Tylko 2 miesiące z niskim wkładem własnym

Tylko 2 miesiące z niskim wkładem własnym

author
Aneta Jankowska
02 listopada 2016
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
Coraz więcej osób może zdecydować się na zakup nowego lokum z racji na podwyższenie minimalnego wkładu własnego od nowego roku i kończące się środki z programu “Mieszkanie dla Młodych”.  Z drugiej jednak strony banki już zaczęły podwyższać marże.  Zwykle pod koniec roku obserwowany jest wzrost zainteresowania nieruchomościami. Teraz może być inaczej.  

 

Nowy wkład własny z nowym rokiem

W styczniu oprócz nowego roku przywita nas kolejna podwyżka minimalnego wymaganego wkładu własnego. W 2016 r. podniósł się on z 10 do 15%, a w 2017 r. będzie wynosił już 20%.  Może być to niemałym utrudnieniem dla wszystkich, którzy polują na własne mieszkanie. Warto dodać, że dwa lata temu wkład własny wynosił tylko 5%. 

Skąd zmiany ?

Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała o zaostrzeniu zasad przyznawania kredytu, co spowodowało podniesienie oczekiwanego udziału własnego.  Mimo to, jak tłumaczy Katarzyna Dmowska z ANG Spółdzielni Doradców Kredytowych, Istnieje rozwiązanie dla tych, którzy nie posiadają odpowiednich środków finansowych: 
 
Rekomendacja S dopuszcza mniejszy wkład własny, z tym że musi on być dodatkowo zabezpieczony. Zgodnie z tymi wytycznymi, banki mogą udzielić kredytu do 90 proc. wartości nieruchomości, ale będą wymagać zabezpieczenia w postaci np. ubezpieczenia. Należy jednak pamiętać, że ustalanie wysokości wkładu własnego to indywidualna decyzja każdego banku.

W 2017 tylko połowa środków z MdM

W lipcu skończyła się pierwsza pula pieniędzy z programu Mieszkanie dla Młodych na przyszły rok. Do końca 2017 r. o wsparcie będą mogły starać się te osoby, które postanowią poczekać na mieszkanie do 2018 r. Dlatego wnioski można składać tylko na te inwestycje, które zostaną zakończone właśnie w 2018 r. Można jeszcze szansa zawalczyć o dofinansowanie od stycznia z puli przeznaczonej na nowy rok, ale to nie będzie takie proste z racji na duże zainteresowanie odbiorców programu MdM. W tym wypadku warto się rozejrzeć za inwestycjami, które zostaną ukończone za dwa lata.  

Odpowiedź banków

Raport Narodowego Banku Polskiego, który zawiera przewidywania przewodniczących komitetów kredytowych, donosi, że III kwartale znacznie zaostrzono politykę kredytową w bankach. Może to przełożyć się na spadek popytu na nieruchomości. To już czwarty kwartał z rzędu, kiedy banki zaostrzyły kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych.

Jak wynika z wyliczeń ANG Spółdzielni Doradców Kredytowych, jeżeli będziemy chcieli kupić lokum jeszcze w tym roku, to, przy mieszkaniu o wartości 300 tys. zł, obowiązujący do końca roku 15% wkład własny wyniesie 45 tys. zł. Reszta kwoty – 255 tys. zł, przy jednej z najpopularniejszych ofert na rynku z marżą 1,80% i przy oprocentowaniu 3,52% daje ratę miesięczną w wysokości ok. 1148 zł. W całym, trzydziestoletnim okresie, do spłaty będzie ok. 413 248,58 zł, więc odsetki wyniosą 158 248.58 zł. 

Natomiast od stycznia, przy kredycie na mieszkanie o cenie 300 tys. zł, wymagany wkład własny będzie wynosił już 60 tys. zł.
 
Ceny w stolicy

Za metr kwadratowy średniej wielkości mieszkania w Warszawie zapłacimy 7719 zł na rynku pierwotnym. Jeśli dysponujemy 300 tys. zł, stać nas na nowe 38-metrowe mieszkanie. Co ciekawe, za metr kwadratowy kawalerki zapłacimy 8131 zł, a mieszkania powyżej 60 metrów – 7952 zł. Droższe są mieszkania na rynku wtórnym.  
 
Coraz więcej mieszkań – coraz większy wybór

Jak pokazują dane GUS, w pierwszych dziewięciu miesiącach 2016 r. oddano w całej Polsce do użytkowania ponad 112 tys. mieszkań. To około 11% więcej w porównaniu z tym samym okresem w ubiegłym roku. Co więcej, wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym na budowę ponad 154 tys. mieszkań, czyli o 11,8%. więcej niż w 2015 r. Największy wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania w okresie od stycznia do września obecnego roku, zanotowano w województwie lubuskim (o 33,1%), a najmniejsze w województwie łódzkim (spadek o 9,6%). W województwie podlaskim oddano tyle samo mieszkań co rok temu. 

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt konsolidacyjny Szamotuły

Potrzebujesz kredytu konsolidacyjnego, z którego mógłbyś skorzystać w Szamotułach? Jeśli tak – w naszym rankingu znajdziesz wszystkie oferty zebrane w jednym miejscu. Maksymalnie możesz uzyskać nawet 200 000 zł.

author
Patryk Byczek
07 czerwca 2022
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Exito z rekordowo wysoką karą od UOKiK

Prawie 4 mln zł – tyle do zapłacenia ma firma Exito z Opalenicy, która organizowała pokazy kierowane głównie do seniorów. Prezes UOKiK postanowił nałożyć tę rekordowo wysoką karę między innymi za obiecywanie płatnych później nagród oraz brak możliwości odstąpienia od umowy. Celem tych nieuczciwych praktyk byli seniorzy, których zapraszano na pokazy.

author
Alicja Hirsekorn
08 sierpnia 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Usunięcie danych z BIG

Biura Informacji Gospodarczej to coraz bardziej popularne narzędzie tzw. miękkiej windykacji. Wpis do rejestru dłużników znacznie obniża wiarygodność finansową danej osoby i zmniejsza szanse uzyskania pożyczki lub kredytu. Sprawdź, kiedy można usunąć dane z BIG.

author
Dorota Grycko
20 stycznia 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Pożyczki bez BIK Miechów

Pożyczka bez BIK to produkt finansowy, który jest dostępny bez weryfikacji Klienta w Biurze Informacji Kredytowej. Nie oznacza to jedna, że Klienci nie będą w ogóle weryfikowani. Firmy pożyczkowe używają indywidualnych systemów, które pozwalają na szybkie sprawdzenie zdolności kredytowych potencjalnych pożyczkobiorców, a także sięgają po statystyki z Biur Informacji Gospodarczej. Tego rodzaju pożyczki dostępne są w całej Polsce, także dla mieszkańców Miechowa i okolic.

author
Aleksandra Gościnna
07 lipca 2022
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Bank Spółdzielczy we Mstowie – oddziały, kontakt, kod SWIFT, IBAN

Bank Spółdzielczy we Mstowie to polski bank, który jest zrzeszony w Grupie BPS. Sprawdzamy oddziały banku, godziny otwarcia, kod SWIFT, infolinię oraz dane kontaktowe.

author
Patryk Byczek
01 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Ile zarabia nawigator?

Kojarzy się nam często z mężczyzną w białym ubraniu, w koszuli z charakterystycznym kołnierzem i nakryciem głowy. Okazuje się jednak, że marynarz to bardzo szerokie pojęcie, które kryje za sobą wiele różnych obowiązków. Sprawdziliśmy, ile zarabiają marynarze.

author
Sandra Tessmer
09 grudnia 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.
Porównaj