Z najświeższych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że pracownicy gastronomii i zakwaterowania, budowlańcy oraz górnicy mieli do czynienia z najwyższymi w tym roku podwyżkami. Jak podaje GUS, w sektorze przedsiębiorstw średnie wynagrodzenie wynosiło 4778,78 złotych brutto.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 24.10.2018
Udostępnij:

W roku poprzednim, w okresie od stycznia do września, średnia pensja była niższa o 7,2% od wynagrodzeń w tym samym czasie w roku bieżącym. 


 

Wzrost pensji

Najwyższy wzrost wynagrodzenia odnotowano w 3 branżach:
 

1. Górnictwo i wydobycie

2. Budownictwo

3. Zakwaterowanie i gastronomia

Ponadto, wzrost pensji odnotowano także w administracji i działalności wspierającej. Tam wskaźnik poszedł w górę o 7,7%. Kolejną branżą jest przetwórstwo przemysłowe, mechanika samochodowa oraz handel. We wszystkich trzech sektorach zaobserwowany wzrost wyniósł po 7,3%.

Najwyższe wynagrodzenia
 

Główny Urząd Statystyczny pokazał także dane dotyczące sektorów, które zarabiają najwięcej. Na pierwszym miejscu znalazła się branża informacyjna i komunikacyjna. Pracownicy w ramach tej sekcji zarabiają średnio 5900 złotych na rękę, czyli około 8415 złotych brutto.

Kolejno wzięto pod uwagę przemysł produkujący:

energię elektryczną
parę wodną
gaz
gorącą wodę

Średnia pensja w okresie od stycznia do września bieżącego roku w tym sektorze wynosiła około 7314 złotych brutto, czyli mniej więcej 5200 złotych netto.

Główny Urząd StatystycznyGłówny Urząd Statystyczny jest organem zajmującym się zbieraniem danych i informacji dotyczących wielu dziedzin życia publicznego oraz niektórych sektorów życia prywatnego w Polsce. Nadzór nad tą administracją rządową sprawuje Premier RP. GUS został założony w lipcu 1918 roku przez ówczesną Radę Regencyjną Królestwa Polskiego. Prezesem Urzędu jest obecnie Dominik Rozkrut.
 

Komentarze