zadluzenia.com
zamknij

W niedziele nie zrobimy zakupów na raty

Jedenasty marca bieżącego roku będzie pierwszą niedzielą wolną od handlu. Oznacza to, że galerie oraz większe sklepy będą zamknięte. Jakie konsekwencje może przynieść zakaz handlu w niedzielę?

W pierwszej kolejności Biuro Informacji Kredytowej wskazuje na kredyty, których Klienci nie podejmą w sklepach, ponieważ będą one zamknięte. Paradoksem może jednak wydawać się fakt, że Polacy prawie jedną czwartą wszystkich kredytów zaciągniętych w tygodniu, podpisują właśnie w weekend. 

Kalendardz wolnych od handlu niedziel w 2018 roku: 

ZAKUPY W NIEDZIELĘ

 

Wzrost kredytów
 

Ostatnie dwa lata pokazują, że suma wszystkich podjętych kredytów rośnie. Porównując liczby, w grudniu 2017 roku wartość kredytów była wyższa o 23,2%, niż rok wcześniej. Oznacza to, że suma wszystkich kredytów przeznaczonych na zakup przedmiotów w roku ubiegłym wyniosła prawie półtora miliarda złotych. Bardzo duży wpływ na wzrost udzielanych przez banki kredytów mają coraz droższe święta, oraz superpromocje, które przyszły do nas z zachodu. Zakupowe „święta”, takie jak „black friday”, czy „blue monday” przyciągają ogromne ilości Klientów, którzy bardzo chętnie udają się z wybranym towarem do działu kredytowego. Sam „czarny piątek” w ubiegłym roku był skutkiem udzielenia dwudziestu tysięcy pięciuset kredytów na łączną sumę ponad siedemdziesięciu jeden milionów złotych. 


Kupujemy na raty

 

Polacy statystyki zakupów ratalnych podnoszą najczęściej w weekendy przed świętami. Bardzo duży procent kredytów to zakupy robione w galeriach handlowych oraz bezpośrednio w sklepach współpracujących z bankami typu „consumer finance”. Kolejnym powodem zakupów na raty są przeceny i promocje, które przyciągają Klientów nawet wtedy, kiedy faktycznie nie stać ich na dany produkt.
 

Liczby procentowe przedstawione przez BIK pokazują, że kredyty zaciągnięte przez Polaków w weekend dotyczą najczęściej sprzętów RTV/AGD (34%) oraz urządzeń elektronicznych (24%). Sytuacja wygląda całkowicie inaczej w przypadku zadłużeń podejmowanych od poniedziałku do piątku - zostały one zlokalizowane poza galeriami, najczęściej w placówkach poszczególnych banków. 

Kredytowe emocje
 

Większość ludzi podczas korzystania z kredytu odczuwa negatywne emocje. Radość, która powinna towarzyszyć podczas kupowania wymarzonej rzeczy jest przyćmiona stresem, który wynika z samych rat oraz z konsekwencji z nimi związanych. Według raportu BIK, ankietowani mężczyźni o wiele lepiej znoszą świadomość spłaty pożyczonej kwoty, natomiast wśród Pań obawy są znacznie większe.
 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY