Handel w kwietniowe niedziele będzie bardzo ograniczony. Ostatnia marcowa niedziela była dniem, w którym Polacy bez problemów mogli robić zakupy. Przez najbliższe cztery tygodnie handel w drugi dzień weekendu będzie niemożliwy z powodu Świąt Wielkanocnych oraz ustawy o zakazie handlu.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 26.03.2018
Udostępnij:

Osoby robiące zakupy w dni wolne od pracy, do sklepów będą mogli wybrać się w niedzielę, która wypada dopiero 29 kwietnia bieżącego roku. Ustawa reguluje nam czas, w którym możemy zrobić zakupy, lecz należy pamiętać, że w przyszłych latach przespisy zostaną jeszcze bardziej zaostrzone.

Niedziele w kwietniu

Zakupów w kwietniowe niedziele nie zrobimy z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest niedziela wielkanocna, która wypada 1 kwietnia i jest dniem ustawowo wolnym od pracy.  Drugim powodem są niedziele w środku miesiąca, których w kwietniu jest aż trzy – 8 kwietnia, 15 kwietnia, 22 kwietnia – wszystkie one objęte są ustawą o zakazie handlu. Niedziela handlowa wypada dopiero 29 kwietnia, czyli dopiero za pięc tygodni. 

Kontrola w niedzielę

Pierwsze dwie niedziele objęte zakazem handlu już za nami. W ciągu tych dwóch dni Państwowa Inspekcja Pracy skontrolowała ponad 12 000 punktów handlowych. Prawie połowa z nich została szczegółowo sprawdzona przez kontrolerów. W trakcie przeprowadzanych kontroli ustalono, że prawie sto pięćdziesiąt placówek prowadziło handel w niedziele, pomimo obowiązującej ich ustawy o zakazie handlu. 

Wynikiem odbytych kontroli okazały się wystawione pięćdziesiąt cztery mandaty karne, a w trzydziestu ośmiu przypadkach wnioski o ukaranie zostały skierowane do sądu.

Kalendarz niedziel handlowych w 2018 roku

W bieżącym roku zrobimy zakupy najprawdopodobniej w dziewiętnaście niedziel. Wszystko wskazuje na to, że w grudniu zakazem handlu zostanie objęta tylko niedziele wypadająca 9 grudnia. 

W przyszłym roku zakupy będzie można robić tylko w ostatnią niedzielę miesiąca, a w roku 2020 każda niedziela będzie objęta ustawą o zakazie handlu. 
 

Komentarze