraz rodzaju zastosowanej metody.

Badania genetyczne kosztują od 200-400 złotych, do ponad 10 tysięcy. Najniższe koszty generuje wykonanie analizy genetycznej jednego genu – cena podczas takiego badania to około kilkuset złotych. Kilka, często nawet kilkanaście genów bada się w przypadku kompleksowej diagnostyki genetycznej nowotworów, a koszty będą odpowiednio wyższe i mieszczą się zazwyczaj w kwocie 1500-2000 zł.

W przypadku badania ojcostwa – cena wynosi średnio 550-1000 zł, a zakresie badania porównywane są 16, 22 lub 24 markery genetyczne. Zarówno u dziecka jak i u domniemanego ojca, a czasem również u matki.

Istnieje możliwość  również poznania całego materiału genetycznego pacjenta. Jest to jednak najdroższy rodzaj analizy – jego cena może wynieść nawet około 12 tysięcy złotych.

Oprócz ilości badanych genów dla kosztów badania DNA, znaczenie ma metoda, jaka została wykorzystana. Zazwyczaj stosuje się metody oparte o reakcję łańcuchową polimerazy i sekwencjonowanie. Technika ta pozwala na powielenie łańcuchów DNA.

Dlaczego warto wykonać testy DNA?

Największą zaletą zrobienia takich badań jest brak potrzeby powtarzania diagnostyki. Jednorazowa analiza jest wystarczająca, ponieważ materiał genetyczny nie zmienia się od momentu poczęcia aż do śmierci. Wynik badania jest więc zawsze aktualny.

Ponadto, nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania analizy genetycznej. Aktualny stan zdrowia, stosowane leki, czy wiek nie będą miały wpływu na genom człowieka – badania te można wykonać zawsze. Nie ma również potrzeby specjalnego przygotowania do badania.

Samo przeprowadzenie badań jest niezwykle proste, bezpieczne i nie obciąża znacząco badanej osoby. do wykonania badań potrzebny jest tylko materiał genetyczny, zawierający komórki – najczęściej krew lub wymaz. W przypadku badania na ojcostwo materiał genetyczny można wyizolować z materiału, który znajdziemy na użytkowanych przedmiotach.

Co istotne, testy DNA mają wysoką wiarygodność laboratoryjną. Ich pewność wynosi powyżej 99%, co oznacza, że zaistnienie fałszywego wyniku zdarza się w bardzo rzadkich przypadkach.

Podsumowanie

Chociaż badanie DNA nie jest najtańsze, może nam przysłużyć na lata w odpowiedniej diagnostyce czy nawet dobraniu odpowiedniej dla naszego organizmu diety. Warto rozważyć zrobienie badań, w szczególności, że wykonamy je tylko raz w życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Alior Bank w Plewiskach
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
21 lipca 2019

Alior Bank w Plewiskach

Jak będzie wyglądało 500+ dla emerytów ?
Wpisy
author
Aneta Jankowska
07 września 2017

Jak będzie wyglądało 500+ dla emerytów ?

Zdzisław Sokal odwołany z KNF
Bez kategorii
autor wpisu
Natalia Narloch
19 grudnia 2018

Zdzisław Sokal odwołany z KNF

Czynsz opłacamy na końcu
Blog
author
Dominika Sobieraj
27 września 2018

Czynsz opłacamy na końcu

Produkt miesiąca: Hapi Pożyczki
Wpisy
autor wpisu
Tadeusz_Miziak
07 października 2015

Produkt miesiąca: Hapi Pożyczki

Tarcza antykryzysowa – dopłaty do czynszów
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
29 kwietnia 2020

Tarcza antykryzysowa – dopłaty do czynszów

Porównaj