Tylko 2 miesiące z niskim wkładem własnym

Tylko 2 miesiące z niskim wkładem własnym

author
Aneta Jankowska
02 listopada 2016
Coraz więcej osób może zdecydować się na zakup nowego lokum z racji na podwyższenie minimalnego wkładu własnego od nowego roku i kończące się środki z programu “Mieszkanie dla Młodych”.  Z drugiej jednak strony banki już zaczęły podwyższać marże.  Zwykle pod koniec roku obserwowany jest wzrost zainteresowania nieruchomościami. Teraz może być inaczej.  

 

Nowy wkład własny z nowym rokiem

W styczniu oprócz nowego roku przywita nas kolejna podwyżka minimalnego wymaganego wkładu własnego. W 2016 r. podniósł się on z 10 do 15%, a w 2017 r. będzie wynosił już 20%.  Może być to niemałym utrudnieniem dla wszystkich, którzy polują na własne mieszkanie. Warto dodać, że dwa lata temu wkład własny wynosił tylko 5%. 

Skąd zmiany ?

Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała o zaostrzeniu zasad przyznawania kredytu, co spowodowało podniesienie oczekiwanego udziału własnego.  Mimo to, jak tłumaczy Katarzyna Dmowska z ANG Spółdzielni Doradców Kredytowych, Istnieje rozwiązanie dla tych, którzy nie posiadają odpowiednich środków finansowych: 
 
Rekomendacja S dopuszcza mniejszy wkład własny, z tym że musi on być dodatkowo zabezpieczony. Zgodnie z tymi wytycznymi, banki mogą udzielić kredytu do 90 proc. wartości nieruchomości, ale będą wymagać zabezpieczenia w postaci np. ubezpieczenia. Należy jednak pamiętać, że ustalanie wysokości wkładu własnego to indywidualna decyzja każdego banku.

W 2017 tylko połowa środków z MdM

W lipcu skończyła się pierwsza pula pieniędzy z programu Mieszkanie dla Młodych na przyszły rok. Do końca 2017 r. o wsparcie będą mogły starać się te osoby, które postanowią poczekać na mieszkanie do 2018 r. Dlatego wnioski można składać tylko na te inwestycje, które zostaną zakończone właśnie w 2018 r. Można jeszcze szansa zawalczyć o dofinansowanie od stycznia z puli przeznaczonej na nowy rok, ale to nie będzie takie proste z racji na duże zainteresowanie odbiorców programu MdM. W tym wypadku warto się rozejrzeć za inwestycjami, które zostaną ukończone za dwa lata.  

Odpowiedź banków

Raport Narodowego Banku Polskiego, który zawiera przewidywania przewodniczących komitetów kredytowych, donosi, że III kwartale znacznie zaostrzono politykę kredytową w bankach. Może to przełożyć się na spadek popytu na nieruchomości. To już czwarty kwartał z rzędu, kiedy banki zaostrzyły kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych.

Jak wynika z wyliczeń ANG Spółdzielni Doradców Kredytowych, jeżeli będziemy chcieli kupić lokum jeszcze w tym roku, to, przy mieszkaniu o wartości 300 tys. zł, obowiązujący do końca roku 15% wkład własny wyniesie 45 tys. zł. Reszta kwoty – 255 tys. zł, przy jednej z najpopularniejszych ofert na rynku z marżą 1,80% i przy oprocentowaniu 3,52% daje ratę miesięczną w wysokości ok. 1148 zł. W całym, trzydziestoletnim okresie, do spłaty będzie ok. 413 248,58 zł, więc odsetki wyniosą 158 248.58 zł. 

Natomiast od stycznia, przy kredycie na mieszkanie o cenie 300 tys. zł, wymagany wkład własny będzie wynosił już 60 tys. zł.
 
Ceny w stolicy

Za metr kwadratowy średniej wielkości mieszkania w Warszawie zapłacimy 7719 zł na rynku pierwotnym. Jeśli dysponujemy 300 tys. zł, stać nas na nowe 38-metrowe mieszkanie. Co ciekawe, za metr kwadratowy kawalerki zapłacimy 8131 zł, a mieszkania powyżej 60 metrów – 7952 zł. Droższe są mieszkania na rynku wtórnym.  
 
Coraz więcej mieszkań – coraz większy wybór

Jak pokazują dane GUS, w pierwszych dziewięciu miesiącach 2016 r. oddano w całej Polsce do użytkowania ponad 112 tys. mieszkań. To około 11% więcej w porównaniu z tym samym okresem w ubiegłym roku. Co więcej, wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym na budowę ponad 154 tys. mieszkań, czyli o 11,8%. więcej niż w 2015 r. Największy wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania w okresie od stycznia do września obecnego roku, zanotowano w województwie lubuskim (o 33,1%), a najmniejsze w województwie łódzkim (spadek o 9,6%). W województwie podlaskim oddano tyle samo mieszkań co rok temu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt hipoteczny Reda
Kredyty miasta
autor wpisu
Marta Janusz
23 lutego 2022

Kredyt hipoteczny Reda

Wakacje z matematyką w mBanku
Wpisy
author
Patryk Byczek
11 maja 2018

Wakacje z matematyką w mBanku

Lombardy w Sosnowcu
Lombardy
author
Patryk Byczek
08 marca 2022

Lombardy w Sosnowcu

Kasa Stefczyka Inowrocław
Oddziały
author
Patryk Byczek
17 października 2020

Kasa Stefczyka Inowrocław

Alior Bank w Prudniku
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
19 czerwca 2019

Alior Bank w Prudniku

Dzieci rejestrujemy przez Internet
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
12 sierpnia 2020

Dzieci rejestrujemy przez Internet

Porównaj