Jedenasty marca bieżącego roku będzie pierwszą niedzielą wolną od handlu. Oznacza to, że galerie oraz większe sklepy będą zamknięte. Jakie konsekwencje może przynieść zakaz handlu w niedzielę?

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 07.02.2018
Udostępnij:

W pierwszej kolejności Biuro Informacji Kredytowej wskazuje na kredyty, których Klienci nie podejmą w sklepach, ponieważ będą one zamknięte. Paradoksem może jednak wydawać się fakt, że Polacy prawie jedną czwartą wszystkich kredytów zaciągniętych w tygodniu, podpisują właśnie w weekend. 

Kalendardz wolnych od handlu niedziel w 2018 roku: 

ZAKUPY W NIEDZIELĘ

Wzrost kredytów
 

Ostatnie dwa lata pokazują, że suma wszystkich podjętych kredytów rośnie. Porównując liczby, w grudniu 2017 roku wartość kredytów była wyższa o 23,2%, niż rok wcześniej. Oznacza to, że suma wszystkich kredytów przeznaczonych na zakup przedmiotów w roku ubiegłym wyniosła prawie półtora miliarda złotych. Bardzo duży wpływ na wzrost udzielanych przez banki kredytów mają coraz droższe święta, oraz superpromocje, które przyszły do nas z zachodu. Zakupowe „święta”, takie jak „black friday”, czy „blue monday” przyciągają ogromne ilości Klientów, którzy bardzo chętnie udają się z wybranym towarem do działu kredytowego. Sam „czarny piątek” w ubiegłym roku był skutkiem udzielenia dwudziestu tysięcy pięciuset kredytów na łączną sumę ponad siedemdziesięciu jeden milionów złotych. 

Kupujemy na raty

Polacy statystyki zakupów ratalnych podnoszą najczęściej w weekendy przed świętami. Bardzo duży procent kredytów to zakupy robione w galeriach handlowych oraz bezpośrednio w sklepach współpracujących z bankami typu „consumer finance”. Kolejnym powodem zakupów na raty są przeceny i promocje, które przyciągają Klientów nawet wtedy, kiedy faktycznie nie stać ich na dany produkt.
 

Liczby procentowe przedstawione przez BIK pokazują, że kredyty zaciągnięte przez Polaków w weekend dotyczą najczęściej sprzętów RTV/AGD (34%) oraz urządzeń elektronicznych (24%). Sytuacja wygląda całkowicie inaczej w przypadku zadłużeń podejmowanych od poniedziałku do piątku – zostały one zlokalizowane poza galeriami, najczęściej w placówkach poszczególnych banków.


 

Kredytowe emocje
 

Większość ludzi podczas korzystania z kredytu odczuwa negatywne emocje. Radość, która powinna towarzyszyć podczas kupowania wymarzonej rzeczy jest przyćmiona stresem, który wynika z samych rat oraz z konsekwencji z nimi związanych. Według raportu BIK, ankietowani mężczyźni o wiele lepiej znoszą świadomość spłaty pożyczonej kwoty, natomiast wśród Pań obawy są znacznie większe.
 

Komentarze