W Polsce pojawią się pierwsze miejskie alkomaty, dzięki którym kierowcy sprawdzą swój stan trzeźwości zanim zdecydują się na jazdę samochodem.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 14.11.2017
Udostępnij:

Trzeźwa i bezpieczna stolica

Mieszkańcy Warszawy będą mieli okazję skorzystać z miejskich alkomatów. Mają one trafić na razie przede wszystkim na parkingi osiedlowe oraz w okolice pubów i barów, czyli w miejsca, gdzie sprzedaje się alkohol i po prostu wsiada do aut.

Miejskie alkomaty to pomysł stołecznych urzędników z Miejskiego Biura Pomocy i Projektów Społecznych. Portal haloursynow.pl informuje, że rozesłali oni właśnie do wszystkich dzielnic w Warszawie pismo z prośbą o wskazanie odpowiedniej lokalizacji pod urządzenia.

Urządzenia mają być certyfikowane, a wyglądem zbliżone do tych, których używa policja. Urzędnikom chcą, aby alkomaty były estetyczne – mają zostać umieszczone w obudowie, która może być elementem małej architektury. Wstępna założenia zapowiadają, że mają mieć około 2 metrów wysokości.

O finalnej lokalizacji mają zdecydować mieszkańcy w konsultacjach społecznych.

Usługa za symboliczną opłatą

Aktualnie nie wiadomo, kiedy rozpoczną się testy nowej usługi. Urzędnicy zapewniają jednak, że najwcześniej mieszkańcy skorzystają z alkomatów w wakacje w 2018 roku. 

Korzystanie z publicznych alkomatów nie będzie darmowe – przez okres testów od kierowców ma być pobierana symboliczna opłata w wysokości 1 zł.

Komentarze