Tylko 12% Polaków chce pracować za granicą
Chcemy pracować w kraju
Zgodnie z danymi podanymi przez CBOS, 86% z nas nie jest zainteresowanych pracą za granicą. Za taką możliwością jest tylko 12% respondentów.
Uzyskane wyniki są podobne do tych z ostatnich dziesięciu lat. Chociaż część z nas chciałoby wyjechać “za chlebem” poza Polskę, to 10% badanych, którzy odpowiedzieli twierdząco, nic w tym celu nie zrobiło.
Doświadczenie w pracy za granicą
Badanie CBOS przeanalizowało również historię respondentów, dotyczącą ich wyjazdów zarobkowych. 20% Polaków deklaruje, iż ma doświadczenie pracy za granicą. Zwykle są to panowie. Stosunek pracujących mężczyzn poza krajem do kobiet wynosi 25% do 15%. Wiek również ma tu znaczenie – wyjazdy zarobkowe częściej deklarują młodsi badani:
- 23% osób w wieku od 18 do 40 lat
- 17% osób powyżej 40. roku życia
Z informacji CBOS wynika, że większość osób szukała lepszej pracy za granicą po 2004 roku. 11% badanych deklaruje, że w ostatnich dziesięciu latach co najmniej raz wyjechało za granicę do pracy, w tym:
- 54% zrobiło to raz,
- 15% dwa razy,
- 9% trzy razy
- 19% cztery lub więcej razy
Dlaczego wyjeżdżamy za granicę? Przede wszystkim chcemy zarabiać więcej niż w Polsce – 72% wskazań respondentów. Jeśli już decydujemy się na wyjazd, to zwykle poza krajem spędzamy kilka miesięcy.
Kierunki emigracji zarobkowej Polaków
Do najczęściej deklarowanych miejsc należą:
- 36% respondentów w trakcie ostatnich dziesięciu lat pracowało w Niemczech
- 31% badanych w trakcie ostatnich dziesięciu lat pracowało w Wielkiej Brytanii
CBOS przeprowadził badanie metodą wywiadów bezpośrednich, wspomaganych komputerowo (CAPI), na początku października.
Dodaj komentarz